w

Jak Amumu z Lola ostatecznie radzi sobie po zmianach? Jak prezentują się statystyki championa?

Czy rework Amumu można uznać za udany? Jak aktualnie radzi sobie champion?


Jakiś czas temu Amumu – jeden z bohaterów, którego zestaw umiejętności nie był dotknięty poważniejszymi poprawkami od momentu trafienia do League of Legends, otrzymał obszerne zmiany, które odbiły się głównie na jego Q, które może teraz zostać użyte podwójnie. Champion był wybierany głównie w niższych dywizjach, a poprawki miały sprawić, że będzie on atrakcyjny dla silniejszych, jak i słabszych graczy.

Jak radzi sobie Amumu?

Bohater przed aktualizacją nie cieszył się zbytnią popularnością. W aktualizacji 11.16 jego pick rate na poziomie Platyna+ wynosił 1,64%, a win rate 50,36%. W dywizjach Diament+ sytuacja wyglądała znacznie gorzej. Bohater był wybierany w 0,84% gier, a wygrywał zaledwie 48,68% z nich. Różnica pomiędzy dywizjami była spora i można zaobserwować, że im niższemu szczeblowi rankingowemu się przyjrzy, tym lepsze statystyki bohatera można na nim znaleźć. W Srebrze Amumu zwyciężał aż 52,82% swoich gier i był wybierany w 4,84% wszystkich gier w tej randze.

Twórcy chcieli, aby Amumu był bardziej atrakcyjny dla graczy z wyższego poziomu, wiec zapewnili championowi nowe narzędzie, które miało mu pomóc w osiągnięciu tego celu. Jego odświeżone Q dało mu mobilność, której potrzebował, aby lepiej radzić sobie z przemieszczaniem się w jungli. Poza wzmocnieniami tego skilla champion otrzymał poprawki, które wyważyły jego balans, a ostateczna wersja zmian trafiła na serwery live w aktualizacji 11.17.

O tym, czy twórcy zadowoleni są z poprawek można było dowiedzieć się od jednego z Rioterów (Czy zmiany Amumu z LoLa spełniły swoje założenia i czy Riot jest z nich zadowolony?). Projektant  zwraca uwagę na to, że champion radzi sobie lepiej w wyższych dywizjach, a różnica współczynniku wygranych spadła na tyle, że Riot może decydować o balansowaniu Amumu na podstawie jego win rate.

Na ten moment bohater w rangach Platyna+ osiąga win rate wynoszący 53% oraz pick rate, który przekracza wartość 6,7%. Główny cel zmian został więc osiągnięty, a różnica siły bohatera na poszczególnych dywizjach nie jest już aż tak znacząca jak wcześniej.

Ostatecznie rework można uznać za udany. Mimo że wielu graczy było przyzwyczajonych do stylu gry Amumu sprzed poprawek, zmiany nie są aż tak obszerne, aby znacząco wpłynęły na to, jak gra się danym championem, więc dostosowanie się do nowego zestawu umiejętności nie powinno zająć im długo.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends