w

Dlaczego gracze Kalisty bardzo narzekają na to, jakie decyzje podejmuje w tym momencie Riot?

Kalista z LoLa od dawna nie radzi sobie najlepiej. Gracze są zawiedzeni, że Riot nic z tym nie robi.


Kalista to jeden z wyjątkowych carry w League of Legends, który trafił do gry pod koniec 2014 roku. Bohaterka wyróżnia się głównie swoją mechaniką podstawowych ataków, które są kluczowe dla praktycznie każdej postaci ADC. Kalista przy każdym ciosie może wykonać krótki dash, co sprawia, że sposób pozycjonowania jest u niej wyjątkowy.

Nietrudno więc dziwić się, że postać ma oddanych fanów, którzy aktualnie niekoniecznie są zadowoleni z jej stanu na tle innych strzelców. Gracze narzekają nie tylko na niewielką siłę zestawu umiejętności bohaterki, ale również na brak zainteresowania nią ze strony twórców. Co dokładnie pisze jeden z jej fanów?

Kiepska sytuacja Kalisty

Użytkownik o nicku SeanORiley opublikował wpis, w którym napisał, co jego zdaniem jest problemem omawianej postaci. Pisze, że bohaterka jest niemożliwa do zbalansowania od co najmniej trzech Yuumi i niepopularna od minimum dwóch Rell. Autor najzwyczajniej miał na myśli czas, który minął od premiery wspomnianych bohaterek i zastanawiał się, czy Riot w końcu zrobi coś, aby postać wróciła do żywych.

Mimo że uwielbiam cykl, w którym Kalista jest silna przez jeden patch, a następnie ona (i support, który sprawił, że była silna) spadają poniżej 47% winrate na kolejny rok lub dwa, tak wydaje mi się dziwne, że przy dyskusjach o reworku Rell, planowanych zmianach Yuumi, minireworku Neeko i ogromnej ilości „niepopularnych, ale niespełnionych” bohaterów, którzy są zmieniani, w ogóle nie mówi się o Kaliście, która radzi sobie kiepsko przez znacznie dłuższy czas.

Zawsze, gdy mowa o Kaliście, myślę, że „to naprawdę fajny design, ale szkoda, że bohaterka nie potrafi zadawać tak dużych obrażeń, jak inni ADC” lub „design jest naprawdę dobry, kiedy bohaterka traci attack speed w pewnym momencie, ponieważ w stosunku do innych bohaterów byłoby niesprawiedliwym, gdyby mogła używać całego AS i AD” podczas gdy Kalista pozostaje jednym z najsłabszych i najmniej docenianych bohaterów w swojej klasie.

Postać aktualnie zwycięża 48,69% gier i jest wybierana w 2,33% rozgrywek. W tier listach jest daleko w tyle za innymi ADC i nie zapowiada się na to, aby sytuacja ta miała się zmienić. Zestaw umiejętności bohaterki sprawia, że nie jest zbyt popularna, a dobre zapoznanie się z jej zestawem umiejętności jest konieczne, aby zwyciężać gry.

Stali gracze Kalisty radzą sobie nią lepiej niż przeciętni, ale współczynnik delta, który jest wyznacznikiem tego, jak w zestawieniu z przeciętnym graczem radzi sobie jej main z wyższej dywizji, jest niższy, niż można byłoby się tego spodziewać. Wynosi on 7,5, co plasuje ją na 18. pozycji wśród wszystkich postaci wybieranych jako carry za ADC takimi jak między innymi Vayne, Zeri, Akshan, Kai’Sa, Xayah czy Aphelios.

Poza problemami Kalisty w rozgrywce gracze komentują również podejście Riotu do tej postaci. Przytoczona przez jednego z graczy premiera książki, która opowiadała w dużej mierze o losach omawianej bohaterki, przeszła bez większego echa wśród społeczności League of Legends, a skina otrzymał wyłącznie Viego.

Wyobraź sobie, że tworzysz zupełnie nową książkę o championie, dajesz mu zero skinów dla upamiętnienia i dalej beznadziejnie go traktujesz.

Oczywiście wspomniano również o projekcie bohaterki, który nie jest wystarczająco seksowny ani słodki, aby przyciągał wyglądem ogromną ilość graczy. Zdaniem fanów jest to jeden z głównych powodów, z którego Kalista nie jest w centrum zainteresowania twórców. Na ten moment nie wiadomo absolutnie nic o planowanych poprawkach omawianej bohaterki.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends