w

Dota 2: 90 000 kont zbanowanych za smurfing. Czy Riot powinien zrobić to samo?

Smurfowanie nie jest mile widziane w Dota 2. Czy w League of Legends kary powinny być równie wysokie?


Smurfing to od dawna mocno kontrowersyjny temat w grach multiplayer. Twórcy starają się z nim walczyć, choć jak łatwo się domyślić – problemu nie da się wyeliminować w 100%. Szczególnie jeśli dany tytuł jest darmowy i założenie nowego konta to dosłownie kilka minut.

W oficjalnym poście związanym z grą od Valve – Dota 2 – pojawiła się informacja, że zbanowano prawie 100 tysięcy kont za smurfowanie. Co ważne, gracze stracili nie tylko dodatkowe profile, ale także ten główny, co zapewne jest najbardziej bolesne.

Poważne kary za smurfing

Na oficjalnej stronie Dota 2 pojawiła się następująca informacja:

Dzisiaj nałożyliśmy permanentną blokadę na 90 000 kont do smurfowania, które były aktywne w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Konta do smurfowania to alternatywne konta używane przez graczy do unikania rozgrywki na odpowiednim dla nich poziomie MMR, aby porzucać gry, oszukiwać, umyślnie przeszkadzać innym lub w inny sposób praktykować toksyczne zachowanie bez ponoszenia za nie konsekwencji.

O ile pierwszy fragment wpisu nie jest aż tak szokujący, dalsze wypowiedzi twórców wstrząsnęły niektórymi fanami.

Dodatkowo udało nam się powiązać każde z takich kont z głównym kontem posiadacza ich obu. Od tej pory wykrycie, że konto główne jest powiązane z kontem do smurfowania, będzie mogło skutkować różnorodnymi karami, od tymczasowych regulacji oceny zachowania aż po permanentne blokady konta.

Dota to gra, która daje najwięcej radości, gdy rozgrywka odbywa się na równych zasadach. Poziom, który reprezentują sobą ludzie w danym meczu jest tym, co czyni go dobrym. Dokładamy starań, by upewnić się, że wasze mecze są jak najlepsze, a osoby dopuszczające się smurfowania czynią je gorszymi.

Temat ten rodzi pytania, czy Riot powinien postąpić w podobny sposób i banować konta smurfów w League of Legends. Jak powszechnie wiadomo, problem smurfingu jest w tej grze naprawdę wielki, a niektórzy twierdzą nawet, że obecnie nie da się zaczynać od zera, ponieważ bardzo szybko trafia się na zbyt silnych przeciwników, co skutecznie zniechęca do poznawania gry.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że zbanowanie głównych kont graczy, którzy smurfowali w LoLu, wywołałoby ogromne kontrowersje i poruszenie wśród społeczności. Mogłoby to negatywnie odbić się na Riocie, który już teraz nie cieszy się świetną opinią i jest krytykowany za wiele rzeczy.

Jak wiadomo, dodatkowe konta posiadają nie tylko zwykli gracze, ale także masa streamerów czy profesjonalistów.

Reklama
DołączObserwuj
Więcej z League of Legends