w

Różnica między topem i botem okiem pracownika Riotu

Jaka jest różnica między dolną a górną aleją? Jeden z pracowników Riotu wypowiedział się na ten temat.


Riot A Red Herring opisał w obszerny sposób różnice pomiędzy górną i dolną aleją w League of Legends.

Czy różni się top i bot?

Dla wielu graczy takie pytanie jest śmieszne i aż zbyt oczywiste. Jednak trzeba pamiętać, że w League of Legends jest wielu nowych graczy, którzy muszą przyswoić naprawdę dużo treści. Czasem trudno to zrobić samodzielnie, dlatego idą po pomoc do tych bardziej doświadczonych.

Jeden z nich zastanawiał się, czemu twórcy zdecydowali się na taki podział ról, jaki widzimy na Summoner’s Rift. Zapytał, czy różnicą między topem a botem ma być support, czy może chodzi bardziej o układ samej mapy.

ZOBACZ – Zmiana Riotu pozwala zdobyć więcej NE. Misja ze smokiem

Na jego pytanie pojawiła się obszerna wypowiedź jednego z Rioterów:

Cześć!

Największą różnicą są neutralne objective’y znajdujące się w pobliżu linii. Top lane ma bliżej do Rift Heralda, a bot lane bliżej do Smoka.

Generalnie Smok jest bardziej wartościowy i prostszy do zabicia w grze, więc drużyny mają w zwyczaju ustawiać Marksmana (Strzelca – bohatera, który jest słabszy do momentu late game’u) i Supporta (silniejszego bohatera mającego za zadanie głównie bronić Marksmana – Strzelca. Z paroma wyjątkami) na bocie.

Takie ułożenie umożliwia każdej drużynie proste skupienie 4 bohaterów w okolicach smoka we wczesnych fazach gry.

Ponieważ większość gry podczas early game’u skupia się wokół Dragona (dla przypomnienia, jest on prostszy do zabicia i przeważnie bardziej wartościowy), top nie dostaje za dużo uwagi. Bohaterowie wybierający się na górną aleję powinni być samowystarczalni i silni od samego początku, więc wybierają się tam zazwyczaj bruiserzy (silni bohaterowie walczący w zwarciu), tanki albo czasami dystansowe postacie (głównie jako counterpicki dla bruiserów i tanków). Postacie te przeważnie też są w stanie efektywnie utylizować summoner spella jakim jest teleport, którego drużyny walczące na bocie lub w jego okolicach zazwyczaj będą oczekiwały.

ZOBACZ – Fanowski koncept skórki – Star Guardian Irelia

Teraz możecie się zastanawiać, jeśli drużyna zamierza zrezygnować z smoka we wczesnej fazie gry i zamiast tego po prostu skupić się na przetrwaniu, dlaczego nie wolałaby wysłać dwóch bohaterów na górną aleję z zazwyczaj tylko jednym przeciwnikiem. Odpowiedzią na to pytanie jest.. cóż.. kiedyś tak się robiło. Była to dość popularna taktyka bardzo dawno temu, polegająca na wysłaniu swojego duo na drugą stronę mapy i zabieraniu pierwszej wieży, kiedy top laner chodził z junglerem, aby zyskać trochę expa i golda. „Era” ta nazywała się 2v0. Nie ma ona już racji bytu ze względu na wieże topa (i mida) dostające znacząco mniejsze obrażenia od bohaterów przed piątą minutą, więc drużyny wysyłające swoje duo na topa tracą dużo zasobów.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends