w

Czy serial Arcane zmienił metę w League of Legends? Który z bohaterów jest teraz najpopularniejszy?

Jak bardzo zmienił się pick rate bohaterów, którzy wystąpili w serialu Arcane?


Wczoraj wyemitowano ostatnie trzy odcinki serialu animowanego z League of Legends. Trzeci akt tytułu zakończył pierwszy sezon serialu. Zakończenie nie zamknęło wielu wątków, więc jest to idealna okazja do wyjaśnienia ich w kolejnym sezonie.

Dziś wielu graczy aktywnie komentuje przedstawione na ekranie wydarzenia, wymienia się poglądami na temat tego, który bohater wypadł najlepiej i kogo fajnie byłoby zobaczyć w drugim sezonie. Nie da się ukryć, że część postaci z serialu zyskała ogromną rzeszę fanów, choć przed wydaniem Arcane mało kto o nich pamiętał. Dobrym przykładem może być Viktor, który z bohatera niszowego stał się ulubieńcem sporej części widzów.

Jak prezentuje się pick rate bohaterów po premierze 3 aktu serialu? Kto zyskał najwięcej, jeśli chodzi o popularność na Summoner’s Rift?

Popularność bohaterów Arcane

Jakiś czas temu pojawiły się artykuły, które pokazywały, że po pierwszym akcie Arcane popularność Vi i Jinx nagle wzrosła. Było to szczególnie zauważalne u Vi, która zyskała ponad trzykrotny wzrost pick rate’u. Duże znaczenie zapewne miał też fakt, że Riot udostępnił zadania, z których można było zdobyć niektórych bohaterów Arcane za darmo wraz ze skórką, która przedstawia ich wygląd z serialu (póki co można odblokować Jayce’a i Vi, ale już niedługo pojawi się także Caitlyn i Jinx).

Dziś można śmiało powiedzieć, że serial mocno wpłynął na metę i niektórzy już narzekają na to, że w prawie każdej grze widza Jinx, Caitlyn czy Jayce’a.

Jak to wygląda pod względem statystyk? Te mogą nieźle zaskoczyć. Według strony lolalytics.com pick rate Caitlyn w dywizjach Platyna+ to prawie 28%. Tak ogromny współczynnik wyboru sprawia, że jest to najpopularniejszy ADC w grze. Jinx, która wybierana jest w 20,32% gier, znajduje się na 3. miejscu w rankingu popularności strzelców (na drugim miejscu jest Jhin).

Ogromny wzrost popularności można zauważyć u Jayce’a, którego pick rate wzrósł ponad 2-krotnie – dziś wynosi 12,4% na górnej alei w dywizjach Platyna+. Również imponujący, choć nieco mniejszy wzrost, zanotował Viktor, którego pick rate podskoczył do ponad 8%.

Tabela porównuje pick rate bohaterów z patcha 11.21 z aktualnym wynikiem.

Bohater Pick rate przed Arcane  Aktualny pick rate
Caitlyn 11,57% 27,58%
Ekko (Jungle) 9.4% 8,01%
Ekko (Mid) 3.09% 2,97%
Heimerdinger (Top) 0,79% 0,86%
Heimerdinger (Mid) 0.49% 0,58%
Jayce 4.84% 12,40%
Jinx 11.80% 20,32%
Singed 1.83% 2.5%
Vi 2,55% 9,65%
Viktor 3,44% 8,07%

Jak to wygląda w przypadku bohaterów drugoplanowych? To, że główne postacie zyskały popularność, nie jest wyjątkowo zaskakujące, ale warto też zwrócić uwagę na tych, którzy pojawiali się na ekranie nieco rzadziej (choć też odegrali ważną rolę w fabule). Dobrym przykładem może być Singed, który przez pierwsze 2 akty wypowiedział zaledwie kilka zdań.

Mimo to widać, że jego popularność również wzrosła. On i Heimerdinger byli najrzadziej wybieranymi bohaterami z całej grupy championów, którzy pojawili się w Arcane. Co prawda w przypadku Heimera skok popularności nie jest tak imponujący, jak u Vi czy Jayce’a, ale widać, że zainteresowało się nim nieco więcej graczy.