w

Kto płaci streamerom najwięcej? Twitch, Youtube czy Facebook? Najwięcej dawał ktoś zupełnie inny

Streamerzy nie mają już żadnego powodu, by nie mówić o zarobkach. Szczególnie że nie podają kwot, a po prostu przyznają, kto daje najwięcej.


W pewnym momencie wielu polskich streamerów przeszło na Facebooka, co było motywowane głównie pieniędzmi i stabilnością finansową. Disguisted Toast, jeden z największych influencerów, opowiedział, jak to wygląda z jego perspektywy.

Warto wspomnieć, że Toast jest zagranicznym streamerem, więc jego stawki są i tak zdecydowanie wyższe, niż te w Polsce. Polscy streamerzy stawali przed jeszcze większym dylematem. Praktycznie wszyscy po czasie wrócili na TTV.

Jakie są różnice w stawkach?

Toast podczas jednej z transmisji wspomniał, że 2 lata temu Twitch oferował mu 1/30 tego, co inne platformy. Pozycja TTV jest na tyle pewna, że platforma nie musi podpisywać streamerów na niesamowite pieniądze i to się sprawdza nawet dzisiaj.

Youtube ma płacić około 2 razy więcej, niż Twitch. Facebook około 3 razy więcej. Przynajmniej na ten moment w ciągu kilku ostatnich lat sporo się zmieniło. Najwięcej jednak płacił ktoś inny. Toast mówi o tym na przykładzie 100 dolarów.

  • Twitch – 100 dolarów.
  • Youtube – 200 dolarów.
  • Facebook – 300-400 dolarów.
  • Na końcu tego łańcucha znajdował się Mixer. Platforma Microsoftu już nie istnieje, połączyła się z Facebook Gaming, natomiast Mixer płacił około 5 razy więcej od Twitcha, dawało to więc w tym przypadku 500 dolarów.

Widać, że stawki i tak mocno spadły, jeżeli streamer wspomina o 1/30 jeszcze 2 lata temu.

Warto jednak wspomnieć, że zarabianie na streamach na Youtube było do niedawna niemożliwe. Teraz to się zmienia, YT ma wyświetlać reklamy podczas transmisji, Facebook również nie dawał większej możliwości rozwoju.

Mixer zwyczajnie przedobrzył, choć nadal nie wiadomo, jak wyglądała umowa pomiędzy Mixerem, a FB Gaming. Być może platforma Microsoftu finalnie wcale nie była na taki minus, jak się wydaje.