w

Minecraft i aktualizacja 1.17 – co już pojawiło się w grze? Wszystko, co trzeba wiedzieć

Które elementy aktualizacji gór i jaskiń mogą już zostać przetestowane przez graczy?


Aktualizacja gór i jaskiń w Minecrafcie ma trafić do gry w połowie 2021 roku. Po tym, jak Mojang w ostatniej aktualizacji poprawił Nether, który wyglądał niemalże identycznie od momentu pojawienia się go w grze, przyszedł czas na długo wyczekiwaną poprawę podziemi i gór. Jest to jeden z największych update’ów, jaki kiedykolwiek trafił do Minecrafta.

Twórcy przyzwyczaili graczy do tego, że regularnie wydawane są snapshoty, w których społeczność może śledzić kolejne stopniowo dodawane nowości. Jeśli ktoś regularnie nie przeglądał tego, co trafiało do gry, może poczuć się zagubiony, widząc wszystkie nowe przedmioty. Co zatem warto wiedzieć o tym, co deweloperzy dodali już do Minecrafta?

Które nowości nadchodzącej aktualizacji trafiły już do gry?

Pod koniec 2020 roku podczas wydarzenia Minecraft Live twórcy zapowiedzieli kolejną aktualizację. Zaskoczona tak dużą ilością nowości społeczność była podekscytowana wieloma elementami, które wkrótce trafiły do niej w snapshotach. Co dotychczas można przetestować?

Zwiększenie limitu wysokości budowania

Limit wysokości świata zostanie zwiększony z 256 bloków do 384. Aktualne podziemia, które zaczynają się na wysokości y=0 zostaną przeniesione o 64 kratki w dół do wysokości y=-64 natomiast górna granica świata zostanie przeniesiona z y=256 na y=320.

Wszystko to za sprawą zdecydowanie wyższych gór i głębszych jaskiń, które teraz generują się w świecie gry.

Zmiany gór oraz jaskiń

Góry i jaskinie to główny aspekt tej aktualizacji. Zwiększony limit wysokości świata został wymuszony znacznie wyższymi górami, które teraz gracz może spotkać w swoim świecie. Można wyróżnić aż 5 nowych górskich biomów, w których gracze spotkają między innymi kozy oraz sypki śnieg. Aktualnie można przyjrzeć się im wyłącznie na wersji Bedrock (Gracze Minecrafta w wersji Bedrock mogą przetestować nowy generator gór).

Nikt nie spodziewał się, że nowe będą wyglądały tak niesamowicie. Społeczność może poznać kilka nowych typów jaskiń: serowe, katakumby i spaghetti. Będą generowały się one aż do głębokości y=-59.

Wprowadzono również wiele nowych bloków, jak na przykład deepslate, bazalt czy ametyst. Poprawione zostało generowanie rud.

ZOBACZ – Jakie zastosowania może mieć TNT w Minecraft? Wszystko co trzeba wiedzieć o tym bloku

Nowy podziemny biom: Lush Caves

Lush Caves to jeden z dwóch podziemnych biomów, które finalnie mają trafić do Minecrafta w aktualizacji 1.17. Bujne jaskinie są w większości wypełnione blokami mchu. Można znaleźć w nich między innymi azalię czy świecące jagody, które zwisają z sufitu i oświetlają tunele. Wszystkie nowości dodane wraz z tym biomem zostały opisane w spisie snapshota 21w10a (Snapshot 21w10a trafił do Minecrafta. Lush caves i więcej wariacji Deepslate’u).

Nowe moby: aksolotl, świecąca kałamarnica i koza

Aktualizacja gór oraz jaskiń wprowadzi do Minecrafta również 4 nowe moby. 3 z nich gracze mogą już zobaczyć w snapshotach: Glow Squida, który wygrał głosowanie podczas wydarzenia Minecraft Live, kozy, które będą pojawiały się w górach oraz aksolotla, który będzie pływał w wodach bujnych jaskiń.

Ostatnim mobem, którego gracze jeszcze nie mieli okazji osobiście spotkać, jest Warden. Przerażający i ogromny stwór, który będzie strzegł najgłębszych jaskiń.

Autor: Flowerscow

ZOBACZ – Gracz Minecrafta stworzył Painta w grze dodając do niego konwerter obrazów w wersje 3D

Wibracje i Sculk Sensor

Wibracje są kolejną mechaniką, która ma trafić do Minecrafta. Na ten moment wiadomo o ich dwóch zastosowaniach. Pierwszym z nich jest informowanie Wardena o wszystkich dźwiękach, które utworzą się w jaskini. Gracz będzie musiał postarać się nie tworzyć żadnego hałasu, jeśli nie będzie chciał zwrócić na siebie uwagi tego moba.

Sculk Sensor jest blokiem, który pozwala na przesyłanie tych sygnałów. Może on również zasilić mechanizmy Redstone, co sprawia, że te będą teraz mogły być dużo bardziej rozbudowane.

Wiele nowych przedmiotów i surowców

Miedź jest nowym surowcem, który trafi do Minecrafta. Będzie można wytworzyć z niego wiele bloków dekoracyjnych, piorunochron oraz lunetę.

Twórcy dodali już również sporo innych przedmiotów, jak na przykład torbiel ze świecącym atramentem czy elementy dekoracyjne bujnych jaskiń.