w

Dosłowny przykład “jungle diff” w LoLu. Tak wygląd różnica między Twoją drużyną, a przeciwnika

League of Legends to gra zespołowa. Oznacza to tyle, że różnica nawet na jednej linii potrafi kompletnie odmienić losy gry.


W LoLu przede wszystkim liczy się zgranie i wzajemna pomoc. Oczywiście są gry, które można wyccarować, ale wraz ze wzrostem poziomu staje się to coraz trudniejsze. Powszechnym zwrotem, który łączy się ze współpracą i jakiego używają gracze w społeczności League of Legends jest “diff” w odniesieniu do konkretnych linii.

I choć w wielu przypadkach jest to przesadzone, czy też używane bardziej z przekąsem by kogoś zdenerwować, to czasem trudno oprzeć się wrażeniu, że sam LoL nas trolluje, dobierając nam słabsze osoby, niżeli w drużynie przeciwników.

Tak to wygląda w praktyce

Co ciekawe, kilkukrotnie Riot potwierdził, że są sytuacje, w których otrzymacie słabszych sojuszników. Abstrahując już od sytuacji, w której gracie na smurfach, to przykładowo grając po stronie niebieskiej zazwyczaj będziecie dostawać:

  • Gorszych sojuszników
  • Lepszych przeciwników

Riot nazywa to “dynamiką przewagi strony mapy”. To dlatego niekiedy mają miejsce takie sytuacje, jak ta przedstawiona przez użytkownika Reddita o nicku “Soumyadeep3”.

Jego wpis to krótki klip pokazujący akcję z LoLa. Stała się ona na tyle popularna, że wylądowała na głównej stronie serwisu. Powód? Cóż, idealnie pokazuje, dlaczego w społeczności nadal mówi się o różnicy na liniach.

Z jednej strony kreatywny atak i idealna współpraca drużyny przy osłanianiu się. Z drugiej cóż… Zapewne każdy kiedyś trafił na taki mecz, w którym ewidentnie nic się nie dało zrobić. To jeden z nich.