Jak dbać o akumulator zimą? Kierowcy powinni unikać tych błędów
Wraz z mrozami mogą zacząć się problemy z akumulatorem. Jak o niego dbać?
Zima to nie tylko wyzwanie dla kierowców, ale również dla samych samochodów i przede wszystkim ich akumulatorów.
Może je w pewien sposób porównać do baterii w telefonie. Tak jak i one, akumulatory też po jakimś czasie tracą swoje pierwotne właściwości. Da się jednak zadbać, aby jego wysoka wydajność starczyła na dłużej.
Co zrobić z akumulatorem?
Jednym z częstych problemów w okresie zimowym jest niemożność odpalenia auta. Najczęściej od razu zaczyna się sprawdzenie akumulatora, bo to jego słaby stan techniczny odpowiada za rozruch silnika.
Nie oznacza to jednak, że ten nie jest już możliwy do uratowania. Jak unikać w przyszłości takich problemów i co zrobić, aby akumulator działał dłużej? Jest kilka wskazówek.
Utrzymanie czystości złączy
Brudne czy też zaśniedziałe połączenie pomiędzy złączkami przewodów a akumulatorem mogą mieć wpływ na utratę prądu, co też przyczyni się do szybszego rozładowywania i mniejszej wydajności. Warto jednak pamiętać, aby przecierać je specjalnym preparatem.
Regularna jazda na dłuższych dystansach
Akumulator po rozruchu potrzebuje średnio około 20 kilometrów, aby alternator naładował go do poprzedniego poziomu. Oznacza to, że czasami warto przejechać się gdzieś dalej, aby nadrobić zaległości z krótszych tras.
Regularne ładowanie
Jeżeli trasy auta sprowadzają się głównie do krótkich odcinków to, zamiast planowania dłuższych tras, można po prostu podłączyć akumulator do ładowania.
Poziom naładowania akumulatora możemy łatwo sprawdzić za pomocą multimetru. Prawidłowe napięcie w stanie spoczynku powinno utrzymywać się między 12,4 a 12,6 V. Jednak gdyby spadło poniżej 12,3 V, należy go naładować.