w

PC nie będzie mogło wyłączyć Cross-Play w Overwatch. Będzie obwinianie konsolowców o przegraną?

Overwatch za jakiś czas otrzyma możliwość grania wszystkich platform w jednym meczu, jak to ma konkretnie działać?


Blizzard po wielu latach w końcu dopina jedną z funkcji, która w wielu grach jest już czymś normalnym. Co jednak ciekawe, gracze na PC w przypadku OW nie będą mieli możliwości “zarządzania” swoimi ustawieniami Cross-Play.

Ten będzie zawsze włączony. W społeczności rodzi to trochę obaw o wzmożoną agresję względem graczy konsolowych. Głównie dlatego, że teraz to właśnie oni mogą być obwiniani o przegraną.

Cross-Play i obawy z nim związane

Nie ma co demonizować funkcji Cross-Play, ta obecnie występuje w wielu grach i z powodzeniem się w nich sprawdza. Jest jednak kilka kwestii, które na ten moment budzą wątpliwości. Największe dotyczą rozróżniania graczy konsolowych od PC w samym meczu.

Społeczność zastanawia się, czy w grach będzie oznaczone to, kto na jakim sprzęcie gra, ewentualnie z jakiego sprzętu korzysta (myszka & klawiatura czy może pad). Gracze konsolowi obawiają się, że w meczach, w których dołączą do kogoś z PC, będą za każdym razem obwiniani o niepowodzenie, niezależnie od sytuacji.

Z tego też powodu najbardziej sensownym posunięciem wydaje się decyzja o braku takiego oznaczenia. Choć czy to rozwiązuje całkowicie problem? Trudno powiedzieć, bo Cross-Play jeszcze się nie pojawił i obecnie można tylko gdybać. Warto jednak dodać, ze konsolowcy zostaną przydzieleni do PC w sytuacji, w której będą z kimś z PC w “party”. W innej sytuacji się nie spotkają.

Nie dotyczy to oczywiście rywalizacji, ale w szybkiej grze uczestniczy więcej osób, więc obawy społeczności wydają się zasadne.

Z innych poruszanych kwestii przez społeczność jest chociażby sprawa grania myszką i klawiaturą na konsoli. Wiadomo, że PC będzie przydzielane do PC niezależnie od tego, czy ktoś gra na myszce i klawiaturze, czy na padzie. Wprawdzie Blizzard pisze:

“Gracze korzystający z myszy i klawiatury nie będą mogli dołączyć do puli graczy konsolowych, niezależnie od tego, kto jest w ich grupie.”

Jest to jednak odpowiedź na pytanie: “Czy gracz konsolowy (kontroler) może połączyć się w grupę z graczem pecetowym (mysz i klawiatura) i grać razem?”. Pytanie, czy Blizzard zamierza jakoś rozpoznawać, w jaki sposób gracz konsolowy steruje postacią.

Wszystko to wyjaśni się za jakiś czas, jak to w przypadku Blizzarda bywa, kompletnie nie wiadomo kiedy. “Soon” w tym momencie znaczy tyle, że to się pojawi, a nie kiedy.