w

Kobiety, które pracowały w Riocie wygrały sprawę w sądzie. Studio będzie musiało im zapłacić

Kontynuacja kontrowersyjnej sprawy dotyczącej złego traktowania pracownic w studiu Riotu.


Już jakiś czas temu gracze LoLa mogli dowiedzieć się, że kobiety, które pracują dla Riotu, nie mają łatwo. Studio zostało pozwane za dyskryminacje kobiet wewnątrz firmy. Miało miejsce sporo protestów, a wiele pracownic zwolniło się ze względu na ich traktowanie. Mimo że między stronami miała miejsce ugoda, w ramach której Riot miał wypłacić poszkodowanym 10 milionów dolarów, sprawa toczyła się dalej i dopiero teraz sąd w Kalifornii wydał ostateczny werdykt.

Jak zakończyła się sprawa?

Sędzia z Kalifornii zatwierdził ugodę o wartości 100 milionów dolarów pomiędzy studiem, posiadającym League of Legends, a kobietami, które w nim pracowały i pozwały je o dyskryminację ze względu na płeć. Ugoda pozwoli wypłacić tysiące dolarów kobietom, które obecnie lub w przeszłości pracowały w Riocie między listopadem 2014 a grudniem 2021.

Wyższe żądania zostały ogłoszone w grudniu zeszłego roku i wymagały zatwierdzenia sądu, które zostało przyznane. W ostatnich latach ujawnione zostało, że pracownice w wielu firmach w branży gier wideo musiało borykać się z podobnymi problemami. Inni producenci to między innymi Activision czy Ubisoft.

Kobiety kwalifikujące się do ugody otrzymają powiadomienia do końca sierpnia, zgodnie z harmonogramem wyznaczonym przez sąd. Do końca października będą miały czas na rezygnację z ugody, po czym nastąpią płatności. Riot zgodził się również na trzy lata niezależnego nadzoru.

Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie jedną z pracownic spotkała kolejna przykra sytuacja, która każe jej myśleć, że kobiety dalej nie są traktowane na równi z mężczyznami. Po opublikowaniu zdjęcia w stroju kąpielowym na jej prywatnym profilu społecznościowym została poproszona o jego usunięcie (Jedna z pracownic poskarżyła się na złe traktowanie kobiet w Riot Games. Co dokładnie się stało?). Na ten moment trudno przewidzieć, jak będzie wyglądało zakończenie tej sprawy.