w

Dlaczego Kalista i Taric przejęli League of Legends? Tajemnica ich sukcesu

Taric i Kalista przejmują Summoner’s Ritf. Dlaczego duo stało się tak popularne?


Wspomnieni bohaterowie przez długi czas nie byli szczególnie zauważani przez społeczność. Mówiło się, że są nawet dość słabi i dlatego gracze z nich rezygnowali. Sytuacja mocno się zmieniła, a dwójka postaci działająca razem jest obecnie prawdopodobnie jedną z najlepszych synergii na bocie.

Nagła sława dla Tarica i Kalisty – dlaczego?

Ostatni czas nie był najlepszym okresem dla Tarica i Kalisty. Nie mówiło się o nich za wiele, a gracze czasem nawet uważali, że bohaterowie są zaniedbywani i zapomniani przez Riot. Targonianin odbiegał mocno od reszty supportów i społeczność wolała postawić na innych bohaterów. Ciekawostką jest to, że Taric otrzymał swoją ostatnią skórkę w lipcu 2016 roku, a Kalista – w sierpniu również 2016.

Sezon 10 był dla tej dwójki pewnego rodzaju odrodzeniem. Uważani za słabych i zapomnianych, nagle stali się jednym z najlepszych duo na bocie, które pokochali nie tylko gracze solo kolejki, ale również profesjonaliści.

Basenowy Taric – ostatnia skórka bohatera, którą wydano w 2016 roku.

ZOBACZ – Czego oczekują gracze LoLa w skórkach za 1820 RP?

Wszystko zaczęło się, gdy Park „Ruler” Jae-hyuk i Kim „Kellin” Hyeong-gyu z Gen.G zastosowali wspomnianą strategię w grze przeciwko KT Rolster. Duet podbijał koreańską kolejkę, grając Kalistą i Tarikiem, osiągając przy tym ponad 80% win ratio.

Naturalną kolejną rzeczy był fakt, że wspomniane duo zaczęto po prostu banować, licząc, że ich sukces to zasługa Gen.G. Jednak dość szybko dwójka bohaterów zaczęła dominować w innych regionach. Kalista i Taric pojawili się LCS w Ameryce, a potem również w Turcji, Wietnamie i LEC w Europie.

 

Kiedy duo wybierane jest tylko w głównych rejonach z wynikiem 3-1 w LCS, LEC, LCK i LPL, jego częstotliwość banowania również idzie w górę za sprawą nerfów innych potencjalnych wyborów dolnej alei.

Kalista w Legends of Runeterra

Warto wyjaśnić, dlaczego Kalista i Taric są jednym z najsilniejszych – jeśli nie najsilniejszym – duetem na dolnej alei w League of Legends.

Połączenie bohaterów jest niesamowicie silne na linii. Dwójka postaci może z łatwością zarządzać falą minionów, dzięki autoatakom Tarica i pasywnego E Kalisty. Poza kontrolą fali bohaterowie mają duży potencjał do walki dzięki włóczniom Kalisty i ogłuszeniom od jej supporta.

W fazie liniowej ciężko jest się nawet do nich zbliżyć, ponieważ jeśli gracz zostanie trafiony umiejętnością Rend Kalisty, bardzo trudno jest uniknąć stuna Tarica, będąc spowolnionym. Duo świetnie radzi sobie na linii, a w late game sprawa tylko się utrudnia.

Teraz jest to jeden z najczęściej wybieranych zestawów dolnej alei, który przeżył już wiele ciężkich nerfów dla Senny, Miss Fortune i Apheliosa.

Skórka, o którą fani bardzo często proszą Riot – Star Guardian Taric. Autor: haonguyenly

ZOBACZ – Ile czasu spędziłem w LoLu? Jak sprawdzić?

Łatwość w kontroli swojej linii i ogromny potencjał duo sprawia, że Kalista i Taric mogli w szybki sposób przejąć kontrolę nad grą. Dodatkowo dwójka bohaterów bardzo szybko radzi sobie ze smokami, Heraldem czy wieżami. Rend Kalisty używany na potwory w junglii także ułatwia sprawę junglerom, ponieważ mogą oni zachować swojego smite’a na inną okazję.

Duo Kalisty i Tarica jest również bardzo bezpieczne. Jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli zawsze dwójka może ratować siebie na wzajem swoimi superumiejętnościami (oczywiście po 6 levelu). To sprawia, że są niezwykle trudni do pokonania.

Fanart Kalisty. Autor: Laurits Rask

Warto wspomnieć, że synergia Kalisty i Tarica jest szczególnie silne, jeśli gra się ze znajomym, dlatego jeśli ktoś decyduje się na wykorzystanie tej taktyki na rankedach, powinien rozejrzeć się za partnerem do duo. Komunikacja z drugą osobą w tym przypadku jest szczególnie ważna, by odpowiednio koordynować superumiejętności i wiele zagrań. To właśnie dobre wzajemne zrozumienie graczy sprawia, że połączenie tych bohaterów jest tak silne.

Połączenie Kalisty i Tarica może wydawać się z początku nierozłączne, ale zapoczątkowało ono ruch w mecie dolnej alei. Mimo że pojawia się masa nowych bohaterów, którzy podbijają Summoner’s Rift, starzy z wysokim skill-capem dalej mogą dominować gry po latach „śpiączki”, więc gracze powinni być świadomi ich mocy.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends