w

Riot wyjaśnia, dlaczego zbuffuje Rammusa. Twórcy chcą, by bohater skupił się na gankowaniu

Wyjaśniono konkretny powód nowych wzmocnień Rammusa. Co dokładnie powiedział Riot?


Rammus to bardzo stary bohater League of Legends, ponieważ na Summoner’s Rift pojawił się 10 lipca 2009 roku. Dziś jest na pewno postacią specyficzną – nie tylko ze względu na swój gameplay, ale głównie na to, że jest jednym z najmniej rozmownych championów w całej grze. Jego charakterystyczne “OK” już dawno stało się memem wśród społeczności gry.

Bohater nie jest szczególnie popularny, ale ma grupę fanów, którzy lubią jego styl gry. Ci zapewne cieszą się, ponieważ ich main już niedługo otrzyma buffy.

Dlaczego Riot buffuje Rammusa?

Jeden z Rioterów ujawnił we wpisie na Twitterze, jak będą prezentować się zmiany w balansie bohaterów w aktualizacji 12.15. Niektórzy gracze zaczęli zastanawiać się, dlaczego twórcy LoLa buffują Rammusa. Tak prezentują się plany na wzmocnienia bohatera:

 • Wstrząsy (R):
  • Czas odnowienia: 110/95/80 >>> 90 sekund
  • Bazowy zasięg castowania: 600 >>> 800 jednostek
  • Wzrost zasięgu w zależności od prędkości ruchu: 1,3 >>> 1,5
  • Minimalna prędkość skoku: 700 >>> 900 prędkości ruchu
  • Maksymalna prędkość skoku: 1800 >>> 2000 prędkości ruchu

Jak widać, zgodnie ze wpisem Matta “Phroxzona” Leung-Harrisona, champion ma otrzymać buffy na swojej superumiejętności. Te obejmują zarówno zmniejszenie czasu odnowienia, jak i zmianę w paru innych kwestiach.

Niektórzy fani zaczęli zastanawiać się, dlaczego twórcy zdecydowali się akurat na takie wzmocnienia.

Warto przyjrzeć się statystykom bohatera ze strony lolalytics.com. Zauważyć tam można, że postać wygrywa 50,94% gier w dywizjach Platyna+. Główną rolą Rammusa jest oczywiście jungla, w której pojawia się w 94,9% gier. Zgodnie ze statystykami champion nie radzi sobie ani szczególnie dobrze, ani skrajnie źle – w rankingu junglerów trafił do tieru B.

Jak na temat buffów bohatera wypowiedział się Matt Leung-Harrison? W odpowiedzi na pytanie związane z Rammusem odpisał:

Rammus znacznie stracił w aktualizacji 12.4. W poprzednim patchu był w silnej pozycji w regularnych grach, ale obecnie ma problemu z przejmowaniem celów na mapie. 

Uznaliśmy, że chcemy zwiększyć jego moc względem gankowania, gdyż wydaje nam się, że jest to bliższe jego zamierzonej niszy. 

Jak widać, twórcy chcą, by bohater był bardziej użyteczny jako gankujący jungler. To, jak nowa aktualizacja wpłynie na championa, okaże się już niedługo.