Reklama

Nie zgadniesz, dlaczego foki robią coś takiego. Naukowcy wyjaśniają

Ciekawostki

Reklama

Okazuje się, że to zachowanie fok ma podłoże strategiczne.


Foka to ciekawy rodzaj dużego ssaka morskiego, który przez wielu ludzi uznawany jest za naprawdę uroczy i sympatyczny. Okazuje się, że zwierzęta te mają także zmysł strategiczny.

Pewna czynność, którą wykonują, nie jest tylko przypadkowym zachowaniem, ale zaplanowanym działaniem, które ma na celu polepszyć poruszanie się po morzu. Naukowcy opisują cały proces.

Reklama

Foki i pływanie po morzu

Reklama

Naukowcy odkryli, że foki wykorzystują lodowe góry, by poruszać się po wodzie. Nie jest to jednak przypadkowe, ale odpowiednio zaplanowane, więc zwierzęta mają w tym pewną strategię.

Co więcej, badacze wykazali, że foki, które zostały matkami, korzystają z oderwanych od lodowców fragmentów jako bezpiecznych platform do opieki nad potomstwem, a nawet jako miejsca do porodu. Matki preferują stabilne, wolno poruszające się bryły lodu, gdy zajmują się nowo narodzonymi fokami.

To jednak nie koniec. Foki opracowały także system pływania na lodzie, który polega na szybkim poruszaniu się w najlepsze tereny łowieckie.

Naukowcy opisują, że zwierzęta wybierają różne typy gór lodowych w zależności od pory roku i celu podróży. Wnioski wyciągnięto z nowych badań zaprezentowanych podczas tegorocznego spotkania American Geophysical Union w Waszyngtonie, D.C.

Jak czytamy na earthsky.org, Lynn Kaluzienski, badaczka podoktorska z Uniwersytetu Alaska Southeast, podzieliła się swoimi odkryciami na temat fok i gór lodowych 10 grudnia 2024 roku. Wyjaśniła, jak zmiany klimatu wpływają na lodowce, a co za tym idzie – na góry lodowe i foki, które polegają na tych wielkich blokach lodu w codziennym życiu.

O fokach

Foki to duże ssaki morskie. Występują w w północnym Oceanie Atlantyckim i Spokojnym, w przybrzeżnych wodach Ameryki Północnej, północnej Europy i wschodniej Azji. Dorosły samiec foki może osiągać długość nawet 190 centymetrów i ważyć do 140 kilogramów. Samice są nieco mniejsze.

Foki są zręcznymi i skutecznymi myśliwymi. Żywią się głównie rybami, które są podstawą ich diety. Poza tym polują także na bezkręgowce, takie jak m.in. kraby. Dieta zwierząt różni się od miejsca, w którym żyją, jak również pory roku.

Co mówią badania?

Kaluzienski, jej współpracownicy z uniwersytetu oraz badacze z U.S. National Park Service przez ostatnie lata dokumentowali drobne zmiany w rozmieszczeniu gór lodowych i fok w fiordzie przy lodowcu Johns Hopkins w Parku Narodowym Glacier Bay na Alasce, używając kamer poklatkowych i lotniczych badań fotograficznych.

Góry lodowe znajdują się w całym fiordzie – w obszarach szybkiego przepływu, w wirach i w pobliżu lodowca. Chcieliśmy zrozumieć, które z tych obszarów są wykorzystywane przez foki i jak to siedlisko zmienia się w odpowiedzi na postęp lodowca i zmniejszenie liczby gór lodowych.

Badacze odkryli, że w sezonie rozrodu foki częściej przebywały na wolno poruszających się górach lodowych, które płynęły z prędkością poniżej 0,2 metra na sekundę. Natomiast w sezonie linienia foki coraz częściej wybierały szybsze kawałki lodowca.

Wiążę się to z tym, że fragmenty oderwane od lodowców mają różną wielkość i prędkość. Zależy to od wielu czynników. Wśród nich wymienić można wiatr, prądy oceaniczne czy spływ słodkich wód z podstawy lodowca. Nowe badania pokazują, że zmiany klimatu oddziałują na lodowce. Te z kolei wpływają na wielkość, prędkość i liczbę gór lodowych, co zmienia siedliska fok.

Badanie skupiło się na fokach portowych i górach lodowych w zatoce Johns Hopkins Inlet i przy lodowcu Johns Hopkins na Alasce. Lodowiec ten jest jednym z nielicznych na świecie, które wciąż zwiększają swoją grubość i wpływają do fiordu, zamiast cofać się pod wpływem globalnego ocieplenia.

Wnioski

Lynn Kaluzienski powiedziała:

Nasza praca dostarcza bezpośredniego związku między zmianami zachodzącymi w lodowcu a rozmieszczeniem i zachowaniem fok. Badania interdyscyplinarne takie jak to, w połączeniu z długoterminowymi kampaniami monitorującymi, będą kluczowe dla zrozumienia, jak zmiany klimatu wpłyną na ekosystemy fiordów lodowców pływowych w przyszłości.

Jak czytamy na Advancing Earth and Space Science: możliwe, że góry lodowe w spokojniejszych wodach są bardziej stabilne. Zapewnia to dorosłym fokom solidniejszą platformę do opieki nad młodymi. Stabilność lodu może być mniej istotna podczas linienia, a góry lodowe w pobliżu strumienia słodkiej wody mogą oferować lepsze możliwości żerowania.

Źródła: https://news.agu.org/press-release/harbor-seals-strategic-iceberg-riding/
https://earthsky.org/earth/seals-ride-icebergs-travel-sea-climate/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Foka

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama