w

Zbiór ciekawostek o Bel’Veth – najnowszej bohaterce League of Legends. Co warto o niej wiedzieć?

Riot zdradził wiele interesujących informacji na temat najnowszej postaci z LoLa.


O Cesarzowej Pustki mówiło się w ostatnim czasie naprawdę dużo. Fani Voidu w końcu doczekali się championa, który jest związany z tym tajemniczym miejscem. Od wydania bohatera, który pochodziłby z Pustki (więc nie liczy się tutaj Kai’Sy), minęło już wiele lat.

W aktualizacji 12.11 Bel’Veth pojawi się na Summoner’s Rift. Co o niej wiadomo? Jak wyglądał proces tworzenia tej postaci i czym kierowali się twórcy?

Spojrzenie na bohaterkę Bel’Veth

Pustka to antyteza życia. Chce zakończyć istnienie. Nic poza tym.
Ale Bel’Veth chce wszystkiego.

Mimo że Cesarzowa Pustki dopiero teraz trafiła na wasze ekrany, zawsze była nieunikniona. Jest niechybnym rezultatem nowotworu, który niepostrzeżenie rozwijał się w Pustce i zmieniał ją od wewnątrz.

Aż do teraz.

Liderka Pustki

Pustka zawsze była czymś tajemniczym, nawet dla samych twórców League of Legends. To skomplikowana, niezwykle potężna koncepcja, która pragnie unicestwić wymiar materialny. Pod względem fizycznym bohaterowie z Pustki są podobni do owadów, prehistoryczni lub posępni – nie wykazują nadmiernego człowieczeństwa.

Mając to na uwadze, zespół ds. bohaterów chciał stworzyć postać, która rozwinęłaby Void i zwiększyła jej potencjał narracyjny. Kogoś, kto mógłby posunąć historię Pustki do przodu i zaoferować miejsce dla przyszłych konfliktów.

Główny scenarzysta, Jared “Carnival Knights” Rosen wyjaśnia:

Potrzebowaliśmy określonego lidera z głosem i rolą. Kogoś, kto wygląda i działa inaczej niż w przypadku Pustki, którą poznaliśmy wcześniej.

Wyższa Pustka i Obserwatorzy – bliscy bogom mistrzowie Pustki – chcą końca istnienia, aby móc wrócić do spokojnego nicości. Ale powstaje nowy odłam Pustki, a jego cele są przeciwne wszystkiemu, co charakteryzuje starą Pustkę.

Ta nowa, rakowata część Pustki – Lawendowe Morze – chce istnieć samodzielnie, co jest jawnym przeciwstawieniem się starej Pustce. Powoli pożera ona fragmenty świata śmiertelników i odtwarza ich zepsutą, wypaczoną wersję

06082022_BelvethChampInsightsArticle_01_Lavender_Sea_Concept.jpg
Lawendowe morze to zniekształcona, przeobrażona wersja świata materialnego. 

Gdy Malzahar otwiera Wyłom Pustki, który w całości pochłania tętniącą życiem metropolię Belveth, wchłonięta zostaje ogromna ilość informacji. Pośród złośliwych narośli pojawia się jednak pewna nowa forma. Rodzi się Bel’Veth.

Carnival Knights tłumaczy dalej:

Jest w dużej mierze produktem tego, czego złowrogi, przerzutowy nowotwór chce dla nowej Pustki. Chce przywódcy. Chce być jak świat powyżej, więc tworzy ją.

Każda informacja z każdego umysłu każdej istoty z pochłoniętego miasta została wchłonięta i użyta do stworzenia Bel’Veth. I chociaż dopiero się „narodziła”, zna wszystkie te informacje. Wszystko rozumie. I może wszystko wykorzystać.

Chociaż jest w zasadzie dzieckiem, jej umysł zawiera miliony (dopisek redakcji: na pewno ponad 200) lat skompresowanej wiedzy.

A co chciałaby zrobić młoda Cesarzowa Pustki, gdy zgłodnieje? Oczywiście pochłonąć wszystko we wszechświecie. Ale Bel’Veth nie chce tylko pochłaniać.

