w

Tajemniczy powód, przez który logo Nike zostało ocenzurowane na oficjalnych transmisjach z LoLa

Dlaczego logo Nike zniknęło z odzieży profesjonalnych graczy?


Nike od lat sponsorowało profesjonalne rozgrywki League of Legends w lidze LPL, jednak ostatnie wydarzenia mogą to zmienić. Kultowe logo producenta ubrań zostało zakryte na wszystkich koszulkach i butach noszonych przez graczy podczas czwartkowych meczy 10-tego tygodnia LPL Spring Split z udziałem LGD Gaming i Invictus Gaming oraz LNG Esports i Rogue Warriors.

Wszystkie symbole Nike zostały zakryte czarnym logiem LPL zarówno na koszulkach, jak i na butach zawodników. Wygląda to bardzo dziwnie i zostało wychwycone przez widzów niemal natychmiast.

Czy to koniec współpracy?

Osoby zajmujące się zbieraniem informacji z Wielkiej Brytanii doniosły, że Chiński rząd wykorzystuje ujgurskich muzułmanów jako siłę roboczą do zbioru bawełny w Xinjiangu. Mimo że rząd nazwał te doniesienia fałszywymi, wiele firm odzieżowych wydało oświadczenia wyrażające zaniepokojenie taką sytuacją stwierdzające, że nie używają one bawełny z tego regionu do wytwarzania swoich produktów.

Na poniższej grafice można zobaczyć porównanie koszulek zawodników biorących udział w rozgrywkach z 25 marca (po lewej) oraz LPL z 23 marca (po prawej). Po lewej widać czarny znaczek LPL na koszulce dokładnie w tym miejscu, w którym powinno się znajdować logo Nike.

Jest to wyraźna wskazówka, że każde działanie, które w jakikolwiek sposób porusza kwestię chińskiego rządu, można uznać za problematyczne.TJ Sports – właściciele ligi – prawdopodobnie chcieli wykonać zapobiegawcze, „bezpieczne” posunięcie, z racji, że temat jest obecnie w centrum uwagi.

Warto również wspomnieć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy logo zachodniej firmy jest usuwane z LPL w związku z oświadczeniami, które nie są zgodne z oficjalnymi chińskimi poglądami. W lutym 2018 roku logo marki Mercedes-Benz zostało usunięte z powodu kontrowersji związanych z Dalajlamą, tylko dlatego, że firma zacytowała go na swoich portalach społecznościowych.

Przypomnijmy, że Nike współpracuje jednocześnie z Riotem, efektem czego były przykładowo customowe buty dla zawodników czy w ogóle sama marka Nike obecna podczas oficjalnych transmisji. Cała sytuacja jest bardzo kontrowersyjna i cały świat skupia się obecnie głównie na niej.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends