Riot odpowiada co zrobić, gdy ma się słabe MMR w LoLu
Jeden z Rioterów wypowiedział się o systemie MMR w League of Legends.
W League of Legends rywalizacja rankingowa jest najważniejszym aspektem dla naprawdę wielu graczy. Nieustannie dążą oni do tego, aby ich ranking pod koniec sezonu był coraz wyższy, a osiąganie wyznaczanych celów może być naprawdę satysfakcjonujące. Jeden z Rioterów wypowiedział się na temat systemu MMR, który jest niezmiernie istotnym dla wspomnianego aspektu gry.
Jakie są cele systemu rankingowego i dlaczego z czasem jest trudniej zdobywać LP?
Projektant gry RiotIAmWalrus wypowiedział się na temat rywalizacji i osiągania celów w kolejce rankingowej. Gracze często pytają, co powinni zrobić, gdy na ich koncie MMR nie prezentuje się najlepiej, przykładowo dostają mniej LP za wygraną, niż tracą za przegraną.
Wiele osób traci przez to motywację do gry i przed rozpoczęciem kolejnego rankeda szuka sposobu, aby temu zaradzić. Rioter pokazuje, że rozwiązanie jest stosunkowo proste i mówi, że wystarczy się nie poddawać i grać dalej.
Celem systemu rankingowego nie jest stałe przesuwanie wszystkich graczy w górę drabinki — chodzi o przypisanie graczowi rangi odpowiadającej jego umiejętnościom. Oznacza to, że na wyższych poziomach wspinaczka staje się coraz trudniejsza, zarówno dlatego, że gra na wyższych poziomach jest trudniejsza, jak i dlatego, że jesteście coraz bliżej swojego faktycznego poziomu umiejętności. Gdy punkty zdobywane za zwycięstwa i tracone za porażki zaczynają się równoważyć, oznacza to, że macie plus minus taką rangę, którą system dla was przewiduje.
ZOBACZ – Riot planuje zwiększyć ilość dostępnych emotek w League of Legends?
To nie znaczy, że osiągnęliście szczyt swoich możliwości i nie możecie się już dalej wspiąć. Jednak aby wspinać się dalej, musicie grać lepiej, niż przewidują nasze prognozy. Im częściej wygrywacie, tym bardziej rośnie ocena waszych umiejętności i tym wyższą osiągacie rangę.
Czy to odpowiedź, która satysfakcjonuje graczy? Niekoniecznie. Głównie dlatego, że jednak ludzie lubią widzieć progres. Niektórzy zupełnie nie rozumieją, dlaczego przez kilka miesięcy nie mogli wejść do wyższej rangi, a gdy w końcu im się to udało, to niemal od razu przeskoczyli do kolejnej. Zupełnie tak, jakby system w jakiś sposób uznał, że powinni trafiać na lepszych graczy w drużynie.
Jaki wpływ na MMR na matchmaking?
Riot wyjaśnia również, że MMR nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na system wyszukiwania meczów. Chodzi tutaj także o poziom graczy, czy długość oczekiwania konkretnych osób na mecz i co ciekawe, to właśnie okres oczekiwania jest jedną z ważniejszych rzeczy.
„Niektórzy mogą czekać na zbalansowany mecz i 15 minut, inni znajdują go po 30 sekundach. MMR pomaga zdecydować, na jakim etapie gry znajduje się dana osoba i czy system może ją dopasować do szybszych, czy wolniejszych kolejek.”
MMR zawsze będzie w jakiś sposób tajemniczym systemem, który nie do końca jest jasny. Chyba trzeba się jednak do tego przyzwyczaić. Przez wiele lat Riot podtrzymywał, że jest to bardzo specyficzny wyznacznik poziomu gracza, którego ujawnienie może negatywnie wpłynąć na społeczność.