w

Riot całkowicie wyłącza czat ogólny w LoLu na rankedach i w zwykłych grach. Oficjalnie

To się dzieje naprawdę. Riot wyłącza czat ogólny w kolejkach dobieranych.

Mało kto wierzył w doniesienia o zmianach w kwestii komunikacji w LoLu. Nieoficjalnie mówiło się o tym od dłuższego czasu i finalnie pojawia się oficjalna informacja wprost od Riotu. Rzeczywiście podjęto decyzję, która mocno wpłynie na LoLa.

Oficjalnie od aktualizacji 11.21 wyłączony zostanie czat ogólny “w kolejkach dobieranych”. Co to oznacza? Czatu nie będzie można używać tak samo w grach rakingowych, jak i zwykłych.

Całkowite wyłączenie ogólnego czatu

Informacja ta jest oficjalna, pełną treść można przeczytać poniżej. Tekst jest wprost od Riotu i nie był w żaden sposób modyfikowany. To kolejna rzecz, która się potwierdza, a w którą wiele osób wątpiło.

W patchu 11.21 całkowicie wyłączamy czat ogólny w kolejkach dobieranych.

Chociaż w roku 2021, jeśli chodzi o systemy behawioralne, koncentrowaliśmy się głównie na zachowaniach takich jak odchodzenie od komputera i celowe ginięcie, doszły do nas opinie, że w tym roku coraz większym problemem było też obrażanie werbalne. Pracujemy nad wieloma zmianami, aby systematycznie usuwać ten problem na poziomie League i Riot, ale jedną bezpośrednią zmianę zauważycie już w patchu 11.21: całkowicie wyłączamy czat ogólny w kolejkach dobieranych.

Chociaż czat ogólny może być źródłem zabawnych interakcji społecznościowych pomiędzy drużynami, a także przyjaznego droczenia się, obecnie interakcje negatywne przeważają nad pozytywnymi. Ocenimy wpływ tej zmiany na podstawie raportów o obrażaniu słownym oraz współczynników kar, a także ankiet i waszych bezpośrednich opinii.

Czat ogólny jest jedyną wyłączoną opcją. Wrogowie w dalszym ciągu będą słyszeli i widzieli wasze emotki i maestrię bohatera (o ile nie skorzystają z wyciszenia), a także spamowanie CTRL+1/2/3/4. Czat po zakończeniu gry dalej będzie dostępny dla obu drużyn. Sojusznicy w dalszym ciągu będą mogli koordynować działania za pośrednictwem czatu drużynowego.

Jeśli chodzi o ten ostatni, zdajemy sobie sprawę, że obrażanie werbalne zdarza się również w czacie drużynowym, więc wyłączenie czatu ogólnego nie usunie całkowicie tego problemu. Jednak czat drużynowy odgrywa też istotną rolę w koordynacji działań drużyny, więc jego potencjalna wartość jest znacznie wyższa, nawet jeśli może stać się źródłem negatywnych doświadczeń.

Wiemy, że to wkurzające dla wszystkich tych, którzy lubią komplementować skórki przeciwników z alei lub wysyłać zaproszenia do tańca w legowisku Barona. Wierzymy jednak, że korzyści wyłączenia czatu przeważają ze względu na rosnącą liczbę negatywnych zachowań w czacie ogólnym podczas gry.

Ta wiadomość jest naprawdę kontrowersyjna i już teraz można spokojnie napisać, że będzie tutaj wiele pochwał, ale też wiele narzekania. Riot już nie raz i nie dwa wycofywał się z pomysłów, które bardzo mocno wpływały na LoLa. Jak będzie w tym przypadku? To się okaże dopiero za jakiś czas.