Reklama

W jaki sposób Riot decyduje, czy nowy bohater będzie posiadał manę czy nie? Deweloperzy odpowiadają

League of Legends

Reklama

W jaki sposób twórcy decydują o tym, kiedy bohater jest bez many?

Reklama


Mana w League of Legends to ważna statystyka będąca zasobem większości championów, potrzebnym do aktywacji umiejętności. Gdy ta się kończy, gracz ma zazwyczaj spory problem, ponieważ jego postać traci wiele możliwości. Stąd też bohaterowie, których umiejętności są darmowe, wzbudzają wiele kontrowersji.

Zdaniem niektórych, postać, która nie posiada kosztów swoich skilli, ma po prostu łatwiej – nie musi się martwić, że zabraknie jej many w najważniejszym momencie, a umiejętności używa tak często, jak tylko pozwala na to cooldown.

Społeczność zastanawia się w jaki sposób twórcy decydują o tym, czy nowy champion będzie korzystał z many. Riot postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości i wypowiedział się na ten temat.

Reklama

Nowa postać – z maną czy bez?

Na nurtujące pytanie postanowił odpowiedzieć Riot Axes, główny projektant bohaterów.

Mana automatycznie zapewnia kilka ważnych wartości dotyczących projektu bohaterów.

Mana naturalnie wyznacza tempo gry, szczególnie podczas fazy w alei. Gra toczy się najlepiej, gdy akcja ma swoje wzloty i upadki. Większość schematów jest mniej atrakcyjna, jeśli nie mają dobrych przerw w akcji, jednak wiele innych bardzo dobrych projektów zaklęć nadałoby się do spamowania bez ograniczeń takich jak mana.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku bardzo bezpiecznych schematów — jeśli bohater jest w stanie konsekwentnie unikać nękania przez wrogów lub ma zbyt dużo leczenia w swoim zestawie umiejętności, to mana jest zazwyczaj jedynym powodem, dla którego musi wrócić do bazy. Przez to jedynie nieliczni bohaterowie walczący na dystans są bez many, a ilość leczenia jaką taki bohater może mieć w swoim podstawowym zestawie jest dość ograniczona (na przykład osłabiamy utrzymywanie się Viego).

Rioter przyznał także, że mana może sprawić, że dana umiejętność jest bardziej istotna i sprawia, że gracz musi skupić się na odpowiednim trafieniu. Takie skille często mają spory wpływ na grę, dlatego nie powinno się używać ich bezmyślnie. Jako przykład podał graba Blitzcranka.

Ponadto wiele zaklęć powinno mieć bardzo wysokie stawki, gdy są rzucane. Rakietowy Chwyt w sporej części sprawia, że Blitzcrank jest atrakcyjny, ale naprawdę musi dbać o trafienie przy każdym rzucie. Musi poczuć konsekwencje, jeśli rzuca zaklęcie i nie trafia, zarówno po to, aby je wyważyć, jak i nadać tej chwili rzeczywisty wpływ. Przydatnym narzędziem w tym przypadku jest też czas odnowienia, ale nie można go przeciągać w nieskończoność — jak długi powinien być czas odnowienia Rakietowego Chwytu, jeśli Blitzcrank nie używałby many? Mana pozwala nam kalibrować stawki dla każdego zaklęcia bez konieczności tworzenia mnóstwa dodatkowych zasad.

Przy tworzeniu nowego bohatera domyślnie używamy many. Bohaterów bez many tworzymy jedynie wtedy, gdy istnieją dobre powody ku temu, aby jej nie używali. Nawet jeśli chodzi o schematy, w których mana nie jest zbyt istotna (ogólnie bohaterowie walczący w zwarciu bez silnych narzędzi zaczepnych czy do nękania, którzy muszą wystawiać się na dystansowe nękanie, żeby coś ugrać na alei), to zazwyczaj lepiej jest ją dodać. Mając to na uwadze, jest parę dobrych powodów, dla których nie powinniśmy używać many dla konkretnych bohaterów.

Drugorzędne paski zasobów, takie jak zadziorność, nagrzanie lub energia, konkurują z maną w interfejsie. Możemy dodać obie wartości, gdy obie są ważne, ale te drugorzędne zasoby często dotyczą tych samych wartości, co mana, więc nie ma potrzeby ich dodawać. Na przykład nagrzanie Rumble’a daje mu umiejętność spamowania zaklęciami i zmusza do wyłączenia się lub konfliktu, gdy się przegrzeje, co naturalnie przyspiesza jego fazę gry w alei.

Po raz kolejny został poruszony problem z projektowaniem Viego. Gdy champion pojawił się na Summoner’s Rift wiele osób zastanawiało się, czy wprowadzenie many u takiego bohatera w ogóle byłoby możliwe. Jak się okazuje – mogłoby przysporzyć wiele problemów.

Pojedynczy bohaterowie czasami mają własne ważne powody, by nie używać many. W przypadku Viego mana wytworzyłaby istotny problem z klarownością w kwestii jego transformacji: czy używa many w momencie przejęcia? Jeśli nie, to co pokazuje jego pasek many? Można by się tego nauczyć, ale kładłoby to dodatkowy nacisk na zrozumienie i tak już skomplikowanego bohatera.

W innych przypadkach dla bohatera istotniejszy jest stały schemat, przykładowo to spora część tego, co sprawia, że Yasuo jest atrakcyjny do gry. Musimy być ostrożni w takich przypadkach, ponieważ kładą one duży nacisk na resztę zestawu umiejętności bohatera. Trzeba odpowiednio dobrać korzyści i odpowiednio je wyważyć. Może to spowodować, że pojedyncze zaklęcia nie są zbyt satysfakcjonujące, gdy są wyważone, ale czasami jest to warte kompromisu.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej