w

Riot pozywa kolejną “kopię mobilnej wersji LoLa – Wild Rift”. Popularny tytuł zniknie z telefonów?

Riot Games

Riot pozywa Mobile Legends: Bang Bang. W pozwie udokumentowana została opinia społeczności.


Deweloperzy League of Legends słyną z pozywania twórców szkodzących produkcji. Dotyczy to nie tylko wydawców oprogramowań wspomagających rozgrywkę, jak na przykład skrypty, ale również kopii LoLa i innych tytułów.

Teraz pozwano producenta gier mobilnych z Szanghaju w Chinach. Riot twierdzi, że kopiują oni mobilną wersję League of Legends: Wild Rift dostępną na urządzenia z system Android oraz iOS. Skarga trafiła do tego samego sądu, co wcześniejsza przeciwko tej samej firmie Shanghai Moonton Technology Co. Ltd. w 2018 roku.

Riot pozywa Mobile Legends: Bang Bang

W 2018 roku Riot Games pozwało Moonton Games o kopiowanie League of Legends. Wygrało wtedy sprawę i zgarnęło prawie 3 miliony dolarów odszkodowania. To jednak nie przekonało deweloperów “podróbki” i w poniedziałek doczekali się oni kolejnego pozwu. Tym razem o kopiowanie wydanej w 2021 roku mobilnej wersji LoLa: Wild Rift.

Najnowsza skarga dotyczy Mobile Legends: Bang Bang. Produkcja jest niezwykle popularna i zajmuje 38 miejsce w sklepie Google Play w kategorii gier strategicznych. Dostępna jest między innymi w Ameryce Północnej na urządzeniach z systemem Android oraz iOS.

Czerwoni zaczynają swoją skargę w taki sposób, jakby sąd znał już dobrze produkcję Shanghai Moonton Technology Co. Ltd. Twierdzą, że amerykańska firma chce “powstrzymać Moonton przed kontynuowaniem swojej celowej i trwałej kampanii na rzecz darmowej rozgrywki na bardzo cennych prawach Riotu z mobilnej gry League of Legends: Wild Rift i pokrewnych zawartościach”.

W pozwie można wyczytać również, że po tym, jak Mobile Legends zostało zdjęte ze sklepów, ukradkiem pojawiła się nowa wersja Mobile Legends: Bang Bang w “nieco podrasowanej formie”. Od tego czasu MLBB kopiowało elementy z Wild Rift, przywłaszczając sobie własność intelektualną.

Wszystko zostało obszernie udokumentowane. Porównano nie tylko materiały marketingowe, projekty postaci, ale do sądu trafiły również opinie społeczności twierdzącej, że Moonton kopiuje pracę Riotu – Wild Rift. Twórcy League of Legends chcą między innymi powstrzymać MLBB przed dystrybucją w Stanach Zjednoczonych, a to oznacza, że gra ma zniknąć z rynku w tamtym regionie i będzie niedostępna do pobrania.