Reklama

Niesamowite ciekawostki o choince. Zaskocz rodzinę przy świątecznym stole

Ciekawostki

Reklama

Jaka jest historia choinki, którą dekorujemy w okresie świąt Bożego Narodzenia? 


Wiele osób nie umie wyobrazić sobie świąt bez pięknie udekorowanej choinki. W niektórych domach ozdoby przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Podczas gdy jedni wybierają tradycyjne motywy bombek i lampek, drudzy stawiają na nowoczesność, nietypowe połączenia kolorystyczne, czy nawet dekoracje wykonane w pełni własnoręcznie.

Świąteczna choinka to ciekawy temat. Jej historia jest długa, a wygląd zmieniał się na przestrzeni lat. Oto choinkowe ciekawostki, którymi można podzielić się przy świątecznym stole.

Reklama

Ciekawostki o choince

Reklama

Świąteczna choinka to najczęściej drzewo iglaste – świerk, jodła lub sosna, naturalne bądź sztuczne, udekorowane przeróżnymi ozdobami. Dziś jest nieodłączną częścią świąt Bożego Narodzenia.

Historia wiecznie zielonego drzewka, które symbolizuje życie i odradzanie się, jest naprawdę interesująca i ma setki lat.

Początki

Pierwszy opis udekorowanej choinki pochodzi z Alzacji (północno-wschodnia Francja) z kroniki z 1604 roku. Tego typu praktyki są prawdopodobnie jeszcze starsze i sięgają XV wieku. W Niemczech choinkę spopularyzował Marcin Luter. Tradycja rozprzestrzeniła się po całym kraju w XVIII wieku, a następnie doszła do innych państw europejskich.

Zwyczaj dekorowania drzewka przeniósł się do Polski od niemieckich protestantów na przełomie XVIII i XIX wieku. Wcześniej w polskich domach trafić można było na podłaźniczkę – ozdobę świąteczną, wieszaną nad stołem wigilijnym. Dekorowano ją cukierkami, owocami, orzechami, jak również bibułą czy słomą.

Rodzaje ozdób

Ozdoby choinkowe to nie tylko znane dziś bombki czy lampki. Dawniej świąteczne drzewka przystrajały ciasta, orzechy, pióra, ozdoby ze słomy, bibuły czy papieru. Pierwsze bombki zaczęto produkować w 1847 roku w Niemczech. Długo były wykonywane ze szkła, a dziś dostępne są także w wersji plastikowej, jak również ze styropianu, materiału czy drewna. Poza bombkami na choinkach często pojawiają się, m.in. kolorowe łańcuchy, cukierki czy anielskie włosy.

Gwiazda umieszczana na czubku drzewka nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, która to według biblijnej Ewangelii Mateusza doprowadziło Mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem. Ozdoba ta miała symbolizować znajdowanie drogi i bezpieczny powrót do domu.

Znaczenie drzewka w innych kulturach

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. W starożytnym Egipcie ozdabiano domy gałęziami palmowymi, by czcić w ten sposób zwycięstwo nad śmiercią i boga Ozyrysa. Celtowie uważali drzewa za święte, a wiecznie zielone rośliny, takie jak np. ostrokrzew, były symbolami ochrony i nieśmiertelności.

W mitologii nordyckiej drzewa iglaste symbolizowały przetrwanie i nadzieję. Ogromny jesion – Yggdrasil, zwany Drzewem Starszego lub Odyna, był najważniejszym symbolem wikingów. Wierzono, że jest centralnym elementem kosmosu.

Sztuczne choinki

Oficjalnie przyjmuje się, że pierwsze sztuczne choinki powstały w Niemczech w XIX wieku..”Drzewka” wykonywano z gęsich piór, które zostały zabarwione na zielono. Niemieckie choinki z piór były odpowiedzią na wylesianie w tym kraju.

W Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych XX wieku popularność zaczęły zdobywać drzewka wykonane z włosia, które było używane do produkcji szczotek. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku zaczęto masowo produkować drzewka aluminiowe i plastikowe.

Naturalne choinki

Średni czas wzrostu naturalnego drzewka, by nadawało się do sprzedaży jako choinka, to od około 7 do 10 lat. Jeśli chodzi o większe sztuki, zdarza się, że czeka się nawet 15 lat.

Hodowcy dbają o to, by drzewka były odpowiednio nawodnione i przycinane. Po ścięciu choinki, na jej miejsce sadzi się kolejne – od jednej do trzech nowych sadzonek.

Co ciekawe, plantacje choinek mają pozytywny wpływ na środowisko. Według National Christmas Tree Association farmy drzewek produkują ogromne ilości tlenu oraz wspierają bioróżnorodność. W sieci można znaleźć informację, że każdy akr uprawianych choinek dostarcza dziennie wystarczającą jego ilość dla 18 osób. Jest to oczywiście pewne uogólnienie, ponieważ zależy to od wielu czynników, jednak pewne jest, że zielone drzewka mają pozytywny wpływ na środowisko.

Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choinka
https://pl.wikipedia.org/wiki/Podłaźniczka
https://www.britannica.com/question/When-was-the-artificial-Christmas-tree-invented

Top 10 Facts About Christmas Trees!


Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama