w

Dlaczego według Riotu Yuumi jest jednocześnie najtrudniejszą, jak i najprostszą postacią LoLa?

Dyskusja graczy na temat Yuumi. Postać jest trudna czy łatwa do opanowania?


Yuumi od momentu premiery budziła w społeczności League of Legends ogromne kontrowersje. Mimo że każda postać ma na swój sposób wyjątkowy zestaw umiejętności, Yuumi wyróżniała się na tle innych. Postać wsparcia podczepia się pod jednego z sojuszników, zyskując nietykalność, wzmacniając jego ataki i lecząc go stosunkowo niewielkim wkładem własnym.

Z drugiej strony Yuumi posiada kilka skomplikowanych mechanik, które pozwalają na odróżnienie bardziej doświadczonych graczy bohaterki od tych, którzy dopiero zaczynają. W ostatnim czasie zapowiedziane zostały poprawki bohaterki, które będą miały na celu przede wszystkim zmniejszenie jej siły na profesjonalnej scenie LoLa (Riot o reworku Yuumi z LoLa. Na czym skupią się twórcy? Czy bohaterka będzie mniej irytująca?). Co uważa o bohaterce jeden z pracowników?

Rioter na temat Yuumi

Yuumi pojawiła się w League of Legends już w 2019 roku i od samego początku była naprawdę kontrowersyjną postacią. Niektórzy znienawidzili ją za to, jak niewielkim kosztem jest w stanie przyczynić się do zwycięstwa zespołu, a inni uznali, że możliwość bycia nietykalnym przez praktycznie całą grę jest po prostu niesprawiedliwa.

W siecu regularnie można było napotkać przeróżne wpisy krytykujące zarówno bohaterkę, jak i twórców, którzy ją stworzyli i nie chcą wprowadzać zmian, które wpłynęłyby na jej główne mechaniki. Co Rioterzy pisali o Yuumi już 2 lata temu? Użytkownik o nicku Jozoz zwrócił szczególną uwagę na fragment, w którym twórcy pisali, że masterowanie Yuumi może być trudne, jak u postaci takich jak Qiyana czy Akali.

Krzywa masterowania Yuumi jest bardziej zbliżona do championów takich jak Akali i Qiyana, których win rate znacznie rośnie powyżej pierwszych ~20 gier, niż do postaci, jak na przykład Neeko czy Mordekaiser.

Wszystko to składa się na to, że Yuumi jest trudnym bohaterem do wymasterowania, aczkolwiek w sposób, który wygląda inaczej niż w przypadku pozostałych championów. (Można to porównać do kogoś takiego jak Singed, którego styl gry pod proxy jest całkowicie odmienny od wszystkich innych championów, a opanowanie go zajmuje ~100 gier).

Z drugiej strony pojawiają się wypowiedzi Riot Phroxzona, który pisze, że ze względu na swoją przystępność Yuumi jest świetną postacią dla nowych graczy.

Uważamy, że Yuumi zajmuje cenne miejsce w puli postaci, pozwalając na wprowadzenie nowych przyjaciół do gry i pomóc im w nauce używania czarów i niuansów pozycjonowania.

Postać z jednej strony jest porównywalna do jednych z najtrudniejszych do opanowania postaci, a z drugiej, opisywana jako ktoś świetny dla nowych graczy. Autor wpisu uważa, że wypowiedzi się wykluczają.

Powinno być oczywiste, że dobry bohater dla nowych graczy będzie łatwy do nauczenia, gdzie można skupić się na nauce podstaw gry, a nie konkretnych umiejętności bohatera.

Kiedy Yuumi jest tak unikalna i ma tak stromą krzywą opanowania, wskazuje to na to, że trudniej będzie się skupić na grze jako całości, ponieważ jesteś przywiązany do nauki zawiłości Yuumi. Tak samo jakbyś grał Singedem (czy nawet Akali/Qiyaną). Czy ktoś taki jak Garen nie byłby o wiele bardziej wartościowy dla nowych graczy do nauki gry?

Komentujący wytknęli błąd w rozumowaniu aotira wpisu, wspominając bardzo popularne w środowisku graczy stwierdzenie „łatwy do nauczenia, ale trudny do wymasterowania”. Wspomniano również, że Yuumi jest bohaterką dobrą nie tyle co dla nowych graczy, co dla tych już zaznajomionych z grą, którzy chcą wprowadzić do LoLa świeże osoby. Yuumi może zagrać praktycznie każdy, ale niewielu będzie w stanie w pełni wykorzystać w pełni jej zestaw umiejętności.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends