w

Dlaczego Ryze z LoLa ma otrzymać nerfy? Fani bohatera nie są z tego powodu zadowoleni

Ryze zostanie osłabiony ze względu na Worlds 2021, co nie podoba się graczom tej postaci.


Jak co patch twórcy ogłosili, jakie zmiany pojawią się w LoLu w następnej aktualizacji. Tym razem przedmioty czy runy nie będą balansowane, a większość postaci dostanie buffy lub nerfy skierowane głównie pod tegoroczne Mistrzostwa Świata (więcej informacji o konkretnych zmianach można przeczytać tutaj: Wcześniejszy opis patcha 11.19 w LoLu. Wszystkie szczegółowe buffy i nerfy postaci).

Wśród osłabianych championów znalazł się znany wszystkim Ryze. Fanom bohatera bardzo się to nie podoba, ponieważ ten nie radzi sobie najlepiej, a nerfy jeszcze bardziej osłabią jego win ratio. Dlaczego w takim razie Riot postanawia go jeszcze mocniej osłabiać?

Najnowsze nerfy Ryze’a z LoLa

Nie od dziś wiadomo, że w okresie Mistrzostw Świata Riot skupia się na balansie właśnie pod to wydarzenie. Profesjonaliści ze środkowej alei mają swoje ulubione picki, które pojawiają się na Worldsach znacznie częściej niż inni bohaterowie. Syndra, Orianna, Azir, Ryze – to postacie, które wręcz kojarzą się z e-sportem i każdy gracz, który lubi oglądać profesjonalne rozgrywki, na pewno widział je na profesjonalnej scenie chociaż raz.

Dlaczego fani tak bardzo oburzyli się, gdy zauważyli, że Riot będzie balansował Ryze’a przed Mistrzostwami Świata? Powód jest dość prosty. Wiele osób spodziewało się buffów, a twórcy ogłosili, że champion zostanie osłabiony.

Osoby, które grają Ryze’em uważają, że jest to niesprawiedliwe wobec nich. Ich ulubiony bohater nie radzi sobie najlepiej w solo kolejne. Można wręcz uznać, że jest sytuacja jest bardzo kiepska – aktualnie znajduje się w C tierze i nie wygrywa nawet 47% gier.

Nie da się ukryć, że to dość kiepski wynik przy topowych bohaterach z mida. Postacie z tieru S+, takie jak Talon czy Yasuo radzą sobie nieporównywalnie lepiej, co sprawia, że fani Ryze’a czują jeszcze większy smutek.

Niestety balansowanie rozgrywek pod scenę profesjonalną nie zawsze bierze pod uwagę solo kolejkę. Faktycznie bywa i tak, że dana postać jest silna wszędzie i nerfy są konieczne, ale zdarzają się tacy bohaterowie, którzy wypadają kiepsko w zwykłych grach, a w rękach profesjonalistów sieją postrach. Jednym z nich jest właśnie Ryze. Współczynnik jego wygranych w profesjonalnych grach jest znacznie wyższy i wynosi powyżej 50%.

Jak dokładnie wyglądają planowane zmiany?

 • Ryze
  • Overload (Q)
   • Przelicznik AP zmniejszony z 45% do 40%
  • Spell Flux (E)
   • Czas odnowienia zwiększony z 3,25-2,25 do 3,5-2,5 sekund

Jak widać, główny nerf skierowany jest na obrażenia bohatera z jego Q. Przelicznik AP zostanie zmniejszony aż o 5%. W małym stopniu oberwie również E, którego cooldown zostanie zmieniony o 0,25 sekundy na wszystkich poziomach.

Warto wspomnieć, że Riot chciał, by meta na Mistrzostwach Świata nieco się zmieniła i całe wydarzenie stało się bardziej interesujące dla oglądających. Ryze w rękach profesjonalistów pojawiał się prawie zawsze i dla niektórych zaczynało to być już nudne.