w

Dlaczego Sett stał się popularny na supporcie w LoLu. Jak nim grać i co jest w nim najważniejsze?

Sett jako support jest coraz popularniejszy. Jak grać bohaterem na dolnej alei?


Sett miał być bohaterem, którego głównym wyborem będzie górna aleja. Mimo to ostatnio pojawia się on często po drugiej stronie mapy. Zarówno profesjonalni gracze, jak i casualowi wybierają Setta na dolnej linii jako wsparcie naprawdę często. Z zestawem umiejętności z dużymi ilościami CC i możliwościami zarówno tankowania, jak i zadawania sporych ilości obrażeń, łatwo jest jednak zrozumieć dlaczego.

Dlaczego Sett jest tak popularny?

Support Sett został wybrany 75 razy w profesjonalnych turniejach League of Legends na najwyższym poziomie, w tym 20 razy w chińskim LPL, 11 w LCK i 8 w LEC. Ma win ratio rzędu 52% w grze profesjonalnej i nadal pozostaje popularnym wyborem pomimo ostatnich nerfów.

Sett stał się bardziej popularny jako wsparcie niż jego zamierzona rola na górnej linii ⁠ – przynajmniej w kolejce rankingowej solo/duo. Według strony statystyk op.gg, 48% wyborów bohatera w aktualizacji 10.8 było supportem, w porównaniu do 39,2% na górnej linii.

Na jego, aktualnie zaniżone, win ratio należy wziąć poprawkę na graczy, którzy dopiero zaczęli grać postacią.

ZOBACZ – Wpływ zmian w aktualizacji 10.8 na bohaterów League of Legends

Gracze wybierają Setta jako supporta ze względu na jego potencjał na samodzielne wygranie linii. Jest dobry do diveowania ze swoją tarczą z W, a jego engage jest jednym z najlepszych, jakie można spotkać na bocie. Ma również wystarczająco obrażeń, aby poradzić sobie z każdym carry, co czyni go naprawdę solidnym wyborem.

Jakie runy wybrać?

Pierwszym z wyborów będzie bardziej stabilny Aftershock, który używany jest jako podstawowe narzędzie do walki, po zakupie przedmiotów takich jak Kamienna Płyta Gargulca czy Pancerz Umrzyka, aby dłużej utrzymać się w walce.

Jeśli gracz czuje się już pewniej ze swoim wyborem bohatera i jest świadomy tego, co robi, może wybrać on również Omnistone jako swoją główną runę. Sett działa naprawdę dobrze z wieloma runami, z których każda daje mu określone zalety w walce. W jednej z nich może użyć Aftershocka, który da mu potrzebną wytrzymałość, a w innej będzie posiadał Tajemną Kometę, która pomoże zadać dodatkowe obrażenia.

Omnistone daje również możliwość wyboru innych istotnych run takich jak Hexflash, Minion Dematerializer.

ZOBACZ – Vel’Koz ma szansę dostać nową skórkę z serii Star Guardian

Jakie przedmioty wybierać?

Build w przypadku Setta na supporcie nie jest czymś, czego trzeba by było ściśle się trzymać. Na pewno dobrym wyborem będą przedmioty pokroju Pancerza Umrzyka, Kamienna Płyta Gargulca czy Słuszna Chwała.

Jeśli jednak sytuacja tego wymaga, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować przedmioty standardowe dla Setta na topie takie jak Moc Trójcy, Ostrze Zniszczonego Króla czy Gruboskórność Steraka.

Jak grać bohaterem na supporcie?

Sett polega na wykorzystaniu fali stworów na swoją korzyść, aby wypchnąć wrogów z linii wywieraną na nich presją. Jedno ogłuszenie za pomocą E czasami może zadecydować o wygranej walce, a jeśli trwałaby ona dłużej, to tarcza W sprawi, że naprawdę rzadko Sett wyszedłby z niej jako przegrany.

ZOBACZ – System przepustek w LoLu się nie sprawdza. Kolejna fala krytyki ze strony graczy

Wymiany flasha za flasha są czymś zdecydowanie do przyjęcia. Zwłaszcza jeśli gracz zdecyduje się na wybór Hexflasha, który w czasie odnawiania się czaru pozwoli na inicjacje z runą Nimbus Cloak i aktywowanym Q.

Bohater miewa problemy w fazach linii przeciwko dwóm dystansowym bohaterom. Podobnie jak większość walczących w zwarciu postaci wsparcia nie będzie on mógł sprawnie eliminować stworów ani się angażować się w walki, gdy wrogowie ciągle obijają go z daleka. Jeśli jednak uda mu się przetrwać we wczesnej fazie gry, powinien być w stanie zdominować środkową i późną.

W walkach drużynowych istotne jest, aby utrzymać przeciwnych tanków z dala od swoich carry. Wyrzucenie ich za sprawą ulta w przeciwną linię ognia po wcześniejszym ogłuszeniu jej z E wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Można również próbować dostać się za linię wroga, aby wyrzucić ich pojedynczych carry w całą sojuszniczą drużynę.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends