w

Riot pracuje nad znacznie bardziej rozwiniętymi botami w League of Legends

Riot planuje dodać do League of Legends znacznie lepsze boty?


League of Legends to gra, w której główny nacisk kładziony jest na rywalizację z innymi graczami. Gracze mogą jednak zdecydować się na rozgrywkę przeciwko bohaterom, którzy sterowani są przez komputer znajdujący się po stronie serwerów League. Nie jest tajemnicą, że boty w LoLu są dość słabe. Nawet dla stosunkowo świeżych graczy często nie stanowią już wyzwania w przeciwieństwie do innych graczy.

Czy to wkrótce może się zmienić? Jeden z graczy trafił na poszlaki, które sugerują, że Riot pracuje nad znacznie trudniejszymi do pokonania botami sterowanymi przez samouczący się algorytm. Co o tym wiadomo?

Prace Riotu nad sztuczną inteligencją

Nie od dziś wiadomo, że boty w League of Legends nie stanowią dla zdecydowanej większości graczy żadnego wyzwania. Twórcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego jednym z rotacyjnych trybów gry są Doom Boty, które dla odmiany miały być zbyt trudne do pokonania, a większość rozgrywek przeciwko nim miała kończyć się porażkom.

Wielu fanów oczekuje jednak czegoś, co znajdowałoby się pośrodku i przygotowywałoby do rozgrywki przeciwko innym graczom. W porównaniu do nich aktualne boty są po prostu za słabe, a doom boty miały charakterystyczne zdolności, które w założeniu miały być niesprawiedliwe.

Riot być może planuje spełnić oczekiwania wspomnianych graczy, tworząc zrównoważone boty, które będą znacznie silniejsze od aktualnych, jednak nie będą wykorzystywały mechanik, których nie można napotkać w standardowej rozgrywce. Użytkownik o nicku fridgebrine uważa, że Riot może pracować nad samouczącym się botem podobnym do OpenAI znanego z Doty 2.

OpenAI to zaawansowany bot, który po raz pierwszy został zaprojektowany w 2016 roku i na podstawie zagranych przeciwko samemu sobie meczów, których zagranie trwałoby 10 tysięcy lat, uczył się i doskonalił. Zespół sterowany przez OpenAI Five pokonał z wynikiem 2-0 zwycięzców The International – największego turnieju powiązanego z Dotą.

Wracając do League of Legends – fridgebrine zaznacza, że są to zaledwie spekulacje, jednak Riot może chcieć stworzyć boty działające bardzo podobnie do OpenAI.

Jest to zaledwie spekulacja bazująca na otwartych miejscach pracy w Riocie w dziale badawczo-rozwojowym “AI Accelerator”.

Jako zagorzały fan gier i sztucznej inteligencji, bardzo mnie to podekscytowało! Chciałbym zobaczyć, jak może to ukształtować przyszłość e-sportu League, podobnie jak miało to miejsce w przypadku innych gier online w przeszłości.

W komentarzach nie zabrakło dowcipów, które mówiły o zespole 5 doskonale zgranych ze sobą Fakerów. Tego typu AI z pewnością byłoby niepokonane i podobnie jak w przypadku Doty najprawdopodobniej nawet najlepsi zawodnicy League nie byliby w stanie sobie z nimi poradzić. Riot może jednak wykorzystać sztuczną inteligencję do stworzenia ograniczonych botów, które dostosowywałyby się poziomem do swoich przeciwników. Z pewnością jest to interesujący temat i wielu komentujących nie ukrywa swojego zaciekawienia rozwojem wydarzeń.