w

Wiele zmian w 2 sezonie rankingowym Apex Legends

1 października rozpoczyna się nowy sezon rankingowy w Apex Legends.


Electronic Arts podzieliło się szczegółami odnośnie nadchodzącego sezonu rankingowego w Apex Legends. Szykuje nam się wiele zmian, które już teraz zostały przedstawione na oficjalnym blogu.

Czeka nas przywrócenie kar za wychodzenie, nowe nagrody, czy miękki reset.

Zmiany w 2 sezonie rankingowym Apex Legends

Chcemy szybko omówić nasze cztery cele dotyczące gier rankingowych i podsumować ich 1. serię. Pamiętajcie, że staramy się ulepszać systemy z każdą aktualizacją, ale niektóre sprawy wymagają więcej czasu niż inne, by zacząć działać.

 • Stworzenie odpowiedniej metody oceny umiejętności w Apex Legends. W ligach rankingowych zastosowaliśmy system punktowy zamiast ukrytego ELO. Jak na razie jesteśmy z niego zadowoleni. System był łatwy do zrozumienia zarówno dla nowych, jak i doświadczonych graczy, dał nam też dobry punkt odniesienia dla grupowania według umiejętności na rzecz przyszłych serii. Na 10 września rozkład graczy, którzy rozegrali więcej niż 5 godzin w rankingu, przedstawia się następująco:
  • 5,1% – brąz
  • 40,0% – srebro
  • 35,7% – złoto
  • 16,8% – platyna
  • 2,1% – diament
  • 0,2% – Łowca Apex

To całkiem nieźle jak na system pozbawiony mechanizmu degradacji, dlatego użyjemy go jako podstawy do skalowania umiejętności w 2. serii.

 • Nagradzanie ambitnych graczy za czas, który poświęcają Apex Legends. Jako gracze lubiący rywalizację uważamy, że najlepszą nagrodą za grę rankingową jest ranga sama w sobie. Dlatego też oferujemy nagrody kosmetyczne dla wszystkich, w oparciu o ich najwyższy ranking. Z początkiem nowej serii graczom rankingowym zostaną przyznane odznaki, talizmany do broni oraz ślady nurkowania. Czekajcie na powiadomienie przy pierwszym logowaniu po resecie! Przewiń w dół, by obejrzeć nagrody.
 • Zapewnienie uczciwej rywalizacji poprzez matchmaking oparty na umiejętnościach graczy. Podczas 1. serii wprowadziliśmy sporo zmian w matchmakingu, aby mieć pewność, że gracze dobierani są szybko i przeciw graczom o podobnych umiejętnościach. Tak jak oczekiwaliśmy, było to dużo trudniejsze w przypadku najwybitniejszych graczy, gdyż tam różnice nie były już tak duże. Dlatego właśnie Łowcy Apex byli dobierani nawet z graczami z platyny, w zależności od pory dnia i liczby graczy. Będziemy jeszcze obserwować tę kwestię i wprowadzimy niezbędne poprawki. Mamy nadzieję, że w 2. serii umiejętności graczy zostaną skalibrowane szybciej, co zaowocuje bardziej równomiernym rozkładem widełek matchmakingowych.
 • Zapewnienie graczom Apex Legends rywalizacji godnej ich wysokich umiejętności. Uczestnicy lig rankingowych byli świadkami najbardziej intensywnych akcji w końcowych etapach gry. Byliśmy zachwyceni, mogąc w minionym sezonie obserwować nowe, wybitne strategie opracowane przez graczy z samego szczytu rankingu. Próbując podkręcić te emocje i zachęcić do bardziej agresywnych zagrań, wprowadzamy pewne zmiany do systemu punktacji w 2. serii. Przejdźmy do szczegółów.

SERIA 2.

Teraz, kiedy mamy już jakiś obraz wydarzeń z 1. serii, przejdźmy do tego, czego można się spodziewać w serii 2.

Co zostaje bez zmian

Niektóre elementy systemu działają tak, jak tego chcieliśmy, więc nie będziemy ich ruszać. Nie wprowadzimy zmian w rangach i ligach. Poziom 10. to wciąż minimum wymagane do gry rankingowej. Do gry ze znajomymi wciąż dobierani będą przeciwnicy równi graczowi o najwyższej randze.

Miękki reset

Na początku 2. serii pozycja w rankingu każdego gracza zostanie zresetowana, a system punktowy poddamy aktualizacji. Wszyscy gracze zejdą w dół o 1,5 rangi. Oznacza to, że jeśli 1. serię skończyliście na poziomie złotym II, to nową zaczniecie od srebrnego IV. Gracze z platyny IV zejdą do srebra II, a Łowcy Apex zejdą do platyny II. Oznacza to, że gracze będą potrzebować mniej czasu na osiągnięcie pozycji w rankingu, która naprawdę odpowiada ich umiejętnościom, zyskując więcej czasu na grę z podobnymi sobie graczami, co pozwoli im piąć się wyżej w rankingu.

