w

Dlaczego zagraniczne streamerki śpiewają polskie piosenki i mówią po polsku? Dzięki “polskiemu xQc”

Mało kto spodziewał się, że streamer Twitch, o którym mało kto słyszał pół roku temu, wprowadzi tak duży powiew świeżości.


Polska na Twitchu zasłynęła ostatnio akcją z Sashą Grey. Przypomnijmy, że na Facebooku powstała strona proponująca postawienie pomnika aktorki w Radomiu. Akcja była tak popularna, że nawet Sasha na nią odpowiedziała.

Od kilku miesięcy na Twitchu wybija się osoba, która przyćmiewa nawet pomnik w Radomiu. Dwa miesiące temu pisaliśmy o akaNemsko, która całkiem sprawnie zaczynała mówić po Polsku. Teraz ta akcja przybrała dużo większych rozmiarów.

Wszystko dzięki Bartkowi i jego streamom na kanale xntentacion. Streamer zaczął swoją przygodę z Twitchem dopiero kilka miesięcy temu, a już teraz potrafi zgromadzić ponad 20 tysięcy widzów w jednym momencie. Ostatnio stało się to za sprawą sióstr Botez i wygranej o 150 subskrypcji. Wygląda to komicznie, gdy Bartek wygrywa, słuchając w tle Popka.

Bartka ludzie uwielbiają nie za to, jak dobrze gra w szachy, a za jego poczucie humoru, charakterystyczne wpadki (przykładowo przekręcenie nazwiska Botez na Bonez) i wpływ na zagranicznego Twitcha.

Praktycznie nikt wcześniej nie rozmawiał z zagranicznymi streamerkami i streamerami o takich zasięgach. akaNemsko to jedno, ale Botez słuchająca Dwutaktu to już zupełnie inna liga.

Bartek po pojedynku z siostrami grał też z Hikaru, arcymistrzem szachowym, który jest niesamowicie dobry i popularny. Takie rzeczy nigdy wcześniej nie miały miejsca na polskim Twitchu.

Co więcej, Polak został nazwany przez niego polskim xQc. Faktycznie, gdy Bartek z kimś gra, to od razu czat tej osoby jest “przejmowany”. Dosłownie, lecą polskie piosenki, ludzie piszą po polsku, a ludzie nie mają pojęcia, co się dzieje.

Oczywiście nadal w tle przewija się Nemo, która czasem mówi po polsku z różnym skutkiem. Streamerki szachowe autentycznie zaczynają uczyć się polskiego – trudno to było sobie wyobrazić jeszcze kilka miesięcy temu.

Śpiewanie polskich piosenek też było.

Rzadko się zdarza, żeby na Youtube lądowały kilkudziesięciosekundowe wycinki ze streamów na Twitchu. Ostatnio takie coś działo się przy okazji Xayoo i jego wyrywanych z kontekstu wypowiedzi. Bartek ma autentyczną szansę na zostanie TOP 1 polskiego Twitcha w najbliższej przyszłości.

Już teraz wychodzi poza TTV, wpisy o nim pojawiają się na Wykopie i, co ciekawe, stawiające go w pozytywnym świetle. A to w odniesieniu do streamerów Twitch niesamowita rzadkość.

Teraz wszystko zależy od tego, jak dalej Bartek to poprowadzi. Żeby być numerem 1, trzeba naprawdę się postarać, szczególnie teraz, gdy tak bardzo popularni są Mandzio czy Ewron. Pod nieobecność Xayoo to oni zajmują te czołowe pozycje.

Jak pokazują przykłady z przeszłości, nie można trzymać się tylko jednej tematyki, trzeba proponować swoim widzom coraz więcej gier, tematów rozrywkowych, by ci zaś nie zaczynali się nudzić rutyną na transmisji.