Całe życie źle sprawdzacie pogodę. Te procenty nie oznaczają szansy na opady
Kwestia tych procentów w pogodzie przewija się przez Internet co kilka lat. Niby proste, a jednak nie.
Teoretycznie w odczytywaniu pogody nie ma niczego skomplikowanego. Wpisujecie w wyszukiwarkę „pogoda” i interesuje Was grafika oraz procentowa szansa na opady.
Wszyscy patrzą oczywiście na szansę opadów. W tym przypadku (czyli dzisiaj) jest 0% szans na opady. A co, jakby było więcej?
Temat ten podejmowany jest w ciągu roku niezliczoną ilość razy. Dlaczego budzi to tyle wątpliwości i jak wygląda to naprawdę?
Tak i nie, czyli jak czytać tę pogodę
Odnośnie tych procentów są dwie teorie. Jedna, że pokazują one po prostu szansę na opady i w momencie, gdy jest tam przykładowo 60%, to na 60% będzie padać – tak uważa większość. Jest też druga teoria.
60% wcale nie oznacza 60% szans na opady, a opady na 60% powierzchni danego obszaru. Czyli deszcz spadnie na 100%, ale tylko w 60% danego, wyznaczonego miejsca.
Gdyby to było takie proste, to byłoby spoko, ale nie jest. Różne źródła podają różne informacje, a to dlatego, że meteorolodzy sami ze sobą nie mogą dojść do porozumienia w tym, jak to oznaczać. Z amerykańskiego źródła:
Ten wzór jest często podawany, więc wygląda na legitny. W ogromnym skrócie, jeżeli widzicie 80% w pogodzie, to zapewne będzie padać, jeżeli 10%, to pewnie nie będzie padać. Proste, ale faktycznie te procenty nie mówią, że będzie padać na 80 lub na 10%.