Punktacja

System punktacji w 1. serii sprawował się dobrze, ale chcemy go trochę usprawnić. Oto, co usiłujemy osiągnąć i jak działa nowy system. Po pierwsze – musimy trochę rozdrobnić dystrybucję punktów, dlatego wszystkie wasze punkty pomnożymy dziesięciokrotnie. Na pierwszy rzut oka może się to kojarzyć z inflacją, ale w rzeczywistości musimy być w stanie rozdać coś między 1 PR a 2 PR, co będzie możliwe, gdy zamienimy to na 10, 15, 20 PR. Zmienimy też nieco liczbę PR potrzebnych do wejścia do gry.

PR potrzebne do gry

Udział w każdej grze rankingowej będzie kosztował liczbę PR zależną od twojej rangi:

 • brąz – darmowe
 • srebro – 12 PR
 • złoto – 24 PR
 • platyna – 36 PR
 • diament – 48 PR
 • gry Łowców Apex – 60 PR

Zabójstwa, asysty

Postanowiliśmy do licznika zabójstw zaliczyć asysty. Asystą jest zadanie obrażeń graczowi w ciągu 5 sekund przed jego powaleniem. Jeśli gracz zostanie wskrzeszony, asysta nie będzie uznana. Asystę przyznaje się tylko członkom drużyny zabójcy. Nie można zdobyć jednocześnie zabójstwa i asysty. Wcześniej jako asysta uznawane były obrażenia zadane w ciągu 0,75 sek. przed powaleniem, więc technicznie możliwe było zdobycie dwóch asyst na tym samym celu.

Nowy, łączny wynik zabójstw i asyst wciąż ogranicza się do 5 na grę, ale mnożymy go w zależności od zajmowanego miejsca. Chociaż limit 5 zabójstw z początku wydawał się kontrowersyjny, niewielu graczy zdołało go osiągnąć, a w ten sposób ograniczyliśmy masowe starcia w pierwszych minutach gry, na czym nam zależało.

Punktacja

Łowca Apex

W 2. serii, jako nowość, gracze z rangą Łowcy Apex nie zobaczą już swoich PR – zamiast tego dowiedzą się, które miejsce zajmują na świecie. Tym sposobem powinna się zaostrzyć konkurencja między najlepszymi graczami na świecie. Drabinka zostanie podzielona według platformy, na pierwszym miejscu będziemy więc mieli trzech graczy – po jednym na PlayStation, XBox i PC.

Nagrody

Nadchodzą nagrody kosmetyczne za osiągnięcia w grach rankingowych! Kiedy ruszy nowa seria, zostaniecie powiadomieni przy logowaniu, że wasza ranga została zresetowana, a zasłużone nagrody czekają na odbiór. Każdy otrzyma odznakę pokazującą najwyższy zdobyty poziom. Gracze z złoto i wyżej otrzymają wyjątkowy talizman na broń za najwyższy zdobyty poziom. Gracze diamentowi i Łowcy Apex zostaną nagrodzeni specjalnym śladem nurkowania za najwyższą zdobytą rangę, który będzie można wyłączyć na ekranie Wyposażenia.

Kary

W 1. serii wyłączyliśmy kary za wyjście z gry, ponieważ te bywały nieraz błędnie przyznawane tym, którzy z gier nie wychodzili. W 2. serii opuszczanie gier będzie już karane. Gracze, którzy opuszczają swoich towarzyszy, otrzymają karę do matchmakingu zarówno w rozgrywkach zwykłych, jak i rankingowych. Uniemożliwi im ona dołączenie do gier przez czas adekwatny do częstotliwości, z jaką opuszczali gry rankingowe. Przez opuszczenie rozumiemy wyjście z gry przed jej zakończeniem, w tym podczas wyboru postaci, kiedy jeszcze żyjesz oraz gdy nie żyjesz, lecz członkowie twojej drużyny nadal mogą cię przywrócić do życia. Czas kary zaczyna się od 5 minut, jednak kolejne przypadki opuszczania gry mogą go wydłużyć aż do tygodnia.

Opuszczanie przegranej

System odpuszczania przegranej wprowadziliśmy razem z systemem rankingowym. Miło nam ogłosić, że działa on jak należy. Gracze nie otrzymają kary PR, jeśli ich koledzy z drużyny odejdą z gry lub napotkają inne problemy techniczne, na które nie mają wpływu. Będziemy mieli na oku proces nieumyślnego spadania graczy w rankingu i wprowadzimy potrzebne zmiany.

Reklama
DołączObserwuj
Więcej z Apex Legends