Riot odpowiada na prośby o usunięcie Yuumi z LoLa. Potwierdza, że postać jest niezbalansowana

League of Legends

Reklama

Co Riot sądzi o Yuumi i jej usunięciu z League of Legends

Reklama


Gracze od wielu miesięcy proszą o usunięcie z League of Legends popularnej i często grywanej Magicznej Kotki. Społeczność uważa, że jest ona bardzo łatwa i ma ogromny wpływ na grę, przez co ludzie grający nią nie zasługują na dywizję, w której są. Deweloper odpowiedzialny za League postanowił wypowiedzieć się w tym temacie, co sądzi?

Riot o Yuumi

Latająca na książce kotka wydaje się być bardzo łatwa w opinii graczy, twierdzą oni, że grając nią, można oglądać coś w tle i od czasu do czasu kliknąć E, a gra sama się wygrywa. Teorię tę stara się obalić Riot Games, pokazując wykres wzrostu wskaźnika wygranych, a liczbą rozegranych gier rankingowych i porównując Yuumi do kilku innych championów, takich jak Akali, Qiyana, Neeko czy Mordekaiser.

Reklama


ZOBACZ – Świetna animacja z Porosami zapowiadająca wprowadzenie skórek do LoLa z serii Pool Party

Krzywa zwycięstw Yuumi wygląda podobnie, jak ta należąca do Akali i Qiyany, które notują wzrost wygranych powyżej 20 gier, niż z postaciami jak Neeko lub Mordekaiser.

Czerwoni uważają, że jest unikalna i nie ma żadnej innej podobnej do niej postaci, przez co chcący  grać nią użytkownicy muszą nauczyć się wielu pozwalających na przeżycie mechanik. Co należy wiedzieć i co sprawia największe trudności w pierwszych meczach?

  • Określenie sytuacji podczas walk drużynowych, w których można bezpiecznie wyjść i użyć umiejętności biernej.
  • Bezpiecznie przechodzenie pomiędzy graczami, określenie komu najbardziej potrzebne jest leczenie.
  • Ocena sytuacji i ewakuacja z bohaterów, którym nie da się już pomóc. Yuumi nie odpowiada za dobre pozycjonowanie się i nie jest w stanie zaradzić, kiedy ADC wejdzie w CCka.
  • Kontrola Q i wycelowanie w tych, którzy nie chcą być trafieni i spowolnieni.
  • Odpowiednie umieszczenie wizji na mapie, będąc jednocześnie podatnym na obrażenia i bardzo wolnym.

Wszystko to sprawia, że Yuumi jest trudnym do opanowania championem, choć wygląda inaczej od innych z listy (można porównać ją do kogoś takiego jak Singed, którego styl gry proxy jest zupełnie inny i opanowanie go zajmuje około 100 gier).

Dlaczego Yuumi istnieje?

Według deweloperów pełni wyjątkową rolę pod względem stylu gry, jak i tematyki. Istnieją również wyraźne dane wskazujące na to, iż wiele osób lubi nią grać.

Kiedy spoglądamy na popularność bohaterów, dzielimy ją na głębokość i szerokość. Głębokość, jest miarą średniej liczby gier, które gracz rozgrywa postacią. Szerokość jest miarą tego, ilu różnych graczy gra bohaterem.

Zamieszczono również wykres pokazujący, gdzie umieszczona została Yuumi w porównaniu do reszty postaci. Cienki początek linii u góry wskazuje datę jej premiery, a im jest ona grubsza, tym dłużej jest w grze, aż do aktualizacji 10.12, na której się kończy.

Pomimo tego, iż wspierająca może być obiektywnie słaba, dalej jest duże grono chętnych na granie nią. Pracownicy odpowiedzialni za nowych bohaterów dążą do wypełnienia luki w mechanikach, tak aby każdy z graczy znalazł coś dla siebie. Wygląda na to, że wielu czekało na kogoś takiego, jak Yuumi.

Czy Yuumi jest zbalansowana?

Rioterzy pomijając ostatni zestaw zmian, otwarcie przyznają, że Magiczna Kotka nie stała w tym miejscu, w którym by chcieli i nie była odpowiednio przystosowana do zdrowia gry.

Bohaterka frustrowała społeczność ciągłym leczeniem i przybywaniem w kimś innym, przez co nie dało się jej namierzyć i zlikwidować, tym samym właśnie według opinii dewelopera to miało wypływ na postrzeganie jej jako łatwej.

„Pominąwszy najnowszą serię zmian (o których potem), mogę chyba stwierdzić, że nie — nie uważamy, że Yuumi jest wyważona. I nie wypada dobrze w kontekście stanu gry.

Największy i stale powracający problem pod względem stanu gry polega na zapewnieniu zadowalających opcji kontrowania tej postaci, która pewnie dlatego: 1) bardzo frustruje tych, którzy grają przeciw niej, 2) jest uznawana za bohaterkę, która nie zasługuje na zwycięstwa, a jej wybór jest utożsamiany z pójściem na łatwiznę.

Podzielamy opinię, że gra przeciw Yuumi jest niesprawiedliwa. Taka konkluzja nie oznacza jednak, że nie powinna ona istnieć. Powinniśmy się prędzej postarać, aby istniało odpowiednio dużo sposobów gry w kontrze do tej bohaterki. W praktyce oznacza to, że Yuumi musi wyjść spod skrzydeł sojusznika i regularnie wchodzić w kontakt z wrogiem.”

Ostatnie zmiany leczenia mają za zadanie zmusić przywoływaczy do częstszego uzupełnienia zapasów many za pomocą umiejętności biernej, przez co będzie wymagała większych umiejętności.

ZOBACZ – Kontrowersyjny stream z oficjalnej polskiej ligi LoLa. Riot będzie interweniował?

Być może w przyszłości gracze zaakceptują latającego kota i przyzwyczają się do jego obecności w League. Patrząc na spadkową tendencję do banowania Yuumi, Riot Games jest na dobrej drodze.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Czytaj więcej