w

Riot o wyważeniu bohaterów i przedmiotów w aktualizacjach LoLa – jak to wygląda?

Na co patrzą twórcy podczas balansowania gry? Co jest istotne w wyważaniu siły bohaterów?


Jeden z twórców – Riot Brightmoon – wypowiedział się w obszerny sposób na temat wyważania rozgrywki w League of Legends. Jak wiadomo, balans dotyczy nie tylko bohaterów, ale i przedmiotów. Twórcy zwracają uwagę na wiele czynników, by ich gra trzymała jak najlepszy poziom.

Balansowanie tak dużej liczby championów i itemów nie jest łatwe, więc twórcy muszą przyjrzeć się przeróżnym czynnikom. Istotny jest także aspekt sceny profesjonalnej.

Jak wygląda balansowanie LoLa w każdej z aktualizacji?

Wyważanie w patchach

Na początek warto przyjrzeć się wyważaniu bohaterów w kolejnych patchach. Podczas prac nad balansem twórcy opierają się na wskazaniach systemu wyważania bohaterów. W efekcie uzyskiują dobre i stabilne wyniki.

Według Rioterów w każdym patchu pojawiała się jedynie garstka bohaterów przekraczających próg przepakowania, a przez większość roku każdy champion był grywalny dla co najmniej jednego z czterech segmentów umiejętności graczy.

Ponieważ nasz obecny system pozwala nam uzyskiwać stabilne wyważenie dla większości gier, uważamy, że możemy zastanowić się nad ulepszeniem niektórych zmiennych bez dużego ryzyka dla wprowadzanych patchów:

  • Współczynniki zwycięstw doświadczonych graczy: System wyważenia bierze pod uwagę średni wynik bohatera, nie uwzględniając w wystarczającym stopniu tego, o ile silniejszy jest bohater w rękach graczy, którzy specjalizują się w jego rozgrywce. Celem wyważenia jest zapewnienie równych szans na zwycięstwo wszystkim, o ile tylko potrafią dobrze grać. A zatem, chociaż chcemy, aby gracze poświęcający na doskonalenie gry jednym bohaterem dużo czasu byli za to nagradzani, nie powinni mieć aż o tyle wyższego współczynnika zwycięstw, że już na etapie wyboru bohaterów wygrana z nimi wydaje się niemożliwa.
  • Bohaterowie o małej popularności: Niektórzy bohaterowie są wybierani zbyt rzadko, aby wpłynąć na wskazania obecnego systemu wyważania bohaterów, mimo że od dłuższego czasu ich współczynniki zwycięstw są zbyt wysokie. Chociaż pokrywa się to z punktem powyżej, jeszcze raz wyjaśnię: to, że bohater jest mniej popularny, nie oznacza, że gra nim tylko kilku wyspecjalizowanych graczy. Są bohaterowie, tacy jak Aurelion Sol, których stale chce wypróbować pewna liczba nowych graczy ― wybierają go na kilka gier, a potem przechodzą do innego bohatera. Chcemy, aby system wyważania bohaterów uwzględniał również takie przypadki.

  • Progi dla graczy elitarnych: Nasz segment graczy elitarnych obejmuje 0,5% najlepszych graczy (mniej więcej od Diamentu 2 w górę). Jedną z trudności wyważenia w tej grupie jest znacznie niższa liczba rozgrywanych gier, co przekłada się na znacznie mniejszą ilość danych. Obecnie system wykorzystuje dane z więcej niż jednego patcha, aby uwzględnić tę sytuację, ale rozważamy też możliwość zmiany progów lub zmiany strategii stosowanej, by upewnić się, że zmiany wyważenia w tej grupie realizują cele zakładane dla tego segmentu.
  • Niezbyt daleko idące zmiany bohaterów: W przypadku niektórych problemów z wyważeniem, takich jak różnice pomiędzy grą profesjonalną i zwykłą, lub szczególnie długo utrzymujących się problemów najskuteczniejszym rozwiązaniem są korekty o większym zasięgu. W tym roku wprowadziliśmy niewielkie aktualizacje bohaterów takich jak Sona, Tahm Kench i Amumu i już rozglądamy się za kolejnymi kandydatami.

Stan gry profesjonalnej

Nie da się ukryć, że scena profesjonalna League of Legends jest niezwykle ważną częścią gry. Aktualnie wielkimi krokami zbliżają się Mistrzostwa Świata 2021.

Podczas MSI osiągnęliśmy cel polegający na tym, że żaden z bohaterów nie miał 100% współczynnika wyborów/banów, chociaż kilku bardzo się do tej granicy zbliżyło (Udyr 95%, Renekton 93%, Lee Sin 91%). Podczas turnieju mogliśmy oglądać 82 bohaterów i w czterech spośród pięciu ról mieliśmy po co najmniej 10 różnych wyborów z co najmniej 5% obecnością (nie udało się tego osiągnąć tylko dla wsparcia).

Nasze ostatnie zmiany wyważenia w patchach 11.18 i 11.19 koncentrują się niemal wyłącznie na upewnieniu się, że meta Mistrzostw będzie maksymalnie zdywersyfikowana. Sądząc po przebiegu letnich play-offów, Mistrzostwa Świata w październiku będą naprawdę bardzo ekscytujące i nie możemy się ich już doczekać.

Wyważenie przedmiotów

Rewolucja w systemie przedmiotów z ostatniego przedsezonu wprowadziła wielkie zmiany na Summoner’s Rift. Od samego początku monitorowaliśmy współczynniki zakupów i poziomy mocy przedmiotów w całym systemie z perspektywy poszczególnych klas (magów, wojowników, strzelców, obrońców, zabójców i zaklinaczy). Nasze początkowe prace koncentrowały się przede wszystkim na skrajnie przewartościowanych lub niedowartościowanych przedmiotach mitycznych takich jak Odnowienie Kamienia Księżycowego, Wieczna Zmarzlina i Słoneczna Egida. W niektórych wypadkach staraliśmy się wypełnić luki w dostępnym wachlarzu przedmiotów dla klas. Miało to miejsce latem, gdy dodaliśmy Łańcuchy Zguby i Kadłubołamacz dla wojowników i obrońców grających na górnej alei.

Przeformułowaliśmy też nasz cel, mówiący, że każdy bohater powinien mieć wiele ścieżek wyboru, jeśli chodzi o dobieranie przedmiotów. Chociaż wciąż ma on zastosowanie, jeśli chodzi o przedmioty mityczne, uważamy, że w przypadku niektórych bohaterów budowanie tego samego przedmiotu legendarnego w większości gier jest dopuszczalne, o ile rzeczywiście idealnie do nich pasuje. Jednak nie wszyscy bohaterowie mają taki przedmiot, dlatego w tegorocznym przedsezonie pojawi się więcej propozycji.