w

Czym są niewielkie aktualizacje w LoLu? Riot o tym, kiedy decyduje się na ten typ odświeżenia bohaterów

Twórcy LoLa postanowili opowiedzieć co nieco o mniejszych aktualizacjach, które w ostatnim czasie coraz częściej trafiają do gry.


Niewielkie aktualizacje, minireworki czy małe odświeżenia bohaterów – wszystko to odnosi się do uaktualnienia wybranych przez Riot postaci, ale w stopniu mniejszym niż pełne VGU. W ostatnim czasie tego typu przeróbek było całkiem sporo i większość z nich została odebrana w bardzo ciepły sposób.

Graczom LoLa spodobało się przerabianie mniej popularnych championów tak, by znów byli zauważani i lubiani. Świetnym przykładem może być niedawna przeróbka Taliyah czy Swaina.

Małe aktualizacje w League of Legends

Główny projektant bohaterów – Riot August – postanowił opowiedzieć więcej o wspomnianych minireworkach. Z jego wypowiedzi dowiedzieć się można, w jaki sposób twórcy wybierają postać do aktualizacji, jakie są tego cele i czy w przyszłości pojawi się więcej minireworków.

Czym jest niewielka aktualizacja?

Mówiąc najprościej, niewielkie aktualizacje to niezbędne uaktualnienia dla bohaterów, które mogą obejmować aktualizację niektórych ich umiejętności, a także animacji, efektów wizualnych lub efektów dźwiękowych, które tego wymagają. W przeciwieństwie do VGU, niewielkie aktualizacje nie zmieniają modelu bohatera, dubbingu ani historii. Aktualizacje tego typu wymagają dużo więcej czasu i planowania niż zwykłe zmiany wyważenia w patchach, dlatego nie są tak częste.

Wybór bohatera

Poza tym, czym właściwie jest niewielka aktualizacja, twórcy wyjaśnili również, na co zwracają uwagę podczas wybierania championów do odświeżenia.

Zazwyczaj staramy wprowadzać te aktualizacje dla bohaterów, którzy po latach stracili trochę swojego blasku lub stali się problematyczni w grze. Na przykład Olaf był dość trudny do zbalansowania w rozgrywkach profesjonalnych — często był zbyt mocny w rozgrywkach profesjonalnych i za słaby w zwykłych grach. Jego wyraźna szybkość i zdolność do niszczenia prowadzących sprawiły, że był zorientowany na rozgrywki profesjonalne, a jego baza graczy się kurczyła, co dało nam szansę, by na nowo wyrazić Olafa w niewielkiej aktualizacji, która rozwiązała te i inne problemy.

Cele aktualizacji

Naszymi celami w przypadku niewielkich aktualizacji jest dopracowanie rozgrywki takimi bohaterami, lepsze zdefiniowanie ich strategicznego miejsca w grze i, co najważniejsze, zaspokojenie potrzeb graczy, którzy ich kochają. Może to oznaczać graczy, którzy już grają tymi bohaterami (Ahri), graczy, którzy grali nimi, ale już nie grają (Swain w środkowej) lub graczy, którzy CHCĄ nimi grać, ale nie mogą z powodu problemów z balansem w rozgrywkach profesjonalnych (Olaf).

Warto również zauważyć, że kiedy bierzemy się za te aktualizacje, zawsze staramy się wzmocnić motyw i wizję bohatera, które uwielbiają gracze, a nie wymyślać je na nowo. Nie możemy jednak tego robić bez informacji zwrotnych, dzięki którym mamy pewność, że trafiamy w sedno.

Przykładem tego, kiedy się to nam nie udało, była aktualizacja Taliyah. Początkowo usunęliśmy jej Utkaną Salwę i zastąpiliśmy ją zupełnie nowym zaklęciem. Chociaż to nowe zaklęcie zyskało świetne opinie od testerów, gracze Taliyah uznali, że „nie pasowało do Taliyah”. Po usłyszeniu tego szybko zmieniliśmy kierunek i znaleźliśmy sposoby na ulepszenie jej obecnej Utkanej Salwy, aby była bardziej zabawna i użyteczna dla graczy w sposób, który wydawał się zgodny z oryginalnym projektem tej bohaterki. Prosimy więc, abyście dzielili się swoimi przemyśleniami na temat niewielkich aktualizacji, gdy te trafią na serwer testowy!

Przykład praktyczny: podczas pracy nad aktualizacją Taliyah, początkowo całkowicie usunęliśmy jej Q i zastąpiliśmy je nowym zaklęciem. To nowe zaklęcie otrzymało świetne opinie od wielu osób, które go używały, ale zostało bardzo negatywnie przyjęte przez graczy Taliyah, ponieważ „nie pasowało do Taliyah”. Dlatego zrobiliśmy krok w tył i zamiast dawać jej nowe Q, znaleźliśmy sposoby na sprawienie, by to wyjątkowe, które już miała, było przyjemniejsze i bardziej użyteczne.

Mamy nadzieję, że kiedy usłyszycie, że WASZ bohater otrzyma niewielką aktualizację, będziecie tak samo podekscytowani jak my!

Spojrzenie w przyszłość

Na sam koniec twórcy zapowiedzieli, że jeszcze wielu bohaterów League of Legends otrzyma pomniejsze reworki, takie jak trafiły do Taliyah, Swaina czy Olafa.

Chociaż w przeszłości wprowadziliśmy znaczące aktualizacje dla bohaterów takich jak Xin Zhao, Tahm Kench i Wukong, uczyniliśmy proces niewielkich aktualizacji bardziej formalnym dla takich bohaterów jak Ahri, Swain i Olaf. Dawnej wprowadzaliśmy niewielkie aktualizacje, gdy zaszła taka potrzeba, ale określając ich zakres i ustalając odpowiednie cele, możemy zacząć wprowadzać je bardziej proaktywnie. Oznacza to, że więcej bohaterów otrzyma ulepszenia — i nadal mamy wiele postaci, za które chcielibyśmy się dopiero zabrać! Ponieważ czujemy się bardziej komfortowo, wprowadzając tego typu aktualizacje, chcielibyśmy ostatecznie dojść do punktu, w którym będziemy mogli je wam dostarczać częściej, ponieważ jest wielu bohaterów, którym chcemy pomóc otrzymać nowe życie w League.