Reklama

Te zwierzęta są naprawdę okropnymi rodzicami. Trudno uwierzyć w to, jak traktują swoje dzieci

Ciekawostki

Reklama

W naturze występują sytuacje, w których młode osobniki traktowane są w brutalny sposób. 


Wydawać by się mogło, że mózgi zwierząt, w tym także i ludzie, są zaprogramowane tak, aby zawsze chronić swoje potomstwo i zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju.

Niektórzy rodzice uważają, że oddaliby życie za swoje dzieci. Natura bywa jednak brutalna i niektóre gatunki nie tylko nie dbają o swoje młode, ale czasem robią potomstwu przerażające rzeczy.

Reklama

Najgorsi rodzice w świecie zwierząt

Reklama

Kuoka krótkoogonowa

Ten uroczy ssak z podrodziny kangurów może pochwalić się opinią okropnego rodzica, ponieważ jego mechanizm obronny z punktu widzenia człowieka jest naprawdę brutalny i przerażający.

Ciąża kuoki trwa około miesiąca, po porodzie młode pozostaje w torbie matki przez około pół roku. Niestety dziecko nie jest tam do końca bezpieczne, ponieważ w sytuacji zagrożenia życia rodzicielki, ta wyrzuca młode, by odwróciło uwagę drapieżnika. Maluch piszczy, zajmując tym samym napastnika, a dorosły osobnik może w tym czasie uciec i wyjść z sytuacji bez szwanku.

Z punktu widzenia człowieka, takie zachowanie wydaje się skrajnie okrutne, a nawet bezsensowne, ponieważ rodzic porzuca swoje dziecko, co kłóci się z naszym instynktem macierzyńskim. W praktyce taki system obronny wcale nie jest nielogiczny – dorosły osobnik po przetrwaniu spotkania z drapieżnikiem, może wydać na świat kolejne potomstwo. Dlatego też ucieczka i schronienie rodzica, nawet kosztem życia niesamodzielnego dziecka, jest kluczowe do przetrwania gatunku.

Bociany

Bociany to rodzina ptaków, do której zalicza się m.in. bocian biały. Większość osób świetnie kojarzy ten gatunek, ponieważ w kulturze funkcjonuje jako zwiastun wiosny, ale także mówi się, że to właśnie ten ptak przynosi dzieci. Na pewno niektórzy pamiętają taką historyjkę opowiadaną przez rodziców.

To wszystko buduje obraz bociana, jako świetnego rodzica, który dodatkowo ma pozytywną symbolikę. W praktyce jest jednak inaczej.

Rodzice piskląt starają się zdobyć pokarm, w skład którego wchodzą np. owady, myszy, żaby czy małe ryby. Niestety zdarza się, że nie uda się znaleźć odpowiedniej ilości pożywienia. Wtedy dorosły osobnik musi podjąć brutalną decyzję i pozbyć się najsłabszego ze swoich dzieci.

Eliminowanie najsłabszego z piskląt pozwala przetrwać silniejszym osobnikom. Dorosły bocian wyrzuca osłabione dziecko poza gniazdo, a nawet może je zjeść, jeśli nie jest jeszcze wystarczająco duże.

Brzmi to naprawdę brutalnie, ale w naturze zdarzają się sytuacje, że rodzic musi poświęcić niektóre ze swoich dzieci. Zjawisko pozbywania się najsłabszego potomka ma nawet swoją nazwę – kainizm.

Bociany nie są jedynym gatunkiem ptaków, który postępuje w ten sposób. Jednak w ich przypadku może być to dodatkowo szokujące, ponieważ kojarzą się z historyjką o przynoszeniu dzieci.

Niedźwiedź brunatny

Niedźwiedzie również nie mogą nazywać siebie najlepszymi rodzicami na świecie. W tym przypadku to nie matki, a ojcowie potrafią w agresywny sposób reagować na młode, co nierzadko kończy się ich śmiercią.

Niedźwiedzie w taki sposób pozbywają się potomstwa konkurentów, by mieć łatwiejszy dostęp do samicy i z nią doczekać się własnych młodych. Jeśli matka broni dzieci przed agresywnym samcem, również może stracić przez to życie.

Lwy

Podobne zachowania wykazują także lwy. Samiec, który ma władzę w stadzie, nie toleruje cudzego potomstwa, przez co atakuje młode lewki. Powodem tego jest chęć wyeliminowania genów poprzedników i zadbanie o to, by wszystkie nowonarodzone dzieci były potomkami dominującego osobnika.

Szympansy

Agresywne zachowania wobec najmłodszych mają miejsce także wśród szympansów. Te duże ssaki naczelne mają wiele mrocznych tajemnic, jednak tym razem mowa jedynie o stosunku wobec potomstwa.

Szympansy czują ogromną potrzebę dominacji, stąd też zdarza się, że najsilniejszy osobnik eliminuje młode swoich konkurentów.

To jednak nie wszystko. Kanibalizm w obrębie tego gatunku nie jest niczym szokującym. Ssaki te nie tylko nie pogardzą ciałem pokonanego rywala w stadzie, ale również potrafią pożreć młode zaraz po ich urodzeniu.

To oczywiście nie wszystkie przypadki brutalnego obchodzenia się z własnym potomstwem, jakie występują w świecie zwierząt. Wiele gatunków wcale nie dba o to, co stanie się z ich dziećmi. Przykładem mogą być przeróżne ryby.

Powody agresywnego zachowania bywają różne. Czasem jest to wywołane brakiem pożywienia, trudnymi warunkami, obecnością drapieżników, ale także potrzebą okazania dominacji w obrębie grupy.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej