w

Riot zbanował 50 tysięcy kont, które używały tego bota do farmienia eventowych tokenów

Twórcy League of Legends zbanowali ogromną liczbę kont, które miały powiązania z pewnym botem do TFT.


TFT to w pewnym sensie osobna gra w kliencie LoLa, która jest powiązana z resztą tytułu (występują w niej znane z Summoner’s Rift postacie) oraz ma wpływ na misje eventowe, które pojawiają się z okazji wprowadzania nowych przepustek wydarzeń.

Oczywiście wbijanie tokenów podczas grania w TFT idzie dużo wolniej i na dłuższą metę nie jest to tak opłacalne, jak granie np. w tryb rotacyjny czy na Howling Abyss.

Dlaczego więc tyle osób decyduje się właśnie na rozgrywkę w Teamfight Tactics? Odpowiedź jest bardzo prosta – gra nie wymaga aż tak dużego zaangażowania, można spokojnie brać udział w meczu podczas robienia czegoś na drugim monitorze, a nawet grać w Taktyki poza domem (tytuł jest dostępny na urządzeniach mobilnych).

Taka forma rozgrywki wręcz prosi się o stworzenie wszelkiego rodzaju botów, które wykonywałyby proste czynności, jak kupowanie postaci i wystawianie ich na polu bitwy. Wtedy system nie wykryłby, że gracz jest AFK, a przeciwnicy wcale nie musieliby zauważyć, że ktoś z grupy osób nie jest prawdziwym człowiekiem.

Nic więc dziwnego, że wielu fanów LoLa skusiło się na użycie botów, które farmiły za nich tokeny wydarzeń i przy okazji nabijały nagrody w przepustce TFT. Riot postanowił w końcu coś z tym zrobić.

Bot do farmienia tokenów i masowe bany

W sieci zawrzało po tym, jak pojawiła się informacja, że twórcy League of Legends bonują konta, na których wykryto powiązania ze znanym botem do TFT. Początkowo program ten był bardzo chwalony, ponieważ wydawał się niezbyt szkodliwy – jedynie pomagał w nabijaniu gier.

Po ujawnieniu, że za używanie bota można dostać bana, w internecie pojawiło się wiele komentarzy tego typu:

Nie używajcie tego! Masa ludzi została za to właśnie zbanowana. 

Nie używajcie tego bota. Właśnie poleciała fala banów od Riotu. Moje konto zostało permanentnie zbanowane, ponieważ używałem tego podczas gier.

Moje drugie konto dostało bana. Riot może wykryć, czy ktoś z was korzystał z tego bota. 

Czy ktoś z was dostał dzisiaj bana? Słyszałem, że Riot przeskanował wszystkie serwery i ponad 50 tysięcy kont zostało zablokowane. 

Społeczność starała się ostrzec innych, by nie próbowali korzystać z żadnych programów trzecich, które mogłyby pomóc im w zdobywaniu tokenów. Po zmodyfikowaniu przepustek misje polegają na spędzaniu czasu w grze – nowy system skusił graczy do spróbowania kuszących botów, które oferowały spore liczy tokenów przy zerowym wysiłku ze strony właściciela konta.

Nie od dziś wiadomo, że Riot nie popiera podejrzanych programów, które mogłyby w jakiś sposób oszukiwać grę lub obchodzić obecne w niej zasady. Nawet krótki okres używania botów może skończyć się utratą konta. Gracze przestrzegają innych, by ci nie próbowali instalować żadnych dodatkowych programów, ponieważ zwyczajnie nie warto ryzykować.

Tego typu boty zapewne będą pojawiać się na rynku jeszcze nie raz. Twórcy LoLa starają się z nimi walczyć.