w

Historia Echo i Dr. Liao w Overwatch. Robot, który miał pełnić dowolną rolę

Blizzard podzielił się już pełną fabułą nowej postaci.


Echo jest nową postacią, jaka pojawiła się w Overwatch. Blizzard udostępnił już fabułę postaci, z której dowiadujemy się, skąd tak naprawdę wzięła się Echo i w jaki sposób Dr. Mina Liao wpadła na jej skonstruowanie.

Historia Echo w Overwatch

Na najwcześniejszych ilustracjach przedstawiających bohaterów z Overwatch można było dostrzec nikły cień smukłej, jednookiej omnickiej postaci. Krążyły też powtarzane szeptem legendy o jej twórczyni, Minie Liao, która należała do grona założycieli Overwatch. Jej wiedza była niezbędna dla Jacka Morrisona, Gabriela Reyesa czy Any Amari w obliczu nadciągającego kryzysu omnicznego. Dziś Echo dołącza do szeregów Overwatch jako 32 postać.

„Echo jest dla nas postacią naprawdę wyjątkową, bowiem gracze od bardzo dawna wiedzieli o jej istnieniu” – powiedział reżyser gry Overwatch, Jeff Kaplan, nie kryjąc sentymentu do najnowszej postaci w grze. Mówi o niej z dumą, niczym rodzic, którego dorastające dziecko właśnie wybiera się na studia. „Gracze mogli zauważyć Echo na pierwszych wersjach ilustracji do Overwatch. Pojawiła się nawet w filmie «Starzy znajomi», w którym McCree uwalnia ją z rąk Gangu Zadymiarzy”.

Choć na przestrzeni ostatnich lat kilka razy można było zauważyć Echo w różnych miejscach, to dr Mina Liao jest dla fanów Overwatch względnie nową postacią. „Założycieli Overwatch było kilkoro. Rzecz jasna zaliczają się do nich Jack Morrison czy Gabriel Reyes” – dodał Jeff Kaplan. „Kiedy już zakładali Overwatch, zaprosili do współpracy doktor Minę Liao, wybitną ekspertkę od sztucznej inteligencji i robotyki, która wcześniej pracowała dla Omnica Corporation – firmy odpowiedzialnej za stworzenie omników. Morrison chciał mieć w szeregach organizacji kogoś, kto znałby się na nich jak nikt i rozumiałby robotykę na takim poziomie, by Overwatch mogło skuteczniej przeciwdziałać kryzysowi omnicznemu”.

Dr Liao dołączyła do Overwatch, zamierzając pomóc nowym towarzyszom zrozumieć, czym naprawdę są omniki, jak działają i jak zakończyć kryzys omniczny. Gdy doszło do zawarcia traktatu pokojowego między ludźmi a omnikami, dr Liao nie spoczęła na laurach, lecz dalej z pasją prowadziła badania nad robotyką. Co jeszcze mogłaby odkryć? Jak jeszcze dałoby się ulepszyć omniki? Odpowiedzią na wszystkie dręczące ją pytania była właśnie Echo – najambitniejszy z jej projektów i ostatnie, wielkie dzieło, które dr Liao miała dać światu, choć wówczas jeszcze o tym nie wiedziała.

„Przyszła do Jacka Morrisona i Gabriela Reyesa, mówiąc wprost: «Mogę stworzyć uczącego się robota posiadającego zdolność adaptacji. Dzięki temu, jeśli w grupie szturmowej Overwatch będzie potrzebny pilot, robot zasiądzie za sterami. Gdyby był potrzebny sanitariusz, robot zapewni opiekę medyczną. Wypełniłby dowolną lukę podczas misji, dopasowując się do sytuacji. Właśnie dlatego uważam, że taka maszyna jest w Overwatch wyjątkowo potrzebna”.

Morrison z początku podszedł do pomysłu niechętnie, ale ostatecznie wydał nań zgodę, gdy Liao uroczyście mu obiecała, że robot nie będzie sprawiał problemów. „Mina poszła jednak jeszcze dalej i naprawdę pozwoliła robotowi na nieograniczone uczenie się… przez obserwację” – dodał Jeff Kaplan. „Podczas prac nad projektem Echo robot zaczął naśladować głos swej twórczyni. Głos, który słyszycie z wnętrza Echo, to tak naprawdę głos doktor Miny Liao. Im bardziej Echo ewoluowała, tym bardziej dostosowywała się do bohaterów, z którymi nieustannie przebywała. Podpatrywała ich, uczyła się ich umiejętności i sposobu postępowania”.

Liao udało się stworzyć adaptacyjną i wszechstronną sztuczną inteligencję zdolną do uczenia się na podstawie informacji z otoczenia, zmiany zachowań, a nawet własnej konfiguracji ad hoc. Echo stała się idealną maszyną bojową, ale i tykającą bombą zegarową, albowiem w miarę nabierania samoświadomości zaczęła podawać w wątpliwość swoją rolę w świecie.

Mało kto znał pełnię możliwości Echo, jednak Jesse McCree – agent Blackwatch, który był także strażnikiem Liao i jej projektów – zaprzyjaźnił się z badaczką i często pracował razem z nią nad tworzeniem Echo. Gdy dr Liao zginęła podczas ataku na jej laboratorium, organizacja Overwatch przerwała prace nad pozbawionym kierownictwa projektem, zamknęła ośrodek badawczy i umieściła Echo w kwarantannie. Lata później, gdy przewożono Echo do ściśle strzeżonego ośrodka rządowego, Gang Zadymiarzy napadł na transportujący ją pociąg. McCree po dżentelmeńsku odbił Echo z rąk bandytów, a ona następnie udała się do Paryża, by pomóc reaktywowanej organizacji Overwatch w obronie przed atakiem Sektora Zero przedstawionym w filmie „Godzina zero”. Dziś Echo może dołączyć do szeregów nowej organizacji Overwatch i stać się jej pełnoprawnym członkiem.

„Echo jest przedłużeniem historii życia Miny Liao” – zauważył Jeff Kaplan. „Echo przejęła po Liao bardzo wiele, a dodatkowo cały czas stara się dostosować do otaczających ją agentów”.

Po uwolnieniu z laboratorium Echo po raz pierwszy może swobodnie poznawać świat i zmieniać się dalej, by kontynuować dzieło dr Liao. Zyskując coraz większą samoświadomość, wciąż zadaje sobie pytania o przyszłość – zarówno jej własną, jak i towarzyszy z oddziału. Nie wiadomo jeszcze tylko, czy pozostanie echem Miny Liao, czy wykształci własną osobowość…

DołączObserwuj
Więcej z Overwatch