w

Gracze League of Legends dziwią się, że Riot nie nerfi Udyra. W jakim przypadku bohater wygrywa najwięcej gier?

Jeden z graczy dziwi się, że twórcy nie znerfili Udyra. Jego zdaniem bohater jest praktycznie nie do zabicia.


O Udyrze było w ostatnim czasie bardzo głośno, ponieważ wyszedł jego wyczekiwany rework, który odświeżył zarówno gameplay, jak i model oraz grafiki skórek. Wielu fanów czekało na moment, w którym odnowiony champion wszedł na serwery live. Nie trzeba było długo czekać, by w internecie pojawiły się pierwsze filmiki, przedstawiające bohatera w akcji.

Niektórzy twierdzą, że Udyr jest obecnie naprawdę silny, wręcz zbyt silny w niektórych przypadkach. Ci, którzy proszą o jego nerfy, powołują się na wysoki win rate bohatera w konkretnej sytuacji. Chodzi o odpowiednią kolejność maksowania umiejętności.

Czy Udyr jest zbyt OP?

Riot wyraźnie bierze pod uwagę różnice w win rate przy różnym maksowaniu umiejętności, jako że wspomina o tym w opisie aktualizacji, np. podczas nerfienia Sylasa, ponieważ jego build pod max Q był zbyt silny. Mimo to Udyr ma ponad 64% zwycięstw w Diamencie i wyżej przy maksowaniu R – W – E. 

W najlepszym wypadku można powiedzieć, że to kwestia wielkości próbki danych, ponieważ jest to nowych patch, ale jeśli cofniemy się do aktualizacji 12.16, to bohater ten miał również 60% win rate. To był patch, w którym wyszedł jego rework. 

Nie chodzi nawet o to, że to niepopularna kolejność maksowania. Jego win rate zmienia się, gdy dalsze umiejętności są inaczej maksowane, jak R – W -Q z 40% winrate i 35,14% popularności. 

Czy coś mi umknęło? To jest poziom Feral Flare Warwicka czy Skarnera po zmianach, ale oni dostali hotfixa. Myślę, że win rate w okolicach 64% jest nawet wyższy niż w przypadku tamtych championów. Postać jest po prostu nie do zabicia w momencie, gdy ma 3 punkty w swoich umiejętnościach. 

Tak prezentują się statystyki bohatera ze strony u.gg. Warto wspomnieć, że przedstawiony niżej win rate obejmuje dywizje Diament+.

Warto wspomnieć, że inne strony ze statystykami z League of Legends podają odmienne dane, więc nie należy zbyt poważnie brać konkretnej liczby – wszystko zależy od tego, w jaki sposób strona interpretuje kolejność maksowania i nie tylko.

Coś dziwnego dzieje się ze wskaźnikami zwycięstw podanymi dla jego umiejętności. Na stronie, do której nawiązujesz, R>W>E ma 64% win ratio, a R>W>Q 41%. Tymczasem Lolalytics ma R>W>Q z 54% współczynnikiem wygranych.

Co na to inni gracze? Z komentarzy pod postem wynika, że fani podchodzą do współczynnika wygranych Udyra z dość dużym dystansem. Niektórzy twierdzą, że podane wyżej statystyki to za mało, by w pełni ocenić, czy champion jest zbyt silny.

Myślę, że przyczyna jest bardziej złożona, niż tylko kolejność umiejętności. Nie powinniśmy polegać tylko na analizie jednego czynnika w tych sprawach – często rzeczy są bardziej skomplikowane niż się wydaje.

Riot wielokrotnie podkreślał, że balansowanie bohaterów w grze nie jest tak proste, że wystarczy spojrzeć na współczynnik wygranych. Tak naprawdę czynników jest o wiele więcej, ponieważ twórcy patrzą zarówno na użyteczność postaci w wysokich, jak i niskich dywizjach, analizują jej możliwości w rękach mainów, a także śledzą jej osiągnięcia na profesjonalnej scenie League of Legends.

Dołącz
Obserwuj
Więcej z League of Legends