w

Dlaczego gracze LoLa coraz częściej oddają kille supportom? Można się zdziwić, widząc ten snowball

Riot Games

Na wyższych rangach coraz częściej można zauważyć ciekawą zależność.


Zapewne każdy wie, że w League of Legends są bohaterowie, którzy mają naprawdę słaby początek gry, ale po zbudowaniu kilku przedmiotów są w stanie sami wygrać mecz. Szczególnie jeżeli oddamy im kilka likwidacji we wczesnej fazie gry.

Chociaż można wymienić tutaj takie postacie jak Yasuo, Jinx, to nie oni stoją na podium w Snowballu. Które więc postacie snowballują się najlepiej? To nieco wytłumaczy ostatni trend widoczny na serwerach.

Najlepiej snowballujące się postacie

W League of Legends likwidowanie przeciwników jest ważnym elementem gry. Dzięki temu zyskujemy potrzebne do zbudowania przedmiotów złoto i przewagę EXPa. Są jednak postacie, które na pierwszych poziomach radzą sobie lepiej lub gorzej.

Jeżeli jednak przeciwny bohater skalujący się otrzyma kilka killi, gra może być nieco utrudniona. Kto radzi sobie najlepiej po kilku likwidacjach i wygrywa najwięcej meczów? Do tej pory społeczność nie miała wglądu do tych statystyk, ale okazuje się, że te można już spokojnie sprawdzić.

Jak można zauważyć, największe WR przy minimum 2 likwidacjach w 10 minucie ma o dziwo Soraka. Wzrosło ono z 52,9% do 70,3%, co jest naprawdę dużą wartością. Podobnie sytuacja wygląda z Kayle, Rakan i Corki.

Jeżeli spojrzymy na drugą tabelę, dostrzeżemy… coś zdumiewającego. Z 10. bohaterów aż 8 z nich to wspierający. Razem z 20. postaci (obie tabele) 13 to wspierający. Czy to oznacza, że warto oddawać im likwidacje?

I tak i nie. Przedmioty wspierających nie kosztują zbyt wiele ze względu na to, że nie farmią oni złota i mają niższy przychód. W związku z tym, mając kilka likwidacji, są w stanie zaopatrzyć się o wiele lepiej, przez co są bardziej tankowaci, leczą więcej lub nakładają większe tarcze.

Jest również druga strona medalu. Zazwyczaj ciężko jest, aby support miał kilka killi we wczesnej fazie gry ze względu na to, że zazwyczaj gracze starają się nafeedować swoich carry. Czasami jednak wezmą likwidację, a posiadanie kilku na koncie może oznaczać, że ta ważna linia musiała naprawdę nieźle zdominować przeciwników. Przez co zarówno ADC, jak i support uzyskali ogromną przewagę. Dzięki temu drużyna została zaopatrzona w drake, złoto z wieży i ostatecznie wygrała spotkanie.