Reklama

Pradawne pole magnetyczne Układu Słonecznego – nowe odkrycie naukowców

Ciekawostki

Reklama

Badacze informują, że wyczuwalny jest słaby, pradawny magnetyzm w wewnętrznej części Układu Słonecznego. 


Ludzkość od wieków chciała poznać odpowiedzi na pewne nurtujące pytania. Zastanawialiśmy się nad tym, jak powstały planety, gwiazdy czy inne ciała niebieskie znajdujące się w kosmosie.

Naukowcy od lat badają, jak nasz Układ Słoneczny uformował się miliardy lat temu. I chociaż powstają coraz lepsze technologie, wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Okazuje się jednak, że kluczową rolę w formowaniu się otaczających nas planet miało pewne słabe pole magnetyczne.

Reklama

Pole magnetyczne sprzed miliardów lat

Reklama

Przez długi czas naukowcy skupiali się badaniu obszarów bliżej Słońca, które w przypadku Ziemi jest kluczowe, jeśli chodzi o przetrwanie życia, ale także to właśnie obok gwiazdy oddziaływania magnetyczne są najsilniejsze.

Nowe badania zespołu z Massachusetts Institute of Technology wskazują, że słabe pole magnetyczne obecne było również w zewnętrznej części Układu Słonecznego. Jest co prawda zauważalnie słabsze, ale miało spory udział w kształtowaniu się znanych nam planet.

Odkrycie zawdzięczamy analizie drobnych ziaren materiału pochodzących z asteroidy Ryugu, przywiezionych na Ziemię przez japońską misję Hayabusa2.

O odkryciach dowiadujemy się z badania, które zostało opublikowane 6 listopada 2024 roku w AGU Advances. Próbki z asteroidy zostały przetransportowane na Ziemię w 2020 roku.

Asteroida Ryugu

Jak donoszą naukowcy, Ryugu powstała na obrzeżach młodego Układu Słonecznego, po czym przesunęła się do pasa asteroid między Marsem a Jowiszem. Asteroida ta jest wyjątkowym obiektem i może być nawet wygasłą kometą.

Dzięki analizie ziaren materii z Ryugu naukowcy odkryli ślady dawnego pola magnetycznego o sile około 15 mikrotesli, co stanowi mniej niż jedną trzecią obecnego pola magnetycznego Ziemi, które wynosi wynosi obecnie 50 mikrotesli.

W wewnętrznych rejonach Układu Słonecznego pole jest jeszcze większe i w przeszłości mogło sięgać nawet 200 mikrotesli.

Odkrycie pokazuje, że słabe pole magnetyczne wciąż może oddziaływać na elementy kosmosu, przyczyniając się do tworzenia asteroid, a nawet planet.

Asteroida Ryugu

Słabe pole magnetyczne w dalekiej przeszłości wpływało na kształtowanie się materii w znacznych odległościach od Słońca. Oznacza to, że gazowe i lodowe olbrzymy, takie jak Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, jak również liczne komety i asteroidy, mogły formować się z jego pomocą.

Benjamin Weiss z Massachusetts Institute of Technology powiedział:

Pokazujemy, że wszędzie, gdzie teraz patrzymy, istniało jakieś pole magnetyczne, które było odpowiedzialne za doprowadzenie masy do miejsca, w którym formowały się Słońce i planety. Teraz wiemy, że dotyczy to również planet zewnętrznego Układu Słonecznego.

Elias Mansbach, główny autor badania, przyznał:

Jesteśmy zafascynowani tym, jak pole magnetyczne wpływało na wczesne formowanie planet.

Zespół badawczy przeanalizował także meteoryty zwane chondrytami węglistymi, które pochodzą z odległych części Układu Słonecznego. Jak czytamy na Wikipedii:

Chondryty węgliste to grupa meteorytów kamiennych o symbolu ogólnym C. Charakteryzują się bardzo kruchą budową i dlatego przeważnie rozpadają się w trakcie przelotu przez ziemską atmosferę.

Przykład chondrytu węglistego

Według badań, meteoryty te powstały wcześniej, niż sądzono. Do tego znajdowały się w zewnętrznej części mgławicy słonecznej, która stanowiła materiał dla całego Układu Słonecznego.

Ponownie przeanalizowaliśmy wiek tych próbek i stwierdziliśmy, że znajdują się one bliżej początku powstania Układu Słonecznego niż wcześniej myślano. Uważamy, że próbki te powstały w tym odległym, zewnętrznym regionie. W jednej z tych próbek wykryto dodatnie pole o wartości około 5 mikrotesli, co jest zgodne z górną granicą wynoszącą 15 mikrotesli.

Nie jest to koniec badań w tym temacie. Naukowcy czekają na wyniki analiz próbek pochodzących z asteroidy Bennu, które zostały pozyskane w ramach misji OSIRIS-REx w 2023 roku. Bennu jest podobna do Ryugu, dlatego jest duża szansa, że dostarczy to jeszcze więcej wiedzy na temat pradawnego pola magnetycznego w Układzie Słonecznym.

Źródła: https://earthsky.org/space/outer-solar-system-ryugu-asteroids-magnetic-field/
https://www.iflscience.com/solar-systems-ancient-magnetic-field-found-thanks-to-tiny-grain-from-asteroid-ryugu-76714
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chondryty_węgliste

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama