Reklama

Przemyślenia Riotu na temat przedsezonu 2023 w LoLu – co się udało, a co poszło średnio?

League of Legends

Reklama

Jeden z pracowników Riotu podsumował wrażenia z przedsezonu 2023. Czy twórcy są z niego zadowoleni?


Przedsezon 2023 był naprawdę ciekawym czasem, ponieważ wprowadzał do gry sporo zmian. Twórcy nie wiedzieli, które z nich się przyjmą, a które okażą się kompletną klapą. Sporo nowości pojawiło się w formie eksperymentu, przez co ostatecznie zostały usunięte lub przerobione.

Dziś, jakiś czas po rozpoczęciu przedsezonu Riot może przyjrzeć się wszystkiemu na chłodno i ocenić, co faktycznie się udało.

Analiza przedsezonu 2023 w LoLu

Reklama

Riot Phroxzon, główny projektant gry w zespole Summoner’s Rift, wypowiedział się szczegółowo na temat różnych elementów, które zostały wprowadzone w ramach przedsezonowych aktualizacji. W swojej wypowiedzi poruszył m.in. temat nowych petów w jungli, koła pingów czy Chemtech Dragona.

Reklama

Chemtechowa Smoczyca

Zdecydowaliśmy się odświeżyć Chemtechową Smoczycę, bo, choć sam pomysł wydawał się mieć potencjał, to uważamy, że dotychczasowa mechanika skradania się nie wzbudzała wśród graczy oczekiwanego entuzjazmu, jednocześnie powodując dość dużą frustrację. Według ankiet od ponownego wprowadzenia do gry elementów terenu żywiołów teren Chemtechowej Smoczycy przeszedł drogę od najbardziej znienawidzonego do najbardziej lubianego.

Na drugim miejscu znalazł się hextech. Gracze odkryli, że korzystanie z serii eksplozji Wybuchowych Szyszek, ściganie kogoś za pomocą Rozkwitu Wróżbity czy zmiany losów bitwy przy użyciu Miodowego Owocu to świetna zabawa i jednocześnie coś, co idealnie pasuje do klimatu League. Nieustannie staramy się jak najlepiej zrozumieć, co to oznacza dla zróżnicowanej i efektywnej gry z wykorzystaniem elementów mapy w kontekście przyszłości Summoner’s Rift.

Jungla

Z czasem jungla stała się mniej popularna i przystępna, zwłaszcza dla graczy na średnim poziomie. Gracze o niższych rangach bardzo często byli zmuszani do gry w dżungli ze względu na dużą różnicę w obłożeniu poszczególnych ról, co negatywnie wpływało na stan kolejki. Od ostatnich zmian częstotliwość wybierania roli junglera odnotowała duży wzrost (znacznie większy w niższych rangach). Nadal szukamy kolejnych sposobów na zwiększenie satysfakcji z gry w tej roli (ale nie jej mocy) i będziemy monitorować to, jak popularna będzie.

Wprowadzamy zmiany tak, byjungla byłą przystępniejsza i fajniejsza dla graczy nowych na tej pozycji i tych, którzy rzadko na niej grają, jednocześnie dając nowe, ciekawe rzeczy dotychczasowym leśnikom i sprawiając, że ukryte mechaniki będą bardziej intuicyjne dzięki towarzyszom jungli. Ankiety wskazują, że obecni gracze uznali zmiany za umiarkowanie korzystne (bardziej na wschodnich serwerach niż zachodnich), podczas gdy nowi junglerzy ocenili je jako bardzo pozytywne.

Wiemy, że wciąż można wprowadzić wiele usprawnień, na przykład zwiększenie znaczenie roli junglera, zoptymalizowanie ścieżek czy doprowadzenie do optymalnego zbalansowania gankowania i farmienia. Po zmniejszeniu siły ganków leśników w patchu 13.3 dzięki poprawkom talizmanów i smakołyków, a także po zmianach w zakresie ekonomii, ścieżek i efektu kuli śnieżnej w patchu 13.4 (co sprawiło, że strona jungli z Ponurnikiem stała się łatwiejsza do wyczyszczenia), uważamy, że siła tej pozycji będzie odpowiednio wyważona.

Wciąż jednak myślimy, że jest więcej zmian, których możemy dokonać, aby uczynić tę rolę jeszcze bardziej satysfakcjonującą — choćby zrównoważenie stosunku PD do złota oraz gankowania i farmienia.

Narzędzia komunikacji

Reakcja graczy na narzędzia komunikacji była nieco bardziej zróżnicowana. Podczas gdy same koła sygnałów spotkały się z pozytywnym odbiorem, to ich liczba oraz przypadkowe używanie niewłaściwych sygnałów wywołują frustrację. Na Całość to sygnał, z którego chętnie korzystacie, jednak pozostałe sygnały mają zwykle po 3-4 użycia na mecz.

Choć weteranom gry ciężko wyzbyć się pamięci mięśniowej, którą wyrabiali sobie przez dekadę, to od dawna zależało nam, by stworzyć narzędzia do przekazywania kluczowych komunikatów dotyczących rozgrywki w League of Legends i podnieść jakość oprawy graficznej do poziomu współczesnych standardów. Osoba, która dopiero zaczyna grać w League, może nie rozumieć, że sygnał Przybywam na wrogim bohaterze oznacza praktycznie to samo co „Na Całość”, podczas gdy dla weterana gry to dość oczywiste. Spodziewamy się, że z czasem wykorzystanie tych nowych sygnałów będzie wzrastać.

Wciąż szukamy sposobów, aby ułatwić graczom nieużywanie złych sygnałów i badamy w tym celu szereg rozwiązań takich jak zwiększenie rozmiaru wewnętrznych/zewnętrznych kół, pokazywanie kursora podczas wysyłania sygnału i inne. Dodatkowo, dzięki tym nowym możliwościom technicznym, o wiele łatwiej jest nam dostosowywać, dodawać i usuwać sygnały z koła w zależności od tego, jak dobrze się sprawują.

Obecnie opinie na temat narzędzia planowania celów wahają się od neutralnych do umiarkowanie pozytywnych w zależności od regionu. Regiony wschodnie oceniają je wyżej niż regiony zachodnie, które są bardziej neutralne. Możliwość informowania, że dochodzi do przejęcia celu, została uznana przez graczy za przydatną, jednak czynniki takie jak niedostateczna jednoznaczność tego, co drużyna miałaby zrobić z danym głosowaniem, brak reakcji drużyny na wynik głosowania oraz niewykorzystywanie tej funkcji przez inne osoby (głównie ze względu na wyżej wymienione kwestie) wywołują negatywne odczucia.

Szukamy sposobów na udoskonalenie narzędzia do planowania celów tak by upewnić się, że cel używania go jest jasno określony, zrozumiały i że narzędzie to faktycznie będzie wykorzystywane.

Wyważenie ról

W trakcie przedsezonu wprowadziliśmy zmiany mające na celu zwiększenie znaczenia górnej alei (modyfikacje w przedmiotach i doświadczeniu), które choć były całkiem udane, ale wpłynęły na niekorzyść dolnej alei. W odpowiedzi na tę sytuację w patchu 13.1b wprowadziliśmy kolejne poprawki, które zwiększyły siłę przedmiotów bohaterów dolnej alei, co z kolei wpływało bezpośrednio na siłę alei górnej. Jak wspomniał Riot Axes w Przemyśleniach na temat rozgrywki, zależy nam na zwiększaniu satysfakcji z ról bez konieczności tak częstego dostosowywania ich mocy w którąkolwiek ze stron. Zmiana mocy danej roli jest świetnym sposobem na zwiększenie satysfakcji z gry w tej roli, jednak często po prostu stwarza inny problem.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama