Czy kierowca samochodu może ruszyć, zanim pieszy zejdzie z przejścia?
Odwieczne pytanie. Czy kierowca może zacząć ruszać w momencie, gdy pieszy dopiero schodzi z przejścia?
Kierowca w Polsce ma obowiązek ustąpić pieszemu pierwszeństwa i to się nie zmienia. Nadal jednak pozostaje kwestia tego, czy kierowca może ruszyć, gdy pieszy dopiero schodzi z ulicy. Masa ludzi tak robi, choć…
Nie zostało to nigdzie uwzględnione w przepisach. Nie ma nigdzie jasno napisane, że nie można ruszyć. Nie ma w ogóle o tym słowa. Jest jednak jeden haczyk. I to dość zabawny, choć może skończyć się zapłatą 1500 złotych.
Czego nie można?
Łatwa sytuacja. Pieszy przechodzi, jest już na końcu przejścia, my ruszamy, pieszy się przestraszy i odskoczy. W takiej sytuacji możemy zapłacić mandat 1500 złotych i otrzymać całe 10 punktów karnych. Dlaczego? Chodzi o to:
Ustąpienie pierwszeństwa to powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku.
Pieszy przyspieszy i to tak wyraźnie? Mamy problem. Pieszy odskoczy? To już w ogóle jest sprawa przesądzona. Jasne, że trzeba by było mieć wyjątkowego pecha w postaci radiowozu obok, ale wpłynięcie swoim zachowaniem na pieszego faktycznie może skutkować otrzymaniem mandatu.
Jeżeli ktoś nagra, jak kierowca rusza, a pieszy odskakuje, to po kilku miesiącach może nam przyjść pisemko z prośbą o stawienie się na komendzie celem złożenia wyjaśnień. Tyle że obecnie zgłaszanie filmów z kamerek oznacza tułaczkę po komisariatach i może się skończyć „niewykryciem sprawcy”.