Używa informacji, które pochłania, by poszerzyć swój umysł i zbudować własny świat, aby nie musiała mierzyć się z rzeczywistością ani Pustką. Gdy zniszczy oba te światy, nareszcie będzie miała dość informacji, by stworzyć swój własny. Wierzy, że gdy już wszystko pochłonie, zapanuje idealna harmonia.

Nie jest jednak typową „złą” postacią. Faktycznie jest metodyczna i wyrachowana, ale nie posiada ego. Nigdy nie kłamie – nie musi. Zwyczajnie wszystko sobie obliczyła i doszła do wniosku, że wygra. Jej zwycięstwo jest nieuniknione.

06082022_BelvethChampInsightsArticle_02_Void_Empress_Concept.png
“Obserwatorzy muszą umrzeć, aby Pustka mogła narodzić się na nowo” – Bel’Veth, gdy zabije Vel’Koza w grze. 

Zwycięstwo Bel’Veth i powstanie jej nowo oświeconej Pustki będzie oznaczać różne rzeczy dla różnych bohaterów Voidu. W Vel’Kozie i Obserwatorach Bel’Veth budzi absolutne przerażenie. Ich zdaniem stworzenie Pustki nie powinno chcieć istnieć.

Malzahar, z drugiej strony, widzi pewną okazję w dojściu Bel’Veth do władzy. Jest ona nową drogą dla Pustki i mógłby się z nią sprzymierzyć, ponieważ też chciałby unicestwić świat śmiertelników.

Bardziej animalistyczne stworzenia z Pustki mogą nawet nie zauważyć, że coś się dzieje. Zwierzęca matka Rek’Sai ma potrzebę ochrony swojego potomstwa, Xer’Sai, przed wpływem Bel’Veth. Stworzenia takie jak Cho’Gath, Kog’Maw i Kha’Zix mogą się sprzymierzyć z Bel’Veth lub zostać do tego przez nią zmuszone.

Zaś co do Kai’Sy i Kassadina… sytuacja może ich zmusić do niefortunnego sojuszu z Bel’Veth.

Carnival Knights zastanawia się:

Zamierzasz stanąć po stronie stworzenia, które mówi, że cię zje, ale być może jeszcze nie teraz, bo najpierw musi pokonać wszystkich innych? Czy może ją unicestwisz, staniesz do walki, a nawet przegrasz, po czym Obserwatorzy i tak wszystko zniszczą?

Byliśmy jednak tylko świadkami powstania Bel’Veth – jej wywyższenie dopiero nadejdzie. Obecnie Bel’Veth pozostaje w Lawendowym Morzu i rośnie w siłę, aby pewnego dnia wkroczyć do Runeterry, która będzie musiała stawić jej czoła.

Z otchłani

Poza poszerzaniem historii Pustki i wpływem na Runeterrę nowa Cesarzowa była też okazją do wprowadzenia nowego wyglądu Voidu.

W przeszłości Pustka opierała się na owadach lub obcych z mnóstwem twardych, kościanych kształtów. W przypadku Bel’Veth zespół chciał iść w bardziej naturalnym kierunku, więc zaczął czerpać inspirację z grzybów i stworzeń głębinowych. Dostrzegli spory potencjał w koncepcjach, które budziły podziw, ale także strach.

06082022_BelvethChampInsightsArticle_03_Octopus_Concept.png

Dyrektor artystyczny Larry “TheBravoRay” Ray wrócił do pomysłu, z którego zrezygnowano dawno, dawno temu w odległej małej, niezależnej firmie: manty Pustki.

TheBravoRay powiedział:

Manta Pustki została odłożona na ponad 10 lat. Brandon “Ryze” Beck i Marc “Tryndamere” Merrill zaakceptowali tę koncepcję, ale nie potrafiliśmy wtedy wymyślić dla niej zestawu umiejętności i nie mieliśmy odpowiedniej technologii, by zrealizować ten pomysł.

06082022_BelvethChampInsightsArticle_04_Full_Manta.png
Larry Ray przez ostatnią dekadę cierpliwie czekał, aby napuścić kolosalną mantę na Summoner’s Rift.

