w

Przedsezon 2023 w LoLu. Do dżungli powrócą “zwierzątka”, wszystkie planowane zmiany i nowości

Jakie zmiany jungli planują twórcy? Do League of Legends dodane zostaną zwierzaki.


Do LoLa regularnie trafiają poprawki, w których twórcy starają się zachować względny balans rozgrywki i osłabiają zbyt silnych championów, a także wzmacniają tych, którzy niekoniecznie odnajdują się w grze.

Co jakiś czas wydawane są jednak zdecydowanie większe łatki, które wpływają na praktycznie wszystkich – stosunkowo niedawno do gry trafiła aktualizacja, która zwiększyła wytrzymałość każdego championa. Z reguły spora ilość nowości wprowadzana jest do League of Legends w aktualizacjach przedsezonowych.

W ostatnim czasie wprowadziły one między innymi mityczne przedmioty, które znacząco wpłynęły na to, jak buduje się każdy bohater, czy żywiołowe smoki, które wprowadzają zupełnie nowe Summoner’s Rift. Tym razem Riot postanowił wziąć się za junglerów. Jak bardzo ta rola może już niedługo się zmienić?

Zmiany jungli w League

Leśnicy w League of Legends nie mają łatwego zadania. Gracze z tej pozycji muszą starać się wspomagać praktycznie każdą z alei, jednocześnie dbając o cele, jakimi są Baron, Herald czy smoki. Próg wejścia roli jest stosunkowo wysoki, a Riot w najbliższym czasie będzie chciał to zmienić. Twórcy nie chcą, aby zdecydowana większość graczy unikała omawianej pozycji.

Wielu graczy League widzi, jak dużo strategii oraz wiedzy o grze jest wymaganych, aby być choć trochę kompetentnym w tej pozycji i są tym odrzucani od tej roli. Chcemy zmniejszyć tę barierę wejścia. Jednym ze sposobów, w jaki to zrobimy, jest pokazanie im, jak grać w tej roli i dostosowanie mechaniki tak, aby była mniej karząca i bardziej intuicyjna. Celem nie jest absolutnie “stępienie” jungli, ani usunięcie możliwości popisania się jej znajomością, ale upewnienie się, że rola ta jest skomplikowana w odpowiednich miejscach.

League of Legends Garena opublikowało wpis, w którym projektanci opisują, w jaki sposób zaadresują opisane wyżej trudności wynikające z grania na tej pozycji. Niektóre z nich odnoszą się do wsparcia gracza w obieraniu ścieżki, a inne odnoszą się do zmian przedmiotów, leashowania czy wprowadzenia petów.

Kolejność eliminowania obozów oraz poprawki mechanik

Riot eksperymentuje z wprowadzeniem pomocy w kreowaniu ścieżki clearu – porównuje to do systemu rekomendowania przedmiotów, ale w tym przypadku odnosi się to do pierwszego clearu.

Twórcy pracują również nad tym, w jaki sposób leashowane są campy i modyfikują ich zasięg oraz warunki zresetowania. Rioter pisze, że dla nowego gracza okropnym momentem jest stracenie aggro moba. Wspomina również, że nawet dla doświadczonych graczy pewne zasady są “wybredne” i niektórzy bohaterowie mogą dostosowywać się do nich lepiej. Jungla sama w sobie nie powinna być decydującym czynnikiem, który mówi, czy bohater nadaje się do tej roli.

Zmiany clearowania obozów

Aktualnie, aby champion nadawał się do jungli, musi szybko i skutecznie eliminować campy. Z tego powodu wolniejsi bohaterowie rzadko są wybierani przez profesjonalnych graczy i po prostu nie trafiają do mety. Z racji, że jest to główny warunek wejścia, gracze niekoniecznie chcą poznawać tę rolę. Riot chce zaadresować tę barierę wejścia.

Riot zdaje sobie sprawę, że robiąc to, straci się część możliwości na wykazanie się umiejętnościami, ale gwarantuje, że złożoność jungli i jej znajomość będzie widoczna w innym miejscu. Twórcy wierzą, że ich działania ostatecznie wyjdą na dobre.

Meta jest mniej zależna i jungla sama w sobie nie mówi Ci, że jesteś kiepski w League tylko dlatego, że wybrałeś Warwicka i chciałeś zabić raptory. Umiejętności gracza powinny być nagradzane niezależnie od tego, jakiego bohatera się wybierze, a nie tylko u wybranych kilku, którzy mogą efektywnie czyścić obozy.

Przedmioty dla leśników

Twórcy chcą również przyjrzeć się przedmiotom, w które zaopatrują się gracze wybierający się do lasu. Aktualnie ich zdaniem obecne itemy nie są tak ekscytujące i zrozumiałe. Mimo że stare przedmioty, jak Spirit of the Elder Lizard czy Wriggle’s Lantern już nie wrócą, Riot chce wprowadzić bardziej wpływowe opcje dla leśników.

Celem zmian w przedmiotach jest sprawienie, aby wyrażały one różnicę pomiędzy clearowaniem obozów a farmieniem minionów w alei. Niektórzy z was mogą pamiętać stare czasy przedmiotów takich, jak Spirit of the Elder Lizard czy Wriggle’s Lantern – kiedy przedmioty z jungli miały większe znaczenie i wpływ. Bądźmy szczerzy – były one na swój sposób problematyczne. Tym razem chcemy uchwycić trochę tej fantazji, prezentując wam zwierzaki.

Zwierzątka wspomagające junglera

Jak zostało już wspomniane Riot chce wprowadzić do League pety podobne do tego, który pojawiał się po nastackowaniu Devourera. Zwierzątka będą pomagały junglerowi w clearowaniu oraz powalaniu epickich stworów. Będą powoli zbierały stacki do momentu, kiedy wystarczająco nie urosną i wzmocnią bohatera. Na ten moment nie wiadomo, na czym dokładnie polegać ma wspomniane wzmocnienie.

Naszym najwcześniejszym prototypem był wilk, który za tobą podążał. Po zabiciu campa do pyszczka wilka leciał pocisk W Ahri, a po zebraniu wystarczającej ilości stacków wilk stawał się naprawdę mały i był przyczepiany do głowy bohatera. Następnie rekolorowana wersja formy tygrysa Udyra pojawiała się na championie, a w tle cały czas grał dźwięk aktywacji superumiejętności Aatroxa.

Ze względu na to, że plany Riotu zostały opublikowane przypadkowo za wcześnie, gracze prawdopodobnie nie dowiedzą się zbyt szybko o postępie prac. Niemniej jednak gracze jungli mogą być zadowoleni, że twórcy przyglądają się ich roli.

Dołącz
Obserwuj
Więcej z League of Legends