w

Opis zmian i nowości w kolejce rankingowej 2021 w LoLu. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Reklama

Twórcy opisali zmiany, jakie pojawią się w rankedach w najnowszym sezonie League of Legends.

Reklama

Nowy sezon w LoLu, poza nowymi skinami, bohaterami czy zmianami balansu, to także aktualizacja kolejki rankingowej. Riot opisał szczegółowo wszystkie zmiany, które zostały wprowadzone w 2021 roku. Każdy, kto jest zainteresowany graniem rankedów, powinien się z nimi zapoznać.

Kolejka rankingowa 2021

Mecze rozstawiające

W przypadku graczy dopiero zaczynających grę rankingową, zamiast umieszczać ich na pozycji domyślnej, wykorzystane zostaną ich dotychczasowe wyniki, aby przypisać im początkowe rozstawienie. W ten sposób poprawiony zostanie odbiór gry przez wszystkich graczy, ponieważ nowi gracze będą dobierani z graczami o podobnym poziomie umiejętności.

Spłycenie resetu rozpoczynającego sezon

W tym roku reset rang na początku sezonu nie będzie tak dotkliwy dla weteranów kolejki rankingowej. Po ukończeniu meczów rozstawiających rozpocznie się wspinaczkę od miejsca bardziej zbliżonego ― w porównaniu do lat poprzednich ― do tego, w którym zakończyło się ją w zeszłym sezonie.

Usunięcie serii gier o awans między dywizjami

Nie ma już serii gier o awans pomiędzy dywizjami (np. ze Złota III do Złota II), a wszystkie dodatkowe PL przechodzą dalej po awansie. Znika też zabezpieczenie przed spadkiem do niższej dywizji. Jeśli w wyniku porażki będziesz mieć 0 PL na koncie, to kolejna przegrana spowoduje spadek do niższej dywizji.

Reklama

Serie o awans pomiędzy kręgami nie zmieniają się (np. ze Złota do Platyny) i wciąż działa zabezpieczenie przed spadkiem do niższego kręgu.

ZOBACZ – Jak będą wyglądały nowe skiny Dariusa i Alistara z LoLa? Co jeszcze wiadomo o serii Lunar Beast

Dobieranie z uwzględnieniem rang

System dobierania zadba teraz o to, aby członkowie sojuszniczej drużyny i przeciwnicy mieli rangę wyświetlaną na ekranie zbliżoną do siebie, a nie tylko podobne MMR.

Mniejsza liczba zyskiwanych i traconych PL

Ze względu na wyższe rozstawienia, przechodzenie PL pomiędzy dywizjami i usunięcie serii gier o awans pomiędzy dywizjami (które nie dawały PL za wymagane zwycięstwa) do systemu trafia cała masa PL. Pozostawienie tej sytuacji bez korekty wywindowałoby wszystkich w górę rankingu i uniemożliwiło prawidłowe dobieranie z uwzględnieniem rang. Aby zatem zapewnić prawidłowe działanie systemu dobierania, w tym sezonie gracze będą zdobywać i tracić mniej PL.

Reklama

Rekompensowanie PL

Jeśli wykryte zostanie, że sojusznik drużyny opuścił grę rankingową, wartość utraconych PL może zostać zmniejszona (a opuszczającego gracza zwiększona) w zależności od stanu gry przed opuszczeniem jej przez gracza. Redukcja PL będzie większa, jeśli poszkodowana drużyna dominowała, natomiast jeśli była bardzo daleko w tyle, może być niezauważalna. Obowiązuje też tygodniowy limit rekompensaty PL.

ZOBACZ – Lista postaci w LoLu, które dostaną skiny w 2021 roku. Prezentacja skórek i głosowanie społeczności

Natychmiastowe odblokowanie kręgów od Mastera w górę

Kręgi Master, Grandmaster i Challenger są już otwarte.

Usunięcie możliwości gry w duecie od kręgu Mastera

Gracze z kręgu Mastera, Grandmastera i Challengera nie mogą już ustawiać się w duecie. Poprawi to jakość meczów na szczycie drabinki, w której pula dobierania przeciwników jest niewielka, i zagwarantuje, że na każdym serwerze w górnej części drabinki znajdą się najlepsi gracze.

Zmiany zasad tracenia punktów w kręgu Diamentu

W Diamencie obowiązują teraz takie same zasady tracenia gier gwarantowanych jak w kręgu Mastera i powyżej, tylko z nieco poluzowanymi progami:

 • Master, Grandmaster, Challenger
  • Każda rozegrana gra zapewnia 1 dzień aktywności do maksymalnie 10 dni w puli.
  • Po 10 dniach nieaktywności zaczynacie tracić gwarantowane dni z puli.
  • Po wykorzystaniu wszystkich gwarantowanych dni będziecie codziennie tracić 250 PL, dopóki nie wypadniecie z kręgu Mastera.
 • Diament
  • Każda rozegrana gra zapewnia 7 dni aktywności do maksymalnie 28 dni w puli.
  • Po 28 dniach nieaktywności wasze gwarantowane dni zaczną znikać (ten początkowy okres ochrony zostanie pominięty, jeśli spadniecie do kręgu Diamentu z kręgu Mastera lub wyższego).
  • Po wykorzystaniu wszystkich gwarantowanych dni będziecie codziennie tracić 50 PL, dopóki nie wypadniecie z kręgu Diamentu.
Reklama
DołączObserwuj
Więcej z League of Legends