Reklama

To mają być prawdziwe najpopularniejsze młodzieżowe słowa 2021 roku. „Śpiulkolot” na 73 miejscu

Rozrywka

Reklama

Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku, w którym wygrał Śpiulkolot można włożyć między bajki. Głosowanie nie jest zbyt dobrą formą wyboru tych najpopularniejszych słów.


„nadwyraz.com” przeanalizowało polską sieć, zbierając dane z ponad 3 milionów jednostek. Jak czytamy w raporcie, analizowano tak samo Twittera, jak i Facebooka, czy portale internetowe pokroju Youtube, Wykopu etc.

W teorii jest to więc badanie lepsze, bardziej kompleksowe. Sami twórcy dodają, że ich zdaniem metodyka plebiscytu, w którym wygrał Śpiulkolot była nieefektywna. W tym konkretnym raporcie słowo to znalazło się na… 73 miejscu.

Reklama

„Warto w tym miejscu zastanowić się nad zasadnością przeprowadzania podobnych
plebiscytów, którym daleko do rzetelnego głosowania, a za wyborem danego słowa stoi
określona grupa internautów, która nie jest reprezentatywna. Sam plebiscyt jest ciekawymprzedsięwzięciem, które budzi wiele emocji i pobudza internautów do dyskusji na temat języka, metodyka jednak jest skrajnie nieefektywna i wątpliwa.”

Co więc naprawdę wygrywa?

Reklama

Wydaje się, że żeby przeprowadzić faktycznie taki raport, to trzeba by było zahaczyć mocno o Twitcha. Z jakiegoś powodu Youtube jest brany pod uwagę, ale o Twitchu ludzie zapominają. A przecież to właśnie tam, jest najwięcej młodzieży i typowego slangu.

„Twitter (32,19% zgromadzonego materiału), Facebook (31,03%) oraz
portale internetowe (19,4%).”

w każdym razie, według „nadwyraz.com”, tak prezentuje się polskie TOP 15 najchętniej używanych przez młodzież słów:

Widać, że najwięcej danych pochodzi z Twittera, może Wykopu przy okazji „przegrywa” i Facebooka w odniesieniu do „boomera”. Przypomnijmy głosowanie Boopa, które dociera do społeczności związanej z FB, Twitchem i grami:

  • TOP 5: Sześćdziesiona – 6.8%
  • TOP 4: Mrozi – 7.84%
  • TOP 3: Ez – 9.5%
  • TOP 2: Oddaje – 14%
  • TOP 1: Naura – 22%

W tym TOP 15 nie ma żadnego ze słów, które było TOP 5 głosowania, w którym wzięło udział ponad 25 tysięcy osób. Teraz pytanie, czy takie raporty mają więc sens? Każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej