w

Za co profesjonalny gracz LoLa dostał bana na 2 lata? Specjalnie przegrywał gry, by na tym zarabiać

Jungler drużyny Rogue Warriors – Wang „WeiYan” Xiang zawieszony za ustawianie meczów.


Po tym, jak Rogue Warriors wyrzucił junglera Wanga „WeiYana” Xianga ze swojego składu trzy dni temu za ustawianie meczów, mówiąc, że gracz „przeprowadził działania, które poważnie naruszają regulamin zespołu”, League of Legends Pro League (LPL) wydało własną karę wycelowaną w gracza.

Co obejmuje kara wystosowana przez LPL?

WeiYan nie może brać udziału w żadnych profesjonalnych rozgrywkach League of Legends. Zawieszenie będzie trwało 2 lata, aż do 27 marca 2022 r. Zespołowi Rogue Warriors przyznano grzywnę w wysokości 3 milionów Yuan (około 420 000 USD) za nie utrzymanie kontroli nad graczem.

W oświadczeniu LPL wyjaśnia, że przeprowadziła kompleksowe dochodzenie, w którym stwierdzono, że WeiYan naruszył wiele zasad. Według LPL WeiYan „świadomie uczestniczył w nielegalnie motywowanych działaniach” i „miał zamiar zakłócać uczciwość ligi”. LPL wyjaśniła również, dlaczego drużyna otrzymała tak wysoką grzywnę:

W ramach wyjaśnienia RW nie zgłosiło swojego gracza, ale poinformowało Komitet Dyscyplinarny LPL, że ich gracz został oskarżony.

Dodatkowo w zasadach drużyn jest zapisane, że mają oni upewnić się, że ich gracze i obsługa przestrzegają zasad. RW w tym aspekcie zawiodło.

ZOBACZ – Przeciek ujawnił kwestie głosowe nowego bohatera w LoLu. Co o nim wiadomo?

Cała decyzja o wydaniu kary przedstawia się tak:

W nocy z 21 marca 2020 r. Komitet dyscyplinarny LPL został powiadomiony przez drużynę Rogue Warriors (RW), że zgłoszono zawodnika powiązanego z klubem za niewłaściwe zachowanie. W odpowiedzi na ten zarzut wysłano grupę do przeprowadzenia kompleksowego dochodzenia w sprawie tego incydentu.

Oto ustalenia oparte na wstępnym dochodzeniu: Gracz RW League of Legends, WeiYan świadomie uczestniczył w nielegalnie zachęcanych działaniach związanych z League of Legends, które naruszyły art. 11.2.17 (Oficjalnych zasad LPL 2020); i miał zamiar zakłócać uczciwość ligi, która naruszyła art. 11.3 (Oficjalnych zasad LPL 2020).

Na podstawie tych ustaleń Komisja Dyscypliny LPL postanowiła nałożyć następującą karę zgodnie z (Globalnym indeksem kar League of Legends):

  1. 24-miesięczne globalne zawieszenie profesjonalnej League of Legends dla IA (ID: WeiYan). Daty wejścia w życie: 27 marca 2020 r. Do 27 marca 2022 r.
    Liga będzie współpracować z różnymi platformami transmisji na żywo, aby WeiYan nie uczestniczył w żadnych transmisjach na żywo związanych z League of Legends w okresie zawieszenia.
  2. Ponadto kluby e-sportowe mają obowiązek dopilnować, aby ich interesariusze (w tym trenerzy, zawodnicy, inwestorzy i menedżerowie) przestrzegali zasad. Zespół RW otrzymał ostrzeżenie z grzywną w wysokości 3 000 000 RMB (423,687,50 USD).

Komisja Dyscypliny LPL będzie nadal badać ten incydent i ogłaszać wszelkie dalsze odkrycia. Komitet chciałby również podkreślić znaczenie przestrzegania przepisów i kodeksu przywoływacza.
Komitet Dyscypliny LPL

Na czym polegała nieuczciwość? Gracz miał przyjmować pieniądze w zamian za celowe podkładanie się przeciwnikom podczas meczów w profesjonalnej lidze.

ZOBACZ – Problem z graczami rozłączającymi się w trakcie rankedów? Społeczność LoLa ma rozwiązanie

Wcześniej, po tym, jak Rogue Warriors postanowił usunąć WeiYan ze swojego zespołu, gracz zamieścił oświadczenie na chińskim portalu społecznościowym Weibo. Stwierdził, że chociaż początkowo przyjął ofertę ustawiania meczów, później ją odrzucił i finalnie z niej nie skorzystał. Jak sam mówi, był nieco przyparty do ściany i potrzebował pieniędzy, które wcześniej przegrał w karty.

Dokonał złego wyboru, natomiast jeszcze przed meczami LPL postanowił, że nie będzie się specjalnie podkładał. Choć zaakceptował decyzję podjętą przez Rogue Warriors WeiYan to jednak do końca twierdzi, że nigdy nie brał udziału w żadnych działaniach, które mogłyby zagrozić integralności jego meczów LPL.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends