w

Ryze dostał buffy, ale czy to coś dało? Ten bohater LoLa naprawdę nie ma łatwego życia

Ryze dalej boryka się z kiepską sytuacją. Tym razem jednak nie dotyczy ona tylko kolejki rankingowej.


Ryze jest jednym z bardziej charakterystycznych bohaterów LoLa. Trafił do gry w 2009 roku, kiedy League dopiero powstawało i otrzymał od tego momentu wiele reworków. Mimo że zestaw umiejętności omawianego championa został zmieniony wiele razy, ostatecznie dalej pozostał magiem, który zasypuje swoich przeciwników zaklęciami.

Bohater od zawsze borykał się z kilkoma problemami, które ostatecznie praktycznie nigdy nie pozwoliły mu trafić do mety. Postać, wymaga stosunkowo sporych umiejętności, aby zadawać oczekiwane od niej obrażenia. Ponadto superumiejętność, która jest rewelacyjna w grach, w których gracze są ze sobą naprawdę dobrze zgrani, jest stosunkowo kiepska w kolejce solo/duo.

Riot wprowadzając zmiany, które sprawiłyby, że Ryze stałby się silny w rękach przeciętnego gracza, jednocześnie pozwoliłby fanom, którzy mają go opanowanego do perfekcji, dominować na całym Summoner’s Rift. Z tego powodu twórcy ostrożnie podchodzą do zmian tego championa.

Aktualny stan Ryze’a

Mimo że Riot nie może zbyt mocno wzmocnić omawianego championa i jest świadomy jego niskiego współczynnika zwycięstw w kolejce rankingowej, dalej chce sprawić, aby wybieranie go na Summoner’s Rift przez nowych graczy nie mijało się ze zwycięstwem. Aktualnie champion wygrywa niecałe 46% gier przy jednym z najniższych pick rate w grze.

Riot chciał pomóc bohaterowi w aktualizacji 12.11, wzmacniając jego E – Spell Flux. Buffy nie były jednak wystarczające, aby wprowadzić jakąkolwiek zmianę, więc projektanci wprowadzili dodatkowe poprawki w hotfixie, które zmniejszyły czas odnowienia Q oraz ponownie wzmocniły E.

Mimo to buffy nie były wystarczające, aby bohater pojawił się w mecie. Winrate bohatera dalej nie imponuje i zgodnie ze statystykami na midzie jest lepszy wyłącznie od Nunu. Problem nie dotyczy jednak tylko kolejki rankingowej. W tym splicie nie został wybrany ani razu w rozgrywkach LEC oraz LCS. Sytuacja wyglądała inaczej w LPL, gdzie drużyny zdecydowały się na Ryze’a 6 razy. Bohaterowi udało się wygrać jednak wyłącznie jedną rozgrywkę.

Po zmianach wytrzymałości w całym League of Legends w patchu 12.10 współczynnik zwycięstw championa spadł do 40%. Przed nim był najsłabszym mid lanerem w League przez 5 aktualizacji z rzędu.

Ryze niegdyś radził sobie naprawdę rewelacyjnie. Riot był zmuszony wielokrotnie go osłabiać oraz reworkować, aby osiągnąć względny balans. Mimo to champion nie radzi sobie tak, jak powinien i niemal pewne jest to, że wkrótce otrzyma dalsze wzmocnienia. To, czy finalnie pozytywnie odbiją się na jego win rate, okaże się dopiero za jakiś czas.