w

Riot niesłusznie zbanował TFBlade? Streamer oskarża Riot o rasizm

Znany streamer został zbanowany na koreańskim serwerze. Jego zdaniem nie zrobił nic złego. Co na to Riot?


Ashkan „TFBlade” Homayoun to znany streamer oraz e-sportowiec grający na topie w Team Liquid Academy. Gracz niedawno został zbanowany na koreańskim serwerze, gdzie planował osiągnąć topowe miejsce w Challengerze.

Ban wywołał naprawdę wiele emocji i zdaniem gracza jest kompletnie niezasłużony. Sytuacja jest mocno skomplikowana, ponieważ początkowo Riot nie poinformował o tym, co było powodem bana.

Jakie były powody bana, którego dostał TFBlade?

Ashkan „TFBlade” Homayoun miał w planach wbicie jak najwyższego miejsca w Challengerze na koreańskim serwerze. Swoje dokonania opisywał m.in. na Twitterze, wrzucając regularnie screeny z wbitą dywizją.

Streamer pisał, że nie można się poddawać oraz opowiadał o swoich odczuciach po grach na koreańskim serwerze, który jego zdaniem różnił się od amerykańskich w wielu aspektach (nie tylko poziomem gry, ale także podejściem graczy).

Screen, który TFBlade umieścił na swoim Twitterze 28 lutego 2020 roku.

W pewnej grze niestety zaczęły się problemy. TFBlade grał wtedy Jaxem na topie, a jego junglerem była Rek’Sai, która zaproponowała invade’a. Podczas niego streamer padł, przez co był potem na przegranej pozycji. Sojusznicza Rek’Sai uważała, że cała sytuacja jest jego winą, przez co między graczami wywiązała się dyskusja. Zdaniem TFBlade’a cały invade był beznadziejny i to Rek’Sai nie zareagowała odpowiednio, mimo że wszystko było jej pomysłem.

Z wypowiedzi TFBlade’a można dowiedzieć się, że podczas dyskusji nie mówił on nic ofensywnego poza stwierdzeniem, że invade był głupim pomysłem i że gracz mógł zrobić coś innego w danym momencie. Streamer chciał rozmawiać z tym graczem na discordzie na temat gry, ale ten nie był skłonny przyjąć zaproszenia.

ZOBACZ – Riot zamyka oficjalne fora, dlatego gracze zrobili kopię ponad 1.5 miliona tematów

Jakie to wszystko miało skutki? Pewnego dnia streamer zauważył, że nie może zalogować się na swoje konto. Był w szoku, sprawdził maila, ale tam nie było żadnej informacji o banie ani nic podobnego.

TFBlade na swoim streamie nie ukrywał wzburzenia i masy negatywnych emocji. Powiedział swoim widzom, że zapytał Riot o co chodzi, na co twórcy odpisali mu, że został zbanowany. Po czasie udało się wyprosić logi z gry, które wcale nie pomogły, a zdenerwowały streamera jeszcze mocniej.

Dostaje bana za grę taką jak ta? Grę, w której nie powiedziałem niczego złego do tego kolesia. Najgorszym co powiedziałem było „czy serio musisz być tak słaby?”. Czy jesteście poważni? Każdy pros mówi coś podobnego. „Czy jesteś głupi?” czy to jest powodem do bana? Lubię Koreańskie serwery, mają niski ping, gracze są dobrzy, wierzę, że mam wielu fanów w Korei. Większość prosów ma się w znajomych i rozmawiają ze sobą. Nawet w tej grze miałem dodanego go do znajomych i wygraliśmy razem kilka gier, ale fakt, że zostałem zbanowany za napisanie tego, co napisałem? To nie jest „obrażanie słowne”.

Streamer oskarżył Riot o rasizm, co nadało tej sprawie kompletnie inny bieg.

Powiem to, to jest rasizm. Właściwie czuję się zaatakowany. Przyszedłem na serwer, powiedzieli mi, że muszę zmienić język z angielskiego na koreański. Dlaczego? Jeśli zmienię język z angielskiego na koreański, kiedy ktoś skorzysta z Flasha, nie będę nawet wiedział co to znaczy.. Nie mogę liczyć żadnych liczników czasu, prawda? I mówią mi, że jeśli tego nie zmienisz, zbanują ci konto ”.

Poniżej logi z gry, które gracz przedstawił na swoim streamie:

W internecie zawrzało. Gracze zaczęli doszukiwać się innych powodów bana, tworząc przeróżne teorie spiskowe. Na Reddicie pojawiły się wątki, w których przeczytać można, że powodami bana był rasizm lub domysły, że zapewne TFBlade upozorował to, by zrobić rozgłos. Jedną z najdziwniejszych teorii była ta, że streamer mógł zachorować na koronawirusa i przez to został zbanowany (pomijając, że nie ma to żadnego związku, choć ciekawa jest wyobraźnia komentujących).
Cała sytuacja okazała się wielkim nieporozumieniem. Jak się okazało – konto streamera wygasło, ponieważ było to konto od Riotu, które zostało przydzielone mu na 30 dni. Niektórzy uważają, że największe zamieszanie wprowadził sam Riot, który odpowiedział na pytania streamera informacją, że został zbanowany i dołączył logi z czatu, które jawnie sugerowały, że jest to ban za niewłaściwe zachowanie.
Mimo że streamer napisał wczoraj na swoim Twitterze o wyjaśnieniu sprawy, prosząc twórców o więcej czasu (ponieważ jak sam uznał – wcześniej myślał, że 30 dni mu wystarczy), to spora część społeczności jakoś ominęła ten fakt i do teraz snuje teorie o powodzie bana, oskarżając Riot o niewłaściwe zachowanie.
Reklama
DołączObserwuj
Więcej z League of Legends