w

Szczegóły 3 sezonu rankingowego w Apex Legends. Miękki reset, nagrody, kary i więcej

https://www.ea.com/pl-pl/games/apex-legends/news/ranked-series-3-details

Co się zmieni w 3 sezonie rankingowym Apex Legends?


W 3 sezonie Apexa sporo się zmieni. Respawn ujawniło już wszystko odnośnie kolejnego sezonu rankingowego. Poniżej znajdziecie wszystkie informacje z oficjalnego bloga EA.

Czołem wszystkim! Tu ekipa projektowa trybu rankingowego Apex Legends™. Chcemy porozmawiać o 3. serii lig rankingowych w Apex Legends. Wrócimy dziś do rozmowy o naszych celach, omówimy część wyników naszej pracy i opowiemy, jak ligi rankingowe zmienią się od 4 lutego, czyli początku sezonu 4. – Asymilacja.

 • Podział sezonów na fazy, reset po ok. 6 tygodniach gry rankingowej.
 • Dodanie rangi mistrza, tytuł Łowcy Apex dla 500 najlepszych graczy na danej platformie.
 • Zasady miękkiego resetu i punktacji pozostają bez zmian. Miękki reset będzie miał miejsce na początku każdej fazy.
 • Ślady szybowania staną się częścią sezonowego modelu nagród, ale zmiana nie obejmie nagród z serii 1. i 2.

Wyniki serii 2.

Chcemy pokrótce omówić nasze cztery cele dot. gier rankingowych i podsumować ich 2. serię. W przyszłości dalej będziemy udoskonalać system rankingowy!

 • Stworzenie odpowiedniej metody oceny umiejętności w Apex Legends10 stycznia 2020 r. rozkład graczy, którzy rozegrali więcej niż 5 godzin w trybie rankingowym, przedstawiał się następująco (w porównaniu do ostatniej serii):
 • 3,9% – brąz (wcześniej 5,1%)
 • 29,1% – srebro (wcześniej 40%)
 • 35,3% – złoto (wcześniej 35,7%)
 • 23,6% – platyna (wcześniej 16,8%)
 • 7,1% – diament (wcześniej 2,1%)
 • 1% – Łowca Apex (wcześniej 0,2%)

Powyższy rozkład dowodzi, że podczas serii 2. osiągnięcie rangi Łowcy Apex było łatwiejsze, w związku z czym zdecydowaliśmy się dodać do gry rangę mistrza i zmienić koncepcję rangi Łowcy Apex. Więcej informacji znajdziesz poniżej.

 • Nagradzanie ambitnych graczy za czas, który poświęcają Apex Legends.

W oparciu o najwyższą rangę osiągniętą w tej serii rankingowej rozdamy graczom zawieszki do broni, odznaki oraz ślady szybowania. Już od początku kolejnej serii ślady szybowania będą natomiast dostępne tylko przez ograniczony czas. Zmiana ta ma na celu lepsze zorganizowanie przestrzeni wizualnej po skokach z transportera. Obawiamy się, że przez zbyt dużą liczbę dostępnych śladów straciłyby one swoje znaczenie. A więc: jeśli podczas 3. serii rankingowej zdobędziesz rangę Łowcy Apex, otrzymasz ślad szybowania Łowcy Apex na cały okres trwania serii 4. Po jej zakończeniu ślad zostanie usunięty. Gracze, którzy zdobyli ścieżki szybowania podczas serii. 1 lub 2., zachowają je na zawsze. Planujemy cyklicznie udostępniać zestawy 4 śladów szybowania. Przykładowo: ślady, które można zdobyć podczas 3. serii rankingowej, powrócą za rok, w serii 7., a kolejny zestaw, który udostępnimy w serii 4., wróci w serii 8.

 • Zapewnienie uczciwej rywalizacji poprzez matchmaking oparty na umiejętnościach graczy.

Matchmaking oparty na PR wciąż sprawdza się dobrze w grach na drabince rankingowej. W przyszłości możemy wrócić do tematu matchmakingu, ale obecnie jesteśmy z niego zadowoleni.

 • Zapewnienie graczom Apex Legends rywalizacji godnej ich wysokich umiejętności.

Widzimy, że gracze o najwyższych umiejętnościach regularnie wspinają się na szczyt drabinki rankingowej. Wierzymy, że dzięki wprowadzeniu rangi mistrza (opis poniżej) rywalizacja wśród najlepszych graczy będzie jeszcze bardziej zacięta.

Nagrody z serii 2.

Oto część nagród z serii 2., które będziecie mogli zdobyć po zmianie sezonu.

Co nowego w serii 3.

Teraz, kiedy mamy już jakiś obraz wydarzeń z 2. serii. Przejdźmy do tego, czego można się spodziewać w serii 3.

Fazy

Po trwającej 3 miesiące 1. serii rankingowej i 4-miesięcznej serii 2., postanowiliśmy się przyjrzeć zaangażowaniu graczy na drabince. Zdecydowaliśmy, że pozostaniemy przy ok. 3-miesięcznych seriach, ale podzielimy je na 2 fazy. Oznacza to, że seria 3. zostanie podzielona na dwie krótsze fazy, na początku których odbędzie się miękki reset. Aby nieco urozmaicić zabawę, faza 1. będzie się rozgrywać na Skraju Świata, zaś faza 2. w Królewskim Kanionie. Nagrody rankingowe będą przyznawane na podstawie najwyższej rangi z dowolnej fazy, lecz za dotarcie do tej samej rangi w obydwu fazach gracze otrzymają wyjątkowe, animowane odznaki.

 

Miękki reset

Podczas sezonu 4. zasady miękkiego resetu pozostaną bez zmian. Na początku 3. serii pozycja w rankingu każdego gracza zostanie poddana miękkiemu resetowi i obniżona o 1,5 rangi. Oznacza to, że jeśli 3. serię skończyliście na poziomie złotym II, to nową zaczniecie od srebrnego IV. Gracze z platyny IV zejdą do srebra II, a Łowcy Apex zejdą do platyny II. Opisany powyżej reset będzie miał miejsce na początku każdej fazy.

Ranga mistrza

Zauważyliśmy, że coraz większa liczba najlepszych graczy rankingowych osiąga rangę Łowcy Apex. Oznacza to, że w obecnym sezonie ciężko zauważyć różnicę w umiejętnościach pomiędzy graczami z najlepszej grupy. Aby udoskonalić nasz system, dodajemy do gry rangę mistrza, która zajmie miejsce pomiędzy rangą diamentową a Łowcą Apex. Aby dotrzeć do rangi mistrza, konieczne będzie zebranie 10 000 PR – dokładnie tyle samo, ile wymagała dotąd ranga Łowcy Apex. Od teraz ranga Łowcy Apex będzie mieć tylko 500 najlepszych graczy danej platformy. Oznacza to, że możesz spaść z rangi Łowcy Apex do mistrza tylko dlatego, że inni gracze zdobyli więcej PR. Wierzymy, że zmiana ta nada więcej prestiżu graczom, którym uda się zdobyć i utrzymać rangę Łowcy Apex, utrzymując jednocześnie elitarny status rang wyższych niż diamentowa.

 

Ograniczenia dotyczące grup

Choć zachęcamy wszystkich użytkowników Apex Legends do zabawy ze znajomymi, musimy wprowadzić pewne ograniczenia na najwyższych poziomach rankingowych, by uniemożliwić „boosting” – sytuacje, w których osoba o wysokiej randze dołącza do rozgrywki z graczami o dużo niższym poziomie umiejętności, by ułatwić sobie awansowanie. Od teraz po dotarciu na poziom platynowy i wyższe gracze w grupie będą mogli się różnić maksymalnie 1 poziomem. Zmiana ta powinna sprawić, że rywalizacja na poszczególnych poziomach będzie bardziej wyrównana.

Kary i odpuszczanie przegranej

Planujemy wprowadzić pewne zmiany w systemie odpuszczania przegranych, by uniemożliwić nadużycia. Sam system działa prawidłowo, więc gracze, których towarzysze opuszczą grę lub utracą połączenie, wciąż mogą liczyć na odpuszczenie przegranej. Wprowadzamy jednak pewne ograniczenie: od teraz w przypadku wyjścia z gry odpuszczenie przegranej będzie zerować stan PR tylko raz dziennie. Jeśli przekroczysz ten limit więcej niż trzykrotnie podczas jednej serii rankingowej, stracisz możliwość korzystania z odpuszczania przegranej aż do jej końca. Twoje RP nie będą wówczas zerowane niezależnie od powodu opuszczenia gry. Oprócz komunikatów o karach za opuszczanie gry, będziemy również wyświetlać powiadomienia o liczbie pozostałych gier z odpuszczaniem przegranych. System kar będzie działał tak samo, jak podczas poprzedniej serii.

Nagrody

Podobnie jak w przypadku ostatniej serii rankingowej, pod koniec obecnej serii gracze otrzymają odznaki, zawieszki do broni i ślady szybowania za najwyższą osiągniętą rangę. Wprowadzamy natomiast jedną zmianę: od teraz ze śladów szybowania otrzymanych pod koniec sezonu będzie można korzystać tylko przez kolejny sezon, po czym zostaną usunięte (chyba że w kolejnym sezonie dotrzesz do tej samej rangi, co w poprzednim). Dzięki temu po samym śladzie gracza będzie widać, jaką rangę osiągnął w poprzednim sezonie. Powyższa zmiana nie dotyczy śladów szybowania zdobytych podczas sezonu 1. i 2. – te gracze zatrzymają na zawsze.

Co nie ulegnie zmianie w serii 3.

PR potrzebne do gry

Koszt gry na poziomie nowej rangi mistrza będzie taki sam, jak na randze Łowcy Apex. Pozostałe rangi pozostają bez zmian:

 • brązowe mecze są darmowe
 • srebro – 12 PR
 • złoto – 24 PR
 • platyna – 36 PR
 • diament – 48 PR
 • mistrz – 60 PR
 • gry Łowców Apex – 60 PR

Punktacja

System punktacji nie ulegnie znaczącym zmianom. Gry na poziomie rangi mistrza i Łowcy Apex będą miały taki sam koszt i nagrody punktowe.

Uznaliśmy jednak, że system asyst wymaga aktualizacji. Podnieśliśmy limit czasowy zaliczenia asysty z 5 do 7,5 sek. Naszą uwagę przykuł również fakt, że do sezonu 4. użycie przedmiotu leczącego (np. strzykawki lub ogniwa osłony) przed śmiercią trafionego wroga uniemożliwiało zaliczenie asysty. Efekt ten nie był zamierzony i został naprawiony. Od teraz standardowy licznik 7,5 sek. na asystę uruchamia również aktywacja hologramu Mirage’a, liny z hakiem Pathfindera oraz IEM Crypto – nawet, jeśli nie zadały żadnych obrażeń. Skaner Bloodhound i neurolink Crypto również umożliwią zdobycie asysty, jeśli wróg objęty ich efektem zginie w trakcie działania zdolności lub do 7,5 sek. po ich dezaktywacji. Punkty za zabójstwa i zdobyte miejsce pozostają bez zmian.

W kolejnych miesiącach nadal będziemy obserwować i udoskonalać ligi rankingowe, ale jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych postępów. Dziękujemy wszystkim graczom, którzy z zaangażowaniem pną się po drabince i pokazują nam, co znaczy być czempionem Apex Legends.