Reklama

Niesamowita pamięć, inteligencja i empatia – 10 ciekawostek na temat słoni

Ciekawostki

Reklama

Oto naprawdę wyjątkowe ssaki, które są bardziej rozwinięte niż wydaje się wielu ludziom. 


Słonie to nie tylko największe zwierzęta chodzące po lądzie. Badania pokazują, że zwierzęta te mają niesamowicie rozwinięte osobowości, wykazują się złożonymi relacjami rodzinnymi oraz świetną pamięcią.

A to zaledwie kilka interesujących cech słoni. Warto przyjrzeć im się bliżej, a co za tym idzie – zauważyć, że wyróżnia je nie tylko wielkość i charakterystyczna trąba.

Reklama

Ciekawostki o słoniach

Reklama

Słoń afrykański jest największym zwierzęciem lądowym na świecie – dorosłe samce osiągają do 3 metrów wysokości i ważą średnio do 6000 kg.

Samce osiągają swoje pełne rozmiary dopiero w wieku 35-40 lat – czyli w około połowie długości ich życia, ponieważ dzikie słonie mogą żyć nawet 60-70 lat.

Nie tylko dorosłe osobniki są ogromne. W chwili narodzin słoniątko może ważyć nawet 120 kilogramów.

Są empatyczne

W badaniu z 2014 roku zaobserwowano, że słonie azjatyckie pocieszają się nawzajem, gdy są w trudnej sytuacji. Zwierzęta w badaniu wykorzystywały zarówno kontakt fizyczny, głaszcząc się nawzajem trąbami, jak i dźwięki jako formy pocieszenia.

W badaniu stwierdzono, że zachowanie to jest podobne do reakcji u małp człekokształtnych.

Mają różne osobowości

Słonie mają różne cechy, które tworzą ich osobowość. Naukowcy zidentyfikowali cztery wymiary osobowości, które składają się na 26 różnych typów charakterów. Wymiary te obejmują wesołość/figlarność, łagodność, przywództwo i lojalność.

Mają niezwykłą pamięć

Słonie znane są z tego, że mają świetną pamięć. Potrafią zapamiętywać trasy do wodopojów na niewiarygodnie długich odcinkach, co jest niezbędną umiejętnością dla słoni żyjących na pustyni, gdzie brakuje wody. Badania pokazują również, że zwierzęta te często tworzą bliskie więzi z towarzyszami i potrafią ich rozpoznać nawet po długich okresach rozłąki.

Płat skroniowy słonia (obszar mózgu związany z pamięcią) jest większy i gęstszy niż u ludzi.

Musza nieustannie jeść

Słonie jedzą trawy, liście, krzewy, owoce i korzenie w zależności od pory roku i siedliska. Gdy jest szczególnie sucho, słonie jedzą więcej zdrewniałych części drzew i krzewów, takich jak patyki, gałęzie i kora. Słonie muszą zjadać do 150 kg pożywienia dziennie.

Mogą żerować nawet przez 16 godzin dziennie. Słonie trawią swój pokarm z wydajnością mniejszą niż 50%.

Rozumieją mowę ciała człowieka

Naukowcy zaobserwowali dowody na to, że słonie mogą rozumieć ludzkie odruchy. Przetestowali to, wskazując na jedzenie ukryte w jednym z dwóch identycznych pojemników i obserwując, do którego pojemnika zbliżyła się grupa trzymanych w niewoli słoni afrykańskich. Bez żadnego wcześniejszego treningu, słonie wybierały prawidłowy pojemnik prawie w 68 procentach przypadków. To tylko o około 5 procent mniej niż w przypadku rocznych dzieci w podobnych testach.

Gdy ludzie nie wskazywali żadnego z pojemników, zwierzęta podchodziły do nich losowo.

Słonie są „lewo- lub praworęczne”

Podobnie jak u ludzi, słonie mają dominującą połowę ciała. Co prawda nie chodzi o używanie ręki, ale o preferowany kieł. Zwykle można to zauważyć po tym, że jeden z nich jest mniejszy i bardziej zużyty.

Kły u słoni są niezwykle ważne. Używają ich nie tylko do zbierania pożywienia, ale także do podnoszenia i przenoszenia przedmiotów, kopania dziur oraz do obrony.

Potrafią rozróżniać ludzkie języki

Naukowcy z University of Sussex w Brighton w Wielkiej Brytanii odkryli, że słonie afrykańskie potrafią zauważać różnice w płci, wieku i pochodzeniu ludzi wyłącznie na podstawie dźwięku czyjegoś głosu. Jeśli głos należy do osoby, która z większym prawdopodobieństwem może stanowić zagrożenie, słonie przełączają się w tryb obronny.

Aby to sprawdzić, naukowcy znaleźli dwóch kenijskich mężczyzn z różnych grup etnicznych, Masajów i Kamba. Masajowie mają historię zabijania dzikich słoni, podczas gdy Kamba nie. Naukowcy nagrali wypowiedzi obu mężczyzn w ich różnych językach i odtworzyli te nagrania grupom rodzin słoni w Parku Narodowym Amboseli w Kenii. Kiedy słonie usłyszały Maasai, wykazywały oznaki strachu, kuląc się i oddalając od głosu. Jednak ta sama fraza wypowiedziana przez człowieka Kamba nie wywołała żadnej reakcji ze strony słoni.

Co więcej, te same nagrania wykonane przez kobiety i dzieci z obu plemion pozostawiły słonie niezrażone, co sugeruje, że potrafią one nie tylko rozróżniać grupy etniczne, ale także wiek i płeć, wiedząc, że mężczyźni są dla nich największym zagrożeniem.

Są samoświadome

Jednym z najbardziej znanych faktów na temat słoni jest to, że są inteligentne, a ich mózg waży 4-6 kg. Wiele zachowań słoni jest w rzeczywistości wyuczonych, a nie instynktownych.

Potrafią nawet spojrzeć w lustro i rozpoznać siebie – coś, co potrafi niewiele gatunków, w tym ludzie, delfiny i małpy człekokształtne. Świadczy to o samoświadomości, która nie jest powszechna w świecie zwierząt.

Wysyłają do siebie wiadomości

Słonie mogą komunikować się za pomocą trąb, dotyku, mowy ciała i zapachu. Jednak wysyłają również wiadomości na duże odległości za pomocą niskich dźwięków, które ludzie ledwo słyszą. Są to przenoszone w powietrzu infradźwięki i wibracje sejsmiczne w ziemi, które inne słonie wyczuwają poprzez swoje kości i stopy. Wiadomości te mogą podróżować na odległość do 2 mil.

Panuje u nich matriarchat

W przypadku słoni azjatyckich i afrykańskich stada są prowadzone przez samicę, zazwyczaj najstarszą i największą.

Naukowcy odkryli, że stada ze starszymi przywódczyniami mają przewagę w przetrwaniu, ponieważ te samice podejmują lepsze decyzje, które równoważą potrzeby całej grupy.

Starsze samice również trafniej oceniają, które obce grupy słoni powinny omijać. Prawdopodobnie dlatego, że pamiętają różne głosy słoni, które napotkały w swoim życiu.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej