w

PewDiePie w ogniu krytyki. Fani twierdzą, że wyśmiał niesłyszącą, czarnoskórą tiktokerkę

Riot Games

PewDiePie krytykowany przez społeczność za “wyśmianie” niepełnosprawnej tiktokerki.


Felix ‘PewDiePie’ Kjellber jest najpopularniejszym twórcą internetowym na YouTube. Na swoim kanale zgromadził już 111 milionów subskrypcji. W swoich filmach często reaguje na produkcje innych twórców i tiktoki.

Tym razem jego komentarz rozpętał małą wojnę i obecnie oskarżany jest o wyśmianie czarnoskórej, niesłyszącej tiktokerki. Felix odniósł się do tej sytuacji i ocenzurował film.

PewDiePie “wyśmiewa” tiktokerkę

26 lipca na kanale PewDiePie pojawił się nowy film o dźwięcznym tytule “My dog Cringes at TikToks”. To właśnie w nim fani dopatrzyli się kontrowersji, kiedy Kjellber skomentował filmik niesłyszącej tiktokerki mówiącej w języku migowym. Youtuber doczepił się do jej długich paznokci i poruszał łapkami psa, według oskarżeń “naśladując jej mowę”. Tak wygląda już usunięty z oryginalnego filmu klip:

Po fali wpisów na Twitterze oraz tiktoków, które krytykowały jego działanie, twórca postanowił usunąć ten fragment z filmu i napisać stosowny komentarz.

Hej, żeby wyjaśnić kilka rzeczy: edytowałem klip z dziewczyną, która ma długie paznokcie. Nie miałam pojęcia, że była niesłysząca, ale trochę głupio z mojej strony, że nie zdałem sobie sprawy… Wciąż oglądając klip, tylko naśmiewałem się z jej długich paznokci. Głos, który zrobiłem dla mojego psa, jest tym samym głosem, który dawałem jej od lat. (edit: ..a poruszanie łapami mojego psa było zaczepianiem ludzi, którzy zawsze tańczą lub wykonują jakiś ruch na tiktoku, co jest stałym elementem w całym filmie). W każdym razie pomyliłem się, mój błąd.

Niektórzy uwierzyli PewDiePie, inni wciąż go krytykują i mówią, że takie zachowanie nie przystoi dla kogoś z takimi zasięgami. Niektórzy nawet doszukują się w tym rasizmu. Jednak osób go broniących jest wciąż dużo, a to nie podoba się tym, którzy do sprawy podchodzą krytycznie.