w

Gracz LoLa pokazał, jak duże ma znaczenie wydanie nowego skina do postaci. Co dzieje się potem?

Reklama

Czy nowe skórki wpływają na winrate danego bohatera? Jeden z graczy postanowił to przeanalizować.

Reklama


To, czy wydawanie nowych skórek ma znaczący wpływ na bohaterów, często jest tematem wielu dyskusji. Jeden z graczy postanowił to szczegółowo przeanalizować i odpowiedzieć na te najbardziej nurtujące pytania. Czy nowe skórki zwiększają banrate i popularność bohaterów? Jaki ma to wpływ na winrate postaci? Czy bohaterowie, którzy dostają skórki, częściej pojawiają się w patch notesach?

Wpływ nowych skórek na bohaterów League of Legends

Gracz o nicku giantZorg udostępnił na Reddicie obszerną analizę wpływu nowych skórek na przeróżne statystyki bohaterów takie jak np. winratio czy banratio. Nie jest to pierwsza taka analiza, której jest autorem, można więc powiedzieć, że ma w tym temacie jakieś doświadczenie.

Autor przyznał, że całość stworzył po części z nadmiaru wolnego czasu. Końcowy efekt jest jednak świetnym materiałem do zakończenia wielu dyskusji wśród fanów gry, a temat wydawania skórek do niektórych postaci (jak również pomijania pewnych bohaterów przez wiele lat) jest naprawdę kontrowersyjny.

ZOBACZ – Dlaczego tak mało osób dostaje dostęp do Valorant? To wiele wyjaśnia

Reklama

Skąd wzięto niezbędne informacje?

Cała analiza nie byłaby wiarygodna bez podania odpowiednich źródeł. Autor bazował swoje przemyślenia na statystykach z leagueofgraphs i lolwiki.

Z strony leagueofgraphs pobierał winratie, banrate i popularność wszystkich 148 bohaterów znajdujących się w grze. Wybierał dywizje Platyna+ i dane ze wszystkich serwerów. Jak zaznaczył – jest to coś, co można podważyć, ale ostatecznie  trzeba było przyjąć jakieś konkrety w sprawie dywizji czy serwerów.

Poza tym pobierał 3 rzeczy z wiki League of Legends:

  • wszystkie skórki do każdego bohatera wraz z datami ich wydania,
  • wszystkie ukazania się bohaterów w patchach, zaczynając na sezonie 4. Obejmuje to wszystkie buffy, nerfy i bug fixy,
  • wszystkie aktualizacje, począwszy od sezonu 4.

W tej i następnej sekcji przyjrzę się wszystkim danym od sezonu 5. Kiedy patrzę na wartość w czasie, dzielę dane na kwartały, począwszy od 2015 r. aż do pierwszego kwartału 2020 r.
Zrobiłem kilka hipotez i testów, które przedstawię poniżej.

Analiza korelacji między częstotliwością pojawiania się w patchach a winrate, banrate i popularności

Czy nowo wydani bohaterowie występują częściej w aktualizacjach?

Reklama

Tak. Pierwszą rzeczą, na którą spojrzałem, było to, czy Riot musi balansować nowszych bohaterów częściej niż starszych. W tym celu wykonałem test korelacji rang między liczbą pojawiania się notatek o łatce a wiekiem bohatera.
Rezultatem była korelacja -0,58 (im starszy bohater, tym mniej prawdopodobne, że pojawił się patch notesach), co odpowiada wartości prawdopodobieństwa <0,001.

Czy zespół balansujący bierze pod uwagę winrate/banrate/popularność przy podejmowaniu decyzji, których bohaterów zmienić?

Aby to sprawdzić, policzyłem liczbę wystąpień w spisach aktualizacji dla wszystkich bohaterów i ponownie wykonałem test korelacji rang w stosunku do średniego winrate/banrate/popularności dla wszystkich postaci.

Zdecydowanie można powiedzieć, że wartości banrate mają znaczenie. Z analizy wynika, że im wyższy banrate, tym zwiększa liczba wystąpień w aktualizacjach. Twoje bany naprawdę wpływają na balans gry!

Bardziej popularni bohaterowie rzeczywiście częściej pojawiają się w opisach aktualizacji.

I na koniec winratio. Tutaj korelacja jest przez większość czasu ujemna, co oznacza, że bohaterowie z niskim współczynnikiem wygranych częściej pojawią się w patchach. To rzeczywiście potwierdza zjawisko power creepu, ponieważ pokazuje, że Riot częściej zmienia słabszych bohaterów niż silniejszych.

ZOBACZ – Dostęp do Valorant nie tylko przez streamy na Twitch. Sprawdźcie swoje maile

Analiza wydawania skórek do postaci

Dla jasności: spoglądam ponownie na ten sam przedział czasu co poprzednio, ale biorę tylko skórki z dostępnymi danymi (brak skórek mocno ograniczanych czasowo i brak najświeższych skórek).

Porównuję winrate/banrate/popularność bohatera około 30 dni przed wydaniem skórki i 10-20 dni po jej wydaniu.

Czy popularni bohaterowie otrzymują więcej skórek?

Obliczyłem korelację między stosunkiem wypuszczonych skórek w obserwowanym okresie czasu do popularności bohaterów je posiadających w tym samym okresie. Rzeczywiście bardziej popularni bohaterowie mają większe szanse na zdobycie większej liczby skórek.

Gracze z reguły zakładają, że tak właśnie jest. Nie twierdzę, że jest to słuszne, ale jeśli chcesz zarabiać pieniądze, to z biznesowego punktu widzenia wydawanie skinów do popularnych championów z pewnością wydaje się dobrym pomysłem.

Czy po wydaniu nowej skórki następuje znacząca zmiana w winrate/banrate/popularności?

Występuje zarówno znaczny wzrost banrate, jak i popularności, ale nie wzrost winrate.

Poniższy wykres pokazuje zmianę w winrate/banrate/popularności, zarówno jako histogram, jak i wykres pudełkowy.

ZOBACZ – Nieszczęśliwy wypadek Warwicka podczas polowania na Tibbersa

Poniższy wykres pokazuje wartości prawdopodobieństwa względem winratio. Naprawdę nie ma istotnego związku między wydawaniem skórek a winratio bohatera.

Czy bohaterowie częściej pojawią się w informacjach o aktualizacji, gdy otrzymają nową skórkę?

To może okazać się zaskakujące. Policzyłem liczbę wystąpień postaci na 4 patche przed i 2 patche po wydaniu skórki i porównałem je ze średnią liczbą wystąpień aktualizacji dla bohatera dla wszystkich wydanych skórek.

Okazuje się, że istnieje znaczny spadek wzmianek o bohaterze w czasie aktualizacji po wydaniu jego nowej skórki.

Możliwe, że statystki są zaburzone przez postacie, które są reworkowane i nie dostają nowszych skórek, ale są często balansowane (np. Akali). Mimo to myślę, że wynik analizy jest poprawny.

Wnioski końcowe

Część wniosków, jakie wyciągnął autor analizy, faktycznie może być zaskakująca. Niektóre za to były z góry do przewidzenia, np. fakt, że popularni bohaterowie otrzymują więcej skórek.

Brak istotnego wzrostu winrate po wydaniu skórki może wynikać z faktu, że więcej graczy wybiera tę postać, w tym również ci, którzy nie potrafią nią grać/grają pierwszy raz.

Autor podziękował wszystkim zainteresowanym jego analizą. Być może w przyszłości pojawią się kolejne podsumowania tego typu. Jest to szczególnie ciekawe, jeśli weźmie się pod uwagę, że to właśnie fani tak rzetelnie podchodzą do zbierania danych ze swojej gry i tworzą nierzadko lepsze podsumowania od tych oficjalnych.

Reklama
DołączObserwuj
Więcej z League of Legends