Tak więc gigantyczna manta czekała w pogotowiu przez długi czas, ale nie jest to jedyna forma Bel’Veth. Prawdę mówiąc, przez większość czasu ukrywa ona swoją prawdziwą formę manty.

Gdy zespół zaczął szukać inspiracji w morskich głębinach, spodobał mu się pomysł przynęt – mowa tutaj na przykład o żabnicach z ich świecącymi wabikami czy stworzeniach z dużymi, bioluminescencyjnymi oczami, które mają przyciągać ofiary. Do czasu, gdy taka potencjalna ofiara zda sobie sprawę z tego, na co patrzy, zazwyczaj jest już za późno.

Tak właśnie działa Bel’Veth.

06082022_BelvethChampInsightsArticle_05_Voidlings.jpg
Pustkęta z morskich głębin

Korzystając z pochłoniętych informacji, przybiera formę ludzkiej kobiety. Na szczycie jej ciała manty pojawia się fałszywa głowa otoczona płetwami, które mają starannie imitować włosy. Jej „skrzydła” manty owijają się wokół niej, tworząc coś na kształt królewskiego płaszcza. Porusza się tak, jakby miała nogi, chociaż ma tylko macki. W rezultacie przypomina upiornego człowieka, chociaż nie posiada przecież duszy.

TheBravoRay wyjaśnia:

Chcieliśmy wprowadzić do Pustki piękno, niebezpieczeństwo i przerażenie. Ale dopiero po powrocie do swojego prawdziwego wyglądu manty Bel’Veth staje się najpotężniejsza – i najbardziej przerażająca.

Kiedy rozwija skrzydła, a jej głowa znika, można tylko myśleć: „Och, a więc to tak. Już po mnie”.

06082022_BelvethChampInsightsArticle_06_Open_Face.jpg

Ostatnim etapem było sprawienie, by Bel’Veth brzmiała jak monstrum. Główny projektant dźwięku Brandon “Riot Sound Bear” Reader inspirował się swoimi poprzednimi pracami nad Kai’Są, aby stworzyć dźwięki pasujące do Cesarzowej Pustki.

Riot Sound Bear powiedział:

Stworzyłem dźwięki pasujące do koloru fioletowego, szarego i różowego. Wiele z nich brzmi lepko lub gardłowo: są grube, okrągłe, a jednocześnie organiczne i syntetyczne. Następnie dodałem organiczne nuty, nagrywając własną mowę i dźwięki wydawane ustami do mikrofonu. 

Ale zrobił krok dalej, by odzwierciedlić ostateczny cel Bel’Veth: pochłanianie, by poszerzyć swoją wiedzę.

Myślałem, jak fajnie byłoby, gdyby Bel’Veth pochłonęła dźwięki niektórych starszych bohaterów Pustki? Postanowiłem więc ponownie przetworzyć wiele ich kultowych dźwięków.

Bazując na tych przekształconych efektach dźwiękowych Pustki, Riot Sound Bear powołał do życia przerażające odgłosy Bel’Veth.

Pożeranie dżungli

Groza Bel’Veth wykracza daleko poza jej historię i fizyczny projekt, aż do Rift. Dzięki uprzejmości projektantów gry, Augusta “August” Browninga i Jonathana “EndlessPillows” Fullera, zasieje terror w waszej późnej fazie gry.

Zestaw umiejętność Bel’Veth opiera się na żerowaniu w dżungli. Chce pożreć wszystko, czego tylko sięgną jej skrzydła. Gdy Bel’Veth zabije dużego potwora lub bohatera, skumuluje prędkość ataku… i tak w nieskończoność.

06082022_BelvethChampInsightsArticle_13_Attack_Speed.gif

A do tego dochodzi jeszcze jej superumiejętność. Kiedy August zaczął pracować nad Bel’Veth, chciał, aby jej ult sprawiał wrażenie, jakby Bel’Veth wreszcie ujawniała swoją prawdziwą postać.

Wyobrażałem sobie, co by się stało, gdyby faktycznie zdołała nabrać ofiarę. Co by się stało, gdyby ją do siebie przyciągnęła? Jej superumiejętność jest wyrażeniem w grze właśnie tego. Przyciąga ofiarę, zabija ją, a następnie pożera jej ciało. Następnie wykorzystuje pozyskaną w ten sposób energię, aby pokazać się w swojej całej okazałości, która, nawiasem mówiąc, nie jest nawet w najmniejszym stopniu ludzka. To po prostu ogromna i wściekła manta.

06082022_BelvethChampInsightsArticle_14_Side_by_side.png

Podstawowy zestaw umiejętności Bel’Veth jest już niezwykle potężny, więc jej superumiejętność jest mniej ważnym momentem w walce, a bardziej długotrwałym sterydem. Po zjedzeniu ciała tymczasowo przybiera swoją prawdziwą postać, która zapewnia jej zwiększone maksymalne zdrowie, prędkość ruchu poza walką, zasięg ataku i całkowitą prędkość ataku. Może wtedy również przenikać przez ściany za pomocą swojego Q.

Możecie strategicznie wykorzystywać tę umiejętność wedle własnych potrzeb, niezależnie od tego, czy prowadzicie walkę drużynową, zdobywacie aleję, pokonujecie Barona, farmicie dżunglę czy planujecie koniec świata śmiertelników.

06082022_BelvethChampInsightsArticle_15_W_Concept.jpg
W Bel’Veth zadaje obrażenia, podrzuca i spowalnia wrogów. 

Riot August wyjaśnia:

Zadaliśmy sobie pytanie, czy naprawdę potrzebuje niezawodnej superumiejętności w walce, jak większość bohaterów walczących w zwarciu? A może mogłaby otrzymać coś innego, co można wykorzystać w różnych sytuacjach, biorąc pod uwagę, że jej podstawowy zestaw umiejętności pozwala już zadawać wiele obrażeń i się przemieszczać? 

I czymże jest matka Pustki bez swoich dzieci? Użyjcie superumiejętności Bel’Veth, by pochłonąć potwora Pustki – Barona lub Herolda – pozwala jej zacząć przyzywać armię z Pustki.

06082022_BelvethChampInsightsArticle_16_Voidling_Hug.gif

Bel’Veth to Cesarzowa Pustki, więc może rozerwać strukturę rzeczywistości i stworzyć wyrwy do innego świata, który przynosi Pustkę. Posiada taką moc. Wyraziliśmy to, zapewniając jej wyjątkowy moment po zjedzeniu Barona lub Herolda, kiedy to przemienia zabite stwory w Pusklęta.

Zanim jednak chwycicie za widły i szyldy z napisami “200 lat doświadczenia”, musicie wiedzieć, że Bel’Veth powinna być dość słaba we wczesnej fazie gry (w końcu dopiero się narodziła), ale z czasem wszyscy będą świadkami prawdziwej potęgi, piękna i zniszczenia Cesarzowej Pustki… a także jej superszybkich, trzepoczących skrzydeł.

06082022_BelvethChampInsightsArticle_17_Movement_Art.jpg

Bel’Veth może wyznaczać zupełnie nowe granice w przypadku bohaterów Pustki, ale tak naprawdę nadal jest tylko wielkim, starym potworem.

Carnival Knights, zwracając uwagę na ekscytację zespołu, jaką wzbudza reakcje graczy, mówi:

Bel’Veth ma 3 metry wzrostu i 4,5 metra od czubka głowy do końcówki ogona, a rozpiętość jej skrzydeł to prawie 7 metrów. Za to w swojej pierwotnej formie jest wielkości Galio. Zapotrzebowanie na ogromną bohaterkę jest teraz bardzo wysokie, więc myślę, że memy popłyną szerokim strumieniem.

Będzie to zasłużone powitanie, gdyż ta gigantyczna dama znacząco wzbogaca fabułę Pustki.

TheBravoRay dodał:

Bel’Veth to ktoś, kto może wnieść do Pustki trochę logiki, nastroju i osobowości, niezależnie od tego, jak to się skończy. Pustce brakowało po prostu tej złożoności, na którą zasługuje. Mam nadzieję, że gracze dostrzegą zmiany Pustki… i że spodoba im się wielka manta.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends