Powstanie drużyna LoLa złożona z kobiet i osób niebinarnych. SK Gaming ogłosiło swój projekt
Pojawiła się informacja o nowym projekcie związanym z League of Legends.
Niemiecka organizacja e-sportowa – SK Gaming – ujawniła, nad czym pracowała przez ostatnie 2 lata. Okazuje się, że podjęto się stworzenia ciekawego projektu, który ma na celu docenienie i wsparcie żeńskiej części społeczności League of Legends, jak i wszystkich osób, które identyfikują się jako niebinarne. O co dokładnie chodzi?
Projekt Avarosa z League of Legends
Sam Riot niejednokrotnie podkreślał, że chce wspierać członków społeczności LGBTQ+, co przejawiało się m.in. tym, że w grze coraz więcej postaci okazywało się reprezentantami mniejszości seksualnych. Dobrym przykładem może być Neeko, czy Diana i Leona, których romantyczna relacja została potwierdzona przez twórców.
Organizacje e-sportowe widzą, że na profesjonalnej scenie League of Legends od lat dominowali mężczyźni. SK Gaming wierzy, że warto dać szansę również kobietom i osobom niebinarnym, ponieważ te zazwyczaj nie mają szansy na pokazanie swoich umiejętności przed szerszą publicznością.
W komunikacie SK Gaming o projekcie Avarosa stwierdzono, że organizacja rozwijała projekt od dwóch lat, ponieważ „ciężko pracowała, aby znaleźć najbardziej autentyczny sposób oferowania wsparcia dla kobiet i członków społeczności LGBTQ+”.
Dlaczego akurat taki pomysł?
Kobiety w przeszłości walczyły o przebicie się na profesjonalną scenę League of Legends. Pionierką i idolką wielu graczy stała się Maria Creveling, znana bardziej jako Remilia, która jako pierwsza kobieta zagrała w LCS w Ameryce Północnej w 2015 roku. Nikt do tej pory nie przebił sukcesu Remilli. Próby stworzenia żeńskich drużyn kończyły się porażką i powodami do wyśmiewających i seksistowskich komentarzy. Według niektórych przyczyną takiego rozwoju wydarzeń było złe podejście do sprawy, ponieważ organizatorzy najpewniej liczyli na rozgłos dzięki drużynie składającej się z kobiet, a nie faktycznym rozwijaniu umiejętności swoich podopiecznych.
Podczas gdy kobiety odnosiły sukcesy jako casterki czy Rioterki (świetnym przykładem mogą być Eefje „Sjokz” Depoortere, Georgia „Troubleinc” Paras czy Indiana „Froskurinn” Black), kariera profesjonalnego gracza dla żeńskiej i niebinarnej części społeczności wciąż pozostawała zamknięta.
Co wiadomo o projekcie?
SK Gaming to niemiecka organizacja, która ma już doświadczenie w pracy z kobiecymi drużynami. Dobrym przykładem może być SK Ladies, żeński team związany z Counter-Strike’iem.
Według strony internetowej projektu, celem Avarosy jest stworzenie i promowanie drużyny League of Legends, w skład której będą wchodzić kobiety oraz osoby niebinarne. Gracze przyjęci do programu przejdą szkolenie na maksymalnie pięciu obozach treningowych, które odbędą się między październikiem a grudniem 2021 roku. Członkowie otrzymają również dostęp do obiektów SK Gaming w Kolonii w Niemczech.
Kandydaci, którzy chcą przystąpić do projektu Avarosa musza mieć minimum 16 lat, osiągnąć Platynę 2 lub wyżej w kolejce rankingowej, identyfikować się jako kobieta lub osoba niebinarna i być mieszkańcem Europy (najlepiej Niemiec, Austrii lub Szwajcarii).
Czym jest niebinarność? Temat jest dość skomplikowany i może wydawać się naprawdę trudny dla osoby, która o nim nigdy wcześniej nie słyszała.
Niebinarność to zbiorcze określenie spektrum tożsamości płciowych, które nie są wyłącznie męskie lub kobiece.
Bardzo upraszczając, można wyjaśnić to tak, że osoba niebinarna nie utożsamia się w pełni z jedną płcią, ale może być pomiędzy nimi lub nawet nie utożsamiać się z żadną. Zdarza się, że pojęcie płci u takich osób jest płynne, przez co nie określają się w jeden stały sposób.
Nie składamy odważnych obietnic, że zmienimy e-sport z dnia na dzień lub że w przyszłym roku będziemy mieć mieszaną drużynę w LEC, ale chcemy mieć swój wkład i być częścią zmiany. Chcemy maksymalnie wyrównać szanse i dać zróżnicowanemu gronu ludzi szansę na rozwój w grach kompetetywnych. Czekamy na opinie społeczności.
SK Gaming opublikowało również wideo z udziałem Troubleinc.
Zgłoszenia do Projektu Avarosa są otwarte do 23 września, a pierwszy obóz szkoleniowy zaplanowano na 1